niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Uniwersytet Przyrodniczy zlikwiduje wydział w Zamościu? Studenci do Lublina

  Edytuj ten wpis

Senat Uniwersytