piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Tyszowce: Chcą wybudować farmę wiatrową

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 sierpnia 2010, 11:26

Na terenie gminy Tyszowce ma powstać farma wiatrowa. Jeśli firma, która zamierza ją wybudować, uzyska wymagane pozwolenia, wiatraki zaczną pracować za dwa lata.

– To dobra wiadomość, bo trudno teraz o inwestora, a z pracą też krucho – mówi Robert Kawałko z Tyszowiec.

Podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami przedstawiciele warszawskiej firmy tłumaczyli, gdzie mają stanąć wieże wiatrakowe i jakie trzeba spełnić warunki, by móc postawić farmę oraz jakie korzyści z tej inwestycji mogą mieć zarówno mieszkańcy, jak i gmina.

– Inwestorzy zapewniali, że dochód z dzierżawy będą mieć nie tylko właściciele działek, na których staną wiatraki, ale również gruntów, które leżą w stumetrowym zasięgu śmigła turbiny – informuje Mariusz Zając, burmistrz Tyszowiec.

Władze gminy gorąco popierają pomysł budowy farmy. – Bo właściciele działek mieliby stały dochód, a my spore wpływy z podatków – mówi burmistrz. – W ciągu roku z jednego wiatraka do budżetu gminy może wpłynąć 30 tys. złotych.

W ubiegłym roku przedstawiciele magistratu odwiedzili wielkopolską gminę Margonin, która z tego tytułu ma wpływy sięgające 10 proc. całego swojego budżetu.

Stołeczna firma zamierza postawić na polach między Tyszowcami a Mikulinem 17 wiatraków o mocy około 2 megawatów. Farma mogłaby rozpocząć pracę za dwa lata.

W przyszłym miesiącu mają się zakończyć trwające od roku badania ornitologiczne. Jeśli wykażą, że farma wiatrowa nie wpłynie negatywnie na żyjące w tych rejonach ptaki i nietoperze, dalsze kroki będą zależeć od właścicieli gruntów i RDOŚ.

By otrzymać niezbędne w takich sytuacjach pozwolenia RDOŚ, inwestor musi przedstawić dokumenty potwierdzające dzierżawę gruntów, na których inwestycja ma być realizowana. Dlatego przedstawiciele inwestora podpisują obecnie z właścicielami działek umowy na czynsz dzierżawny pod wiatraki na 30 lat.

Radni Tyszowiec już wpisali farmę do studium zagospodarowania przestrzennego, ale będą ją mogli umieścić w planie zagospodarowania dopiero po wydaniu opinii przez dyrekcję ochrony środowiska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Pello
Adamiec
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pello
Pello (16 czerwca 2011 o 15:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://www.stopwiatrakom.eu/
Rozwiń
Adamiec
Adamiec (20 sierpnia 2010 o 00:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a teraz wystarczy, że za budowę wiatraków weźmie się firma z p. Santy tak zwana Ekoenergia i nic z tego nie wyjdzie, tzn wiatraki staną, koszty będą spore a prad nie popłynie. Ot i cała ekologiczność tej firmy..
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!