Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 grudnia 2009 r.
12:06
Edytuj ten wpis

Tomaszów Lubelski: Mieszkańcy ulicy Petera nie godzą się na budowę stacji segregacji odpadów

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 4 A A

Mieszkańcy domów przy ul. Petera w Tomaszowie Lub. nie zgadzają się na budowie stacji segregacji odpadów. Protest w tej sprawie podpisało ok. 200 osób. Nie pomagają żadne argumenty burmistrza. Sytuacja jest patowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ta sortowania będzie dla nas katastrofą! – denerwuje się Krzysztof Cuch z ul. Petera. – Od mojego domu zakład będzie najwyżej 200 metrów. To jest absurd! Kto takie inwestycje lokuje w centrum miasta!

– W sąsiedztwie mamy oczyszczalnię ścieków – dodaje Zdzisław Krawczyk, jego sąsiad. – Zapachy stamtąd dochodzące to nie są perfumy. Ma być jeszcze gorzej?

Tomaszów jest w kłopocie. Do końca grudnia miejskie składowisko odpadów musi być zamknięte. Dlaczego? Bo nie spełnia norm, cuchnie i pęka w szwach.

Sprawa wielokrotnie była podnoszona na sesjach rady miasta. Pomysł na jej rozwiązanie był, bo miasto kupiło w pobliskim Rogóźnie 8-hektarową działkę pod budowę nowoczesnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

Inwestycja od lat stoi jednak w miejscu, bo została oprotestowana przez okolicznych mieszkańców (obok planowanej budowy są m.in. źródła rzeki Sołokija oraz obszary lęgowe ptactwa).

– Urzędnicy wpadli na inny pomysł – złości się jeden z mieszkańców ul. Petera. – Teraz u nas chcą na kilkuarowym terenie zrobić sortownię odpadów. Trafiałyby tam śmiecie z miasta i powiatu. Byłyby segregowane, a potem wysyłane gdzieś dalej. Tyle, że taki zakład byłby uciążliwy.

– Wszystko odbywałoby się pod gołym niebem – mówi Krawczyk. – Każda partia byłaby tutaj 36 godz. Nie godzimy się na to.

Decyzja o budowie sortowni zapadła 7 maja. Na plac przy Petera zwieziono już materiały budowlane oraz część maszyn. – Wszystko bez porozumienia z mieszkańcami – denerwują się właściciele okolicznych domów. – UM stawia nas pod ścianą.

Władze Tomaszowa Lub. próbują przekonać do tej budowy mieszkańców. Inwestycja ma kosztować ok. 5,5 mln zł. Miasto stara się o unijne dofinansowanie na ten cel w wysokości 3,8 mln zł.

Sortowania ma być nowoczesna i "nieuciążliwa” dla mieszkańców, a dzięki jej budowie ceny za wywóz śmieci po zamknięciu składowiska nie wzrosną.

Było już kilka zebrań w tej sprawie. Problemowi poświęcono także nadzwyczajną sesje Rady Miejskiej. Protestujący zapewniają jednak, że nie zmienili zdania.

– Będę ich jeszcze raz przekonywał i prosił – mówi Ryszard Sobczuk, burmistrz Tomaszowa Lub. – To sprawa ważna dla wszystkich mieszkańców miasta. Ta sortownia będzie tymczasowa, do czasu budowy ZZO w Rogóźnie lub na działkach przy ul. Łaszczowieckiej.

