piątek, 19 stycznia 2018 r.

Zamość

Ulgi w MZK mają tylko uczniowie szkół w Zamościu. Inni dostają mandaty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 września 2010, 10:41
Autor: Bogdan Nowak

Dzieciaki i młodzież z Zamościa mają ulgi na przejazdy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Jednak ich koledzy z okolicznych miejscowości muszą płacić całe bilety. Według Wiesławy Dubienki, przewodniczącej zamojskiego os. Planty to jest krzywdzące.

Dubienka apelowała na ostatniej sesji Rady Miejskiej o zmiany. Radni także zaczynają dostrzegać ten problem.

– Nie ośmieszajmy się – denerwowała się przewodnicząca. – Na tych biletach nie zarobimy. Zyskujemy na tym grosze.

Pani Henryka Mróz mieszka w Sitańcu Kolonii. Jej wnuk uczy się w zamojskim gimnazjum.

– W naszej miejscowości jest mnóstwo dzieci – mówi pani Henryka. – Jedne uczą się w gminnych szkołach, inne w miejskich. Ale wszyscy jeżdżą "dziesiątką' MZK. Uczniowie powinni mieć takie ulgi jak w Zamościu.

Boje o zniżki na bilety MZK mają już w Zamościu długą historię. Zaczęło się od tego, że miejscowy magistrat opracował projekt bezpłatnych przejazdów dla uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół średnich.

Kosztowałoby to miasto 800 tys. zł rocznie.

Jednak radni PiS wymyślili, że darmowe przejazdy powinny objąć także studentów, a rajcy PO i Lewicy proponowali wprowadzenie dla uczniów 50-procentowych ulg.

Wszyscy złożyli własne projekty uchwał.

W końcu przyjęto ulgi. Połowę za bilety MZK teraz płacą uczniowie, korzystają z ulgi także dzieci do 4 roku życia, kombatanci oraz studenci.

– Uchwałę trzeba poprawić – tłumaczy przewodnicząca. – Słyszałam o ukaraniu mandatami grupy dzieci z jednej z podzamojskich miejscowości, bo miały… bilety ulgowe. To powoduje zamieszanie. Cierpią na tym oczywiście uczniowie.

Krzysztof Litwin prezes MZK w Zamościu nie chce tej sytuacji komentować.

– To był apel skierowany do radnych nie do nas – tłumaczy. – Jeśli rada podejmie taką decyzję, oczywiście dostosujemy się… Jednak ważne jest to, że zniżki obejmują uczniów zamojskich szkół. Taka jest uchwała. Jeśli ktoś mieszka pod Zamościem, a uczy się u nas, ma prawo do tej ulgi.

Szkopuł w tym, że młodzież z Zamościa ucząca się w szkołach poza miastem (np. w Zwierzyńcu, czy Tomaszowie Lub.) takiego przywileju już nie ma. Nie tak łatwo się w tym wszystkim "połapać”.

– Bo w całej Polsce nie ma chyba takich przepisów jak w Zamościu – mówi Wiesław Nowakowski, zamojski radny SLD. – Tylko u nas dzieli się dzieci na nasze i nie nasze. Przecież turyści nie muszą znać regulaminu MZK. A dostają za to mandaty. To trzeba zmienić. Zajmę się tą sprawą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Dawid
leh
Cogito
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Dawid
Dawid (7 października 2010 o 14:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
We MPK włocławek są chyba jeszcze bardziej podkręcone zasady niż u was.
Mało że na prawie każdej linii podmiejskiej obowiązują inne ceny biletów, nawet jeśli 2 linie mają dokładnie tą samą trasę.
To jeszcze są 2 różne regulaminy ulg i zwolnień z opłat.

W mieście uczniowie i renciści emeryci którym nie przysługują darmowe przejazdy mają ulgę 40% na bilety jednorazowe, podczas gdy na liniach podmiejskich te same osoby muszą płacić cały bilet bez wyjątków

Uczniowe którzy w mieście mają ulgę 40% na miesięczne i jednorazowe na liniach podmiejskich mają ulgę 45%, ale tylko na miesięcznych !!

Studenci w mieście mają ulgę 50% na jednorazowe i miesięczne a na podmiejskich 50% tylko na jednorazowych, miesięczne mogą kupić ale bez żadnej ulgi.

Emeryci którzy ukończą 65 lat mają darmowe przejazdy (ale tylko mieszkańcy miasta) tylko w mieście. na liniach podmiejskich płacą cały bilet. osoby mieszkające w strefie podmiejskiej płacą cały bilet niezależnie od wieku (o ile nie mają powyższych uprawnień)
Rozwiń
leh
leh (11 września 2010 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jesli wnuk pani Wnuk mieszka w Kol.Sitaniec,a uczy sie w zamojskim gimnazjum to jeżdzi autobusami z50% procent zniżki. Taki przywilej mają uczniowie którzy uczą sie w zamojskich szkołach i nie ważne gdzie mieszkaja. Przepis ten faktycznie niefortunny uchwaliła Rada Miasta Zamość,więc MZK jest niewinne...
Rozwiń
Cogito
Cogito (10 września 2010 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W MZK sa jeszcze bilety za przewoz bagazu. Placi sie, gdy suma wymiarow > 120 cm, a za plecak ze stelazem - bez wzgledu na wymiary. Tego w cywilizowanym swiecie nie ma juz dawno.
Rozwiń
zamoscianin
zamoscianin (10 września 2010 o 11:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I tu jest właśnie powód, by rozszerzyć granice miasta. Mieszkamy w mieście i z naszych podatków finansowane są ulgi dla naszych dzieci. Jak podatki idą do gminy, to niech ona finansuje ulgi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!