piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Tu był jazz. Zamknięte

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lipca 2007, 13:53

Kamienica przy ul. Zamenhofa, w której miał siedzibę kultowy "Kosz”, zostanie sprzedana. Miłośnicy jazzu wierzą, że trafi w dobre ręce.

Klub Jazzowy powstał 25 lat temu z inicjatywy zamojskich sympatyków jazzu. Za patrona obrano pochodzącego z Zamojszczyzny Mieczysława Kosza, wybitnego, niewidomego pianistę jazzowego. W inauguracyjnym koncercie, który odbył się 25 października 1982 r., wystąpili Stanisław Sojka i Tomasz Szukalski. Popularny "Kosz” mieścił się w piwnicy kamienicy przy ul. Zamenhofa 3, a wiec w dawnej żydowskiej mykwie. - To jeden z najstarszych tego typu klubów w Polsce, który działa non stop - twierdzi Grzegorz Obst, prezes Stowarzyszenia Zamojski Klub Jazzowy im. M. Kosza.
Ale z końcem maja Zakład Gospodarki Lokalowej rozwiązał ze stowarzyszeniem umowę na wynajem lokalu. - Dlatego klub opuścił zajmowane pomieszczenia - informuje Karol Garbula, rzecznik prasowy prezydenta Zamościa. - Z kamienicy są również przenoszeni lokatorzy. Dla dwóch rodzin miasto już zabezpieczyło lokale mieszkalne, pozostała jeszcze jedna rodzina, dla której w ciągu najbliższych tygodni zostanie zapewnione lokum.
Po wykwaterowaniu magistrat ogłosi przetarg na sprzedaż nieruchomości. - Chcielibyśmy, aby kamienica trafiła w dobre ręce i dalej funkcjonował tam klub - mówi Obst. - Przeznaczenie kamienicy pozostanie niezmienione, a więc będzie to budynek usługowo-mieszkalny - zapewnia Garbula.
Miłośnicy jazzu będą czekać z niecierpliwością na rozstrzygnięcie przetargu i... świętować . - Cały czas jesteśmy w fazie obchodów jubileuszu - mówi prezes Obst. - Za sobą mamy już Jazz na Kresach, przed nami Festiwal New Cooperation.
Ta ostatnia impreza odbędzie się 19 sierpnia. W pierwszej części na Rynku Wielkim wspólnymi siłami stowarzyszenia, kina Stylowy i Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego będzie można posłuchać muzyki filmowej w wykonaniu Namysłowiaków. W drugiej wystąpi Leszek Dranicki, laureat pierwszych - po przeniesieniu do Zamościa - Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w 1984 r. Towarzyszyć mu będzie znakomity klarnecista Emil Kowalski. Gwiazdą festiwalu będzie Old Timers ze znanym i lubianym w Zamościu Pawłem Tartanusem. - Mam nadzieję, że Jan "Ptaszyn” Wróblewski uświetni ten występ - usłyszeliśmy od Grzegorza Obsta.
Na ostatni weekend września zaplanowano Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych, a główne uroczystości jubileuszowe obędą się w październiku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!