czwartek, 22 lutego 2018 r.

Zamość

Tylko Zamość się cieszy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2006, 21:58

Zamość najprawdopodobniej zgarnie w tym roku większość unijnej kasy na kulturę, turystykę i inwestycje sportowe w naszym regionie. Lublin został daleko w tyle.
Instytucje z naszego regionu złożyły 19 wniosków o dofinansowanie projektów kulturalnych, sportowych i turystycznych. Żeby zrealizować wszystkie, potrzeba ponad 160 milionów zł. Do podziału jest 36 mln. To starczy na dofinansowanie jedynie kilku najlepiej ocenionych projektów.


Gdyby pieniądze zostały rozdzielone zgodnie z rankingiem, do którego dotarł Dziennik Wschodni, to wystarczy na realizację jedynie trzech projektów. Dwa pierwsze miejsca na liście zajął Urząd Miasta w Zamościu, który stara się o pieniądze na renowację zabytkowych fortec. Na trzecim miejscu są trzy wnioski z identyczną liczbą punktów. To rewitalizacja parku Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, konserwacja Zamku Lubelskiego i kolejny etap renowacji zamojskiej Starówki.
Kto ostatecznie dostanie pieniądze? O tym na początku maja zdecyduje Zarząd Województwa. Sugerując się głównie listą rankingową, którą sporządzili eksperci. – Teraz ranking zostanie oceniony przez Regionalny Komitet Sterujący, który może dokonać nieznacznych zmian na liście, ale nie musi – tłumaczy Krzysztof Hetman z Urzędu Marszałkowskiego. – Potem kolej na zarząd.
Trzy z pięciu najwyżej ocenionych wniosków złożył zamojski magistrat. – Widocznie przygotowaliśmy dobre projekty – cieszy się Marcin Grabski z Urzędu Miasta w Zamościu. – Jeśli się to potwierdzi, zakończymy renowację całego Starego Miasta.
Słabo w rankingu wypadł Lublin. Miasto może ewentualnie liczyć jedynie na pomoc w konserwacji Zamku. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie unijnych pieniędzy na dokończenie budowy hali na Globusie. Nic też nie będzie z modernizacji miejskiego stadionu przy Alejach Zygmuntowskich. – Bez dotacji przebudowa stadionu nie będzie możliwa – przyznaje Stanisław Klepacz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lublinie. – Ranking wskazuje na to, że będziemy musieli ubiegać się o pieniądze w przyszłym roku.
Wiele wskazuje też na to, że w tym roku nie uda się też dokończyć remontu klasztoru Dominikanów w Lublinie, ani zbudować pływalni w Janowie Lubelskim i Radzyniu Podlaskim, Domu Trzeciego Tysiąclecia w Zamościu, czy hal sportowych w Krasnymstawie i Biłgoraju.

Co eksperci m.in. brali pod uwagę

• czy wniosek jest poprawnie przygotowany
• czy realizacja projektu przyciągnie inwestorów
• czy wniosek dotyczy ważnego obiektu kulturalnego
• czy projekt jest związany z innymi finansowanymi z pieniędzy unijnych
• czy wnioskodawca jest w stanie go zrealizować

Najlepiej ocenione projekty (wartość w mln zł)

Miasto Zamość (renowacja obiektów fortecznych Starego Miasta – etap II) 13,2

Miasto Zamość (renowacja obiektów fortecznych Starego Miasta – etap I) 11,0

Gmina Biała Podlaska (rewitalizacja parku Radziwiłłów) 10,0

Muzeum Lubelskie (ochrona i konserwacja Zamku Lubelskiego) 7,9

Miasto Zamość (rewitalizacja zabytkowego Starego Miasta – etap II) 8,1
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!