niedziela, 25 marca 2018 r.

Zamość

Transsyberyjski korytarz

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2001, 22:07
Autor: Zofia Sawecka

Przebiegająca przez Zamojszczyznę Linia Hutnicza Szerokotorowa z Hrubieszowa do Sławkowa pod Katowicami ma być włączona do magistrali transsyberyjskiej, która połączy Daleki Wschód i Azję przez Ukrainę i Polskę z Czechami.

- Takie uzgodnienia zapadły w dniach 6-7 września w Warszawie - poinformował nas Roman Hajdrowski - rzecznik prasowy zarządu PKP.
Z inicjatywy Nikołaja Aksjonienko, ministra transportu Rosji, odbyła się w Warszawie konferencja międzynarodowa, poświęcona utworzeniu kontenerowego korytarza transportowego z Azji do Europy, ponieważ przewozy kolejowe są dwukrotnie szybsze od morskich. Na LHS przesyłki kontenerowe pojawiają się na razie sporadycznie.
Jerzy Widzyk - minister transportu i gospodarki morskiej, wyraził zgodę na włączenie LHS do takiego korytarza i przedłużenie linii szerokotorowej do granicy Czech. Koszt inwestycji szacuje na 600 mln zł.
- Rosjanie już chcą podpisać porozumienie o włączeniu LHS do korytarza transsyberyjskiego - mówi Mieczysław Czuk, dyrektor techniczny LHS.
Ale LHS nie spełnia jeszcze warunków do szybkiego przewozu towarów. LHS Spółka z o. o. w Zamościu, zarządza szerokim torem na całym, prawie 400-km, odcinku od Hrubieszowa po Katowice. Stara LHS (Linia Hutniczo-Siarkowa) była przystosowana do przewozów z maksymalną szybkością 60 km/godz. W tej chwili występują nawet ograniczenia tej szybkości.
Rozbudowa w ramach korytarza transsyberyjskiego to szansa dla rozwoju regionu. W Bortatyczach pod Zamościem powstaje terminal kruszyw. Tu mają być sprowadzane i przerabiane kruszywa do budowy autostrad. W Szczebrzeszynie - na razie - prowadzony jest przeładunek wszelkich towarów na samochody.
O innych inwestycjach w naszym regionie na razie nic nie wiadomo.
LHS jest firmą dochodową, zatrudniającą 1100 osób. W ub. roku LHS przewiozła 4,8 mln ton towarów, głównie rudy. W tym roku przewozy będą większe o ok. 1 mln ton. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!