piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Zamość

Trzecioklasiści napisali pierwszy poważny egzamin w życiu

Dodano: 14 kwietnia 2010, 09:47
Autor: Bogdan Nowak

To pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu. Uczniowie trzecich klas lubelskich podstawówek napisali dzisiaj rano sprawdzian kompetencji. Przystąpiło do niego kilkanaście tysięcy uczniów z naszego województwa. W Zamościu przystąpiły do niego dwie szkoły. Nie był obowiązkowy.

– Sprawdzian był trochę trudny – martwi się Monika Giecko, uczennica trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu. – Najgorsze było takie zadanie o liczeniu plecaków. Nie wiedziałam, o co w nim chodziło. Nie wiem jak poszło…

Na Lubelszczyźnie sprawdzian napisało ok. 14,1 tys. uczniów (w Lublinie 1,6 tys.) z 627 szkół. Łamigłówki rozpoczęły się o godz. 9 i trwały aż 90 minut.

Dzieci musiały rozwiązać 20 zadań testowych (uczeń wybierał odpowiedź A,B lub C), reszta miała charakter otwarty. Do zdobycia było maksymalnie 40 punktów.

– Napisałem wszystko, jak trzeba – zapewnia rezolutnie jeden z trzecioklasistów. – A jeśli nie, przecież nie wyrzucą mnie ze szkoły. Ważne, żeby nasza pani była zadowolona.

Teraz nauczyciele podstawówek będą sprawdzać prace za pomocą specjalnych kluczy, a potem wydawnictwo, które przygotowywało testy przetworzy dane i sporządzi raporty. Wtedy okaże się jak uczniowie wypadli. Zostanie także stworzony ranking szkół.

– Dzięki wynikom tego sprawdzianu ocenimy m.in. jakość nauczania w naszej szkole na tle innych placówek – tłumaczy Bożena Piwko, dyrektor SP nr 7 w Zamościu. – To ważne. Jeśli okaże się, że są niedociągnięcia, będziemy mogli je skorygować.

– Moi uczniowie po raz pierwszy piszą tak poważny sprawdzian – dodaje Bożena Greszta, wychowawca III klasy w tej szkole. – Warto, żeby się z tą formą oswoili. Wyniki tych zmagań będą też w przyszłym roku wskazówką dla nauczycieli 4-tych klas.

Głównym organizatorem dzisiejszego sprawdzianu było Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Jednak nie pisali go wszyscy trzecioklasiści. Dlaczego?

– Decyzję o ewentualnym przystąpieniu do tego sprawdziany suwerennie podjęły dyrekcje poszczególnych szkół – mówi Jan Lelonek, szef zamojskiej delegatury Kuratorium. – My tego nie nadzorowaliśmy.

Agnieszka Piątek z działu promocji wydawnictwa Operon zapewnia jednak, że egzamin przeprowadzono profesjonalnie z zachowaniem odpowiednich procedur.

– To już trzecia edycja tego ogólnopolskiego sprawdzianu – podkreśla. – Testy przygotowali eksperci, wydrukowano je w ograniczonej liczbie egzemplarzy, a egzamin nadzorowali nasi pracownicy.

Jutro wszystkie pytania i odpowiedzi będą opublikowane na stronie internetowej wydawnictwa. – Trzecioklasiści wyniki swojej pracy poznają jeszcze w tym roku szkolnym – zapewnia Agnieszka Piątek.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!