sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Tu na razie jest ściernisko

  Edytuj ten wpis

W przyszłym roku powinny ruszyć prace przy budowie zbiornika retencyjnego na rzece Huczwa w Turkowicach (gm. Werbkowice). Głównym celem planowanego akwenu, którego powierzchnia przekroczy 12 hektarów, będzie zebranie nadwyżki wody. Oczekuje się, że z czasem w całej okolicy wytworzy się specyficzny mikroklimat, sprzyjający m.in. procesom wegetatywnym roślin.

Zbiornik retencyjny ma powstać na Huczwie, w pobliżu Zespołu Szkół Rolniczych, gdzie z powodzeniem można wykorzystać naturalne zagłębienie terenu. Stąd przysłowiowe dwa rzuty beretem do historycznego grodziska Czerwień. - O inwestycję zabiegają władze gminy Werbkowice - mówi Stanisław Nieczyporowski, wicestarosta hrubieszowski. - Przeprowadziliśmy badania geologiczne. Ich wynik jest pozytywny. Koncepcja budowy zbiornika retencyjnego została też pozytywnie zaopiniowana przez Instytut Gospodarki Wodnej w Lublinie. Jednak Rada Gminy Werbkowice nie uwzględniła tej inwestycji w planie przestrzennym zagospodarowania gminy. Jeśli tylko zostanie wypracowana uchwała w sprawie zmiany planu przestrzennego zagospodarowania gminy, ogłosimy przetarg na wykonanie inwestycji, a w przyszłym roku rozpoczną się prace przy budowie zbiornika.
- Jeszcze w tym roku podejmiemy taką uchwałę - twierdzi Lech Bojko, sekretarz gminy Werbkowice. - Zmiany w planie przestrzennym zagospodarowania gminy dotyczyć będą nie tylko Turkowic, ale i niedalekich Wronowic, gdzie parę lat temu planowano budowę gminnego wysypiska śmieci. Już niedługo teren ten będzie spełniał rolę turystyczno-rekreacyjną.
O środki na inwestycję Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie będzie zabiegać m.in. w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Nie wykluczone, że w kosztach partycypować będą Urzędy Gminy w Werbkowicach i Tyszowcach (po drugiej stronie planowanego akwenu znajdują się bowiem łąki i użytki rolne należące do mieszkańców Czermna).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!