niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Tomaszów Lubelski: Nie bójcie się wiatraków

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lipca 2011, 14:46

 (UG Tomaszów Lub.)
(UG Tomaszów Lub.)

Na pytania mieszkańców odpowiadali specjaliści planowania przestrzennego, ochrony środowiska, ornitologii, akustyki i przedstawiciele inwestora, który pod Tomaszowem Lubelskim chce wybudować farmę wiatrową. Nie wszystkich jednak przekonali.

Dyskusje publiczne odbyły się w Tomaszowie Lubelskim oraz Jarczowie. W tej pierwszej wzięło udział ok. 60 osób.

Przedstawiciel inwestora, Elektrowni Wiatrowej Kresy I, opowiedział zebranym, czym zajmuje się jego firma. – Naszym zadaniem jest nie tylko przygotowanie projektu i budowa farmy wiatrowej. Ale też zarządzanie nią przez cały okres jej eksploatacji – tłumaczył Tomasz Guzowski z EDP Renewables.

Głos zabrali też planiści z firmy Budplan i Jacek Szulczyk, akustyk specjalizujący się w badaniu akustycznego oddziaływania farm wiatrowych. Szulczyk wygłosił wykład na temat dźwięku turbin i wielokrotnie podnoszonego przez uczestników, tematu infradźwięków i ich wpływu na zdrowie człowieka.

– Dla każdego projektu farmy wiatrowej wykonuje się indywidualnie specjalistyczne badania, określające jej potencjalne oddziaływanie. Wyniki takiej analizy zależą m.in. od ukształtowania terenu, rodzaju podłoża, typu turbiny itp. Przez to dla jednych farm wiatrowych minimalna odległość od zabudowań będzie wynosić 300 m, a dla innych 500 m – tłumaczył Szulczyk.

Zebrani na sali mieszkańcy pytali m.in. o odległości od zabudowań, wpływ turbin na zwierzęta i ptaki oraz poziom dźwięku. Nie brakowało osób popierających inwestycję.

– Jeżeli ma na tym zarobić gmina z tytułu podatków oraz rolnicy za dzierżawę działek, to nie ma się czego bać – stwierdza pan Tadeusz.

Ale eksperci nie wszystkich przekonali.

– To skandal, że wcale nie poruszono sprawy umów pomiędzy rolnikami i inwestorem – mówi Grzegorz Charkot z Chorążanki, który stoi na czele Stowarzyszenia "Stop Wiatrakom”.

– Nasze stwierdzenie, że lokalizacja została odrzucona przez zamojski oddział Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zostało bez echa. To, że ludzie nie godzą się na bliską lokalizację wiatraków ani inwestora, ani gminy nie interesuje.

Co na to inwestor?

– Dobrą praktyką, którą stosujemy przy naszych projektach, jest konsultowanie umów z gminną kancelarią prawniczą, żeby każdy z mieszkańców miał pewność, że umowy są bezpieczne – mówi Jerzy Kalinowski, dyrektor ds. rozwoju projektów EDP Renewables.

– Odpowiednia lokalizacja farm wiatrowych jest też w naszym interesie. Jeśli wiatrak stałby zbyt blisko domu, to grozi mu czasowe wyłączenia lub ograniczenie pracy.

Ambitne plany na wiatraki

EDP Renewables chce postawić w Chorążance, Majdanie Górnym, Przeorsku i Rudzie Wołoskiej 10 turbin wiatrowych o mocy 1,8 MW każda. Kolejnych 18 planowanych jest w sąsiedniej gminie Jarczów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
wiatrołap
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 stycznia 2016 o 10:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i właśnie widać czego naczytał się WICHEREk, jakiegoś gówna z internetu i znawca, wie co gdzie, ile się buduje od kiedy i jak, chociaż nigdy poza wieś nie wyjechał, ale wie że buduje się w Dani w morzu, głupek jeden, więcej czytaj a mniej a mnie do ludzi wychodź to będą z Ciebie ludzie
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2016 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wieśniaki w gumofilcach, gnój rozrzucać a nie wiatrakami się martwić, Wy tam na wsiach wszystko wiecie, a wiem to wiem, bo mieszkam między wami. Jak małpy powtarzacie co wam telewizja powie, a to złe a to dobre, śmiać się chce gófno wiecie i tyle. Wiatrak i inne źródła to przyszłość a jak nie, to pobudujemy wam elektrownie jądrową koło domu, Chcecie????????
Rozwiń
wiatrołap
wiatrołap (17 września 2011 o 12:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co wy pitolicie , wiatraki i tak będą nikt tego nie powstrzyma , a prądzik tańszy będzie.
Rozwiń
wojtek
wojtek (16 września 2011 o 07:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak idioci pozwalacie niszzyc waszą ziemie złomem którego nikt juz w Europie nie chce, nikt już tego nie dofinansowywuje, dostali już za swoje, farmy wiatrowe sa szkodliwe dla ludzi i dają mało drogiego pradu za który wszyscy bedziemy płacić, żal mi zakompleksionych idiotów którzy za parę srebrników są w stanie zrobic kazdy przekręt.
Rozwiń
tomaszowski pleban
tomaszowski pleban (15 lipca 2011 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bójcie się, bójcie !!! Na tych wiatrakach siedzi diabeł i w nie dmucha. Jak tego czorta nie przegonicie zacznie zjadać wasze dzieci...Uhaaaa...uhaaaa...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!