Stacja przy Petera ma ruszyć w styczniu. Jej zablokowanie będzie niezwykle kłopotliwe, choćby dlatego, że przetargi zostały już rozstrzygnięte

Sortownia przyjazna środowisku

Odpady zostaną wyselekcjonowane na kilka grup. To m.in. piasek, próchnica (zostanie wytworzona w tzw. komposterze), tworzywa sztuczne oraz tzw. balast. Będzie on stanowił od 30 do 50 proc. całości. Poszczególne grupy będą wykorzystywane w różny sposób np. do rekultywacji dawnego wysypiska. Balast prawdopodobnie pojedzie na składowisko w Mirczu.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sp / 8 stycznia 2010 o 19:22
a może tak składowisko śmieci obok Urzędu Miasta????!!!
Avatar
***** / 28 grudnia 2009 o 11:04
Chcą zrobic syf na osiedlu jak nie oczyszczalnia to wysypisko smieci będzie jebac ;/;/;/;/ a ile szczurów będzie latało hmm a tyle wolnych miejscówek poza TL ludzie to Skandal NIE GODZMY SIE !!!!!! pozdrawiam !!!!!
Avatar
J 23 / 27 grudnia 2009 o 19:50
Jeśli ktoś mówi, że wywóz śmieci w Tomaszowie nie wzrośnie to kłamie. Budowa = koszt, wiec kto go pokryje?, transport do innego miasta = koszt, kto go pokryje?.
Avatar
EkoEuroObywatel / 27 grudnia 2009 o 14:50
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http://www.pigo.org.pl/darek/komisja/15032007_bas.pdf"]prawidłowy system logistyki i zarządzania w tej dziedzinie municypalnej - klik [/url] - rząd do dzisiaj sprawia wrażenie, jakby nie chciał szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie przeprowadzono [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=56292&data=&_CheckSum=1450965104"]niezbędnych reform systemowych w gospodarce odpadami komunalnymi - klik [/url]
Zdzisław Smolak - [url="http://www.google.pl/search?hl=pl&source=hp&q=społeczny+rzecznik+systemowej+integracji+europejskiej+polskiej+gospodarki+odpadami+komunalnymi++&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl&aq=&oq="]społeczny rzecznik integracji europejskiej polskiej gospodarki odpadami [/url]
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http... rozwiń
Avatar
sp / 8 stycznia 2010 o 19:22
a może tak składowisko śmieci obok Urzędu Miasta????!!!
Avatar
***** / 28 grudnia 2009 o 11:04
Chcą zrobic syf na osiedlu jak nie oczyszczalnia to wysypisko smieci będzie jebac ;/;/;/;/ a ile szczurów będzie latało hmm a tyle wolnych miejscówek poza TL ludzie to Skandal NIE GODZMY SIE !!!!!! pozdrawiam !!!!!
Avatar
J 23 / 27 grudnia 2009 o 19:50
Jeśli ktoś mówi, że wywóz śmieci w Tomaszowie nie wzrośnie to kłamie. Budowa = koszt, wiec kto go pokryje?, transport do innego miasta = koszt, kto go pokryje?.
Avatar
EkoEuroObywatel / 27 grudnia 2009 o 14:50
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http://www.pigo.org.pl/darek/komisja/15032007_bas.pdf"]prawidłowy system logistyki i zarządzania w tej dziedzinie municypalnej - klik [/url] - rząd do dzisiaj sprawia wrażenie, jakby nie chciał szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie przeprowadzono [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=56292&data=&_CheckSum=1450965104"]niezbędnych reform systemowych w gospodarce odpadami komunalnymi - klik [/url]
Zdzisław Smolak - [url="http://www.google.pl/search?hl=pl&source=hp&q=społeczny+rzecznik+systemowej+integracji+europejskiej+polskiej+gospodarki+odpadami+komunalnymi++&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl&aq=&oq="]społeczny rzecznik integracji europejskiej polskiej gospodarki odpadami [/url]
Od ośmiu lat Polska mimo podpisania w 2001 roku unijnych zobowiązań akcesyjnych z "koszyka środowisko" nie przeprowadza unijnego programu naprawczego dla gospodarki odpadami domowymi. Podobni jak w hazardzie [url="http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=59321&data=&_CheckSum=-751976724"]mieszają w tej dziedzinie mafijne układy - klik[/url]
----------------------
Mimo tego, że jasne jest na czym powinien polegać [url="http... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 1 2

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 78 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 5

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 27

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 3 2

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 51 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 51 11

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!