sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Uczcili rocznicę mordu w Worochcie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 maja 2011, 13:51
Autor: (lew)

Uroczystości w Worochcie (UG Ulhówek)
Uroczystości w Worochcie (UG Ulhówek)

Do kościoła w Machnówku przybyli na początku maja świadkowie wydarzeń oraz goście, władze gminy, młodzież szkolna i poczty sztandarowe, aby wspólnie modlić się i oddać cześć ofiarom. Po mszy świętej uczestnicy przeszli w procesji na drugą stronę granicy, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze.

Worochta była dużą wioską z kościołem, cerkwią i folwarkiem i sąsiadowała z Machnówkiem. Do tragedii doszło 6 kwietnia 1944 r. Ukraińcy zamordowali ponad 30 mieszkańców wioski, nie oszczędzając kobiet i dzieci.

Worochta do 1951 roku należała do Polski, ale po "regulacji granicy” znalazła się na terenie Związku Radzieckiego.

Dwie zbiorowe mogiły zostały za pasem granicznym, którego znakiem był drut kolczasty. Wioska w krótkim czasie została całkowicie zniszczona. W tej chwili nie ma po niej śladu.

W 1994 roku rodzinom pomordowanych udało się postawić drewniane krzyże. Trzy lata temu staraniem mieszkańców i władz gminy Ulhówek otrzymano pozwolenie na jednorazowe przekroczenie granicy: uporządkowano mogiły i złożono kwiaty. Od tamtej pory uroczystości obywają się regularnie.

W ostatnich wzięli udział m.in. poseł Sławomir Zawiślak, wojewoda lubelski Genowefa Tokarska, radny wojewódzki Tomasz Zając, starosta tomaszowski Jan Kowalczyk, kierownik zamojskiej delegatury LUW Jacek Grabek oraz władze gminy Ulhówek.

Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ulhówku, mszę świętą koncelebrowali miejscowy proboszcz ks. Marek Gudz, oraz ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie, który wygłosił także kazanie. Dużo mówiono o pojednaniu, współpracy, budowaniu mostów przyjaźni.

– Nie można zapomnieć o przeszłości, ale trzeba wspólnie próbować budować lepszą przyszłość – uważa Łukasz Kłębek, wójt gminy Ulhówek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!