wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Unikatowe kamienice ormiańskie przeciekają!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2010, 11:00
Autor: Bogdan Nowak

Remonty pochłoną milion złotych. Na razie miasto nie wygospodarowało na nie pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że wizytówka Zamościa – unikatowe kamienice ormiańskie oraz znajdujące się w nich muzealne zbiory są skazane na zalanie przez wodę. Tak przynajmniej uważa prezydent miasta.

Marcin Zamoyski zapowiada, że ich dachy zostaną zabezpieczone, ale na razie tylko doraźnie i prowizorycznie.

– Te kamienice powinny być naszym oczkiem w głowie – mówiła Zofia Piłat, zamojska radna miejska na ostatniej sesji Rady Miejskiej. – Ale ich dachy przeciekają. Remonty są konieczne… Tymczasem nie zabezpieczono pieniędzy na te cel.

Kamienice ormiańskie należą do najpiękniejszych w Zamościu. Ich bogato dekorowane fasady (zwłaszcza od strony Rynku Wielkiego) i arkadowe podcienia są niemal na wszystkich folderach reklamujących Zamość i region.

– Remonty tych budynków były prowadzone w latach 80. – tłumaczyła radna Piłat. – Nie zostały wykonane chyba prawidłowo. Dachy kamienic przeciekają. Woda pojawia się podczas deszczów na najwyższych kondygnacjach. Zagrożone są zbiory muzeum.

Na ostatniej sesji zamojscy radni miejscy głosowali zmiany w tegorocznym budżecie. Jednak nie znalazły się tam pieniądze na remont dachów unikatowych kamienic.

– Z tego co wiem, potrzeba na to 200 tys. zł. – dziwiła się radna. – Pieniądze muszą się znaleźć. Kiedy ruszą jesienne słoty, sytuację będzie trudno opanować. Teraz jest na to najlepszy czas.

Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa nie był tym wnioskiem zaskoczony.

– O tych przeciekach dowiedzieliśmy się dość późno, dlatego… nie jesteśmy w stanie przeprowadzić kompleksowych remontów – tłumaczył radnym na sesji. – Tutaj nie chodzi o 200 tysięcy zł, ale o milion! Takiej kwoty teraz nie mamy. Dlatego remontu nie ujęto w budżetowych zmianach.

To nie znaczy, że kamienice będą narażone na zniszczenie. Tak przynajmniej uważa prezydent.

– Uszczelnione zostaną te fragmenty dachu, które przeciekają – tłumaczył prezydent Zamoyski. – Prowadzone będą też inne prace zabezpieczające. Natomiast w przyszłym roku postaramy się o środki zewnętrzne na kompleksowy remont.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!