wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Trzecioklasiści napisali pierwszy poważny egzamin w życiu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 kwietnia 2010, 09:47
Autor: Bogdan Nowak

To pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu. Uczniowie trzecich klas lubelskich podstawówek napisali dzisiaj rano sprawdzian kompetencji. Przystąpiło do niego kilkanaście tysięcy uczniów z naszego województwa. W Zamościu przystąpiły do niego dwie szkoły. Nie był obowiązkowy.

– Sprawdzian był trochę trudny – martwi się Monika Giecko, uczennica trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu. – Najgorsze było takie zadanie o liczeniu plecaków. Nie wiedziałam, o co w nim chodziło. Nie wiem jak poszło…

Na Lubelszczyźnie sprawdzian napisało ok. 14,1 tys. uczniów (w Lublinie 1,6 tys.) z 627 szkół. Łamigłówki rozpoczęły się o godz. 9 i trwały aż 90 minut.

Dzieci musiały rozwiązać 20 zadań testowych (uczeń wybierał odpowiedź A,B lub C), reszta miała charakter otwarty. Do zdobycia było maksymalnie 40 punktów.

– Napisałem wszystko, jak trzeba – zapewnia rezolutnie jeden z trzecioklasistów. – A jeśli nie, przecież nie wyrzucą mnie ze szkoły. Ważne, żeby nasza pani była zadowolona.

Teraz nauczyciele podstawówek będą sprawdzać prace za pomocą specjalnych kluczy, a potem wydawnictwo, które przygotowywało testy przetworzy dane i sporządzi raporty. Wtedy okaże się jak uczniowie wypadli. Zostanie także stworzony ranking szkół.

– Dzięki wynikom tego sprawdzianu ocenimy m.in. jakość nauczania w naszej szkole na tle innych placówek – tłumaczy Bożena Piwko, dyrektor SP nr 7 w Zamościu. – To ważne. Jeśli okaże się, że są niedociągnięcia, będziemy mogli je skorygować.

– Moi uczniowie po raz pierwszy piszą tak poważny sprawdzian – dodaje Bożena Greszta, wychowawca III klasy w tej szkole. – Warto, żeby się z tą formą oswoili. Wyniki tych zmagań będą też w przyszłym roku wskazówką dla nauczycieli 4-tych klas.

Głównym organizatorem dzisiejszego sprawdzianu było Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Jednak nie pisali go wszyscy trzecioklasiści. Dlaczego?

– Decyzję o ewentualnym przystąpieniu do tego sprawdziany suwerennie podjęły dyrekcje poszczególnych szkół – mówi Jan Lelonek, szef zamojskiej delegatury Kuratorium. – My tego nie nadzorowaliśmy.

Agnieszka Piątek z działu promocji wydawnictwa Operon zapewnia jednak, że egzamin przeprowadzono profesjonalnie z zachowaniem odpowiednich procedur.

– To już trzecia edycja tego ogólnopolskiego sprawdzianu – podkreśla. – Testy przygotowali eksperci, wydrukowano je w ograniczonej liczbie egzemplarzy, a egzamin nadzorowali nasi pracownicy.

Jutro wszystkie pytania i odpowiedzi będą opublikowane na stronie internetowej wydawnictwa. – Trzecioklasiści wyniki swojej pracy poznają jeszcze w tym roku szkolnym – zapewnia Agnieszka Piątek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!