czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Turkowice: Arcybiskup Abel wyświęcił cerkiew

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 kwietnia 2009, 14:35

Arcybiskup Abel, zwierzchnik prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej prawosławnej, konsekrował świątynię Żeńskiego Domu Zakonnego pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Turkowicach.

Uroczystość poświęcenia ołtarza i stołu ofiarnego w wybudowanej rok temu cerkwi odbyła się w piątek paschalny.

- W Turkowicach nie mamy społeczności prawosławnej dlatego, że doświadczenie minionych lat, okrucieństwo minionego stulecia przyczyniło się ku temu - powiedział abp Abel. - Ale Turkowice zawsze były symbolicznym miejscem w życiu duchownym społeczności na całej Chełmszczyźnie. Myślę, że obecność sióstr i ta gorliwa ich modlitwa to jest dobry wymiar i potrzebny dla tej ziemi. Modlitwa nigdy nikomu nie zaszkodziła. I obecność kościoła prawosławnego po tych trudnych latach jest takim namacalnym znakiem pewnego planu Bożego. I my jesteśmy, niczym innym, jak realizatorami tego planu.

W nabożeństwie konsekracyjnym wzięli udział kapłani z terenu diecezji lubelsko-chełmskiej oraz wierni.

Jesienią 2006 r. prawosławni kupili w Turkowicach dawny Dom Ludowy i przystosowali go do potrzeb świątyni.

- To stworzyło warunki do obchodów uroczystości ku czci ikony Matki Boskiej Turkowickiej w miejscu byłego monasteru i odrodziło przerwaną tradycję pielgrzymowania prawosławnych na święto 15 lipca - informuje Andrzej Boublej, rzecznik prasowy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej.

W zeszłym roku powołano do życia Żeński Dom Zakonny, w którym zamieszkały mniszki przybyłe z klasztoru na Świętej Górze Grabarce. Od tego czasu nabożeństwa sprawowane są tam codziennie.

- Życie liturgiczne zabezpiecza kler dekanatu zamojskiego, a dziekan ks. Witold Charkiewicz jest spowiednikiem sióstr - opowiada Boublej.

Konsekracja cerkwi nastąpiła po zamontowaniu stałego ikonostasu i stołu ołtarzowego (jęz. cerk.-słow. "prestoł”) z relikwiami świętych męczenników pendelskich (święci greccy) i św. męczennika Sergiusza (jeden z męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej).

Aktu poświęcenia dokonał ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Jego Ekscelencja abp Abel wraz z duchowieństwem diecezji. Na uroczystości konsekracji przybyli również pielgrzymi ze wspólnot parafialnych na Lubelszczyźnie.

- Wnętrze świątyni będzie jeszcze sukcesywnie wyposażane m.in. w ikony tak, aby mogła ona służyć siostrom i wszystkim pragnącym pomodlić się w tym świętym miejscu - wskazuje rzecznik. - Obok powstaje także nowy dom, w którym zamieszkają mniszki.

Wyjątkowy klasztor

Dom Zakonny w Turkowicach to pierwszy w diecezji lubelsko-chełmskiej i piąty w kraju prawosławny klasztor żeński. Mniszki prawosławne przyjechał tu z klasztoru na Świętej Górze k. Grabarki na Podlasiu. Przywiozły ze sobą bogaty księgozbiór, głównie księgi liturgiczne, filozoficzne o tematyce religijnej. W turkowickim klasztorze zamieszkało sześć sióstr: Swietłana, Raisa, Leoniłła, Krystyna, Lidia i Eufalia, która jest ich przełożoną.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
admin
parafianinka
~parafianin~
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

admin
admin (20 czerwca 2012 o 15:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mnie tam on nie przeszkadza, zachowuje się całkiem przyzwoicie. Tyle co on zrobił dobrego dla parafii to robia tylko nieliczni, jak tu mieszkasz to napewno wiesz ile sie zmienił juz na dobre w otoczenbiu kościoła czy plebanii czy cmentarza,
Rozwiń
parafianinka
parafianinka (26 grudnia 2009 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A na jakiej podstawie tak sądzisz??
Rozwiń
~parafianin~
~parafianin~ (14 grudnia 2009 o 20:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinni zrobić w Turkowicach zakon męski, żeby ksiądz proboszcz RYSZARD ANTONIK miał chłopców pod ręką... nie musiałby ich szukać
Pedzio jeden
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!