środa, 21 lutego 2018 r.

Zamość

Uczeń na wagę złota

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2005, 19:51

W przyszłym roku zamojskie władze planują zamknąć jedną z podstawówek i gimnazjum. Nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 6 boją się, że może paść
na nich.

We wrześniu ubędzie im w sumie 5 klas, a obok powstaną konkurencyjne szkoły katolickie. Pracownicy SP nr 9 i Gimnazjum nr 6 postanowili działać zanim będzie za późno. Blisko 90 proc. spośród nich podpisało stanowisko w sprawie powołania nowych szkół katolickich złożone w zamojskim magistracie. Uważają, że konkurencyjne placówki odbiorą im uczniów z osiedli Majdan i Energetyk. Katolicka szkoła podstawowa i gimnazjum mają mieścić się właśnie na tym drugim osiedlu. - Dla rodziców, zwłaszcza pierwszoklasistów, największe znaczenie ma bliskie położenie szkoły - tłumaczył na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Zamość Grzegorz Losek, nauczyciel z Gimnazjum nr 6.

Za sprawą niżu demograficznego od września w jego szkole ubędzie jedna klasa. Położona po sąsiedzku podstawówka w najlepszym razie przywita nowy rok szkolny z czterema klasami mniej niż obecnie. Dlatego ta druga placówka przygotowuje się do twardej rywalizacji o uczniów. - Już teraz mamy lepszą bazę lokalową niż przyszła konkurencja, zamierzamy też uatrakcyjnić program zajęć. Gdy będzie trzeba, przygotujemy specjalny program dla klasy o profilu katolickim - zapowiada Jerzy Kolano, dyrektor SP nr 9.
Podwładni dyrektora, którzy skierowali stanowisko do władz miejskich, uważają, że to nie wystarczy. - Najlepiej byłoby przenieść katolickie szkoły do centrum miasta, aby nie odbierały nam uczniów. Bo nie jesteśmy przeciwni samej idei ich powoływania - zastrzega jedna z nauczycielek z SP nr 9, która chce zachować anonimowość.
Przynajmniej na razie szanse na realizację tego pomysłu są znikome. - Gdzie by ta szkoła była, to komuś by przeszkadzała - uważa Maria Gmyz, przewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia Inteligencji, które jest inicjatorem powstania nowych szkół. - Ale moim zdaniem obawy są przesadzone. To będzie mała szkoła, być może na 50 uczniów w roczniku. Poza tym będą uczęszczać do nas dzieci z całego Zamościa, a także - mam nadzieję - i spoza miasta - uspakaja Gmyz. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!