czwartek, 21 września 2017 r.

Zamość

Tu na razie jest ściernisko


W przyszłym roku powinny ruszyć prace przy budowie zbiornika retencyjnego na rzece Huczwa w Turkowicach (gm. Werbkowice). Głównym celem planowanego akwenu, którego powierzchnia przekroczy 12 hektarów, będzie zebranie nadwyżki wody. Oczekuje się, że z czasem w całej okolicy wytworzy się specyficzny mikroklimat, sprzyjający m.in. procesom wegetatywnym roślin.

Zbiornik retencyjny ma powstać na Huczwie, w pobliżu Zespołu Szkół Rolniczych, gdzie z powodzeniem można wykorzystać naturalne zagłębienie terenu. Stąd przysłowiowe dwa rzuty beretem do historycznego grodziska Czerwień. - O inwestycję zabiegają władze gminy Werbkowice - mówi Stanisław Nieczyporowski, wicestarosta hrubieszowski. - Przeprowadziliśmy badania geologiczne. Ich wynik jest pozytywny. Koncepcja budowy zbiornika retencyjnego została też pozytywnie zaopiniowana przez Instytut Gospodarki Wodnej w Lublinie. Jednak Rada Gminy Werbkowice nie uwzględniła tej inwestycji w planie przestrzennym zagospodarowania gminy. Jeśli tylko zostanie wypracowana uchwała w sprawie zmiany planu przestrzennego zagospodarowania gminy, ogłosimy przetarg na wykonanie inwestycji, a w przyszłym roku rozpoczną się prace przy budowie zbiornika.
- Jeszcze w tym roku podejmiemy taką uchwałę - twierdzi Lech Bojko, sekretarz gminy Werbkowice. - Zmiany w planie przestrzennym zagospodarowania gminy dotyczyć będą nie tylko Turkowic, ale i niedalekich Wronowic, gdzie parę lat temu planowano budowę gminnego wysypiska śmieci. Już niedługo teren ten będzie spełniał rolę turystyczno-rekreacyjną.
O środki na inwestycję Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie będzie zabiegać m.in. w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Nie wykluczone, że w kosztach partycypować będą Urzędy Gminy w Werbkowicach i Tyszowcach (po drugiej stronie planowanego akwenu znajdują się bowiem łąki i użytki rolne należące do mieszkańców Czermna).
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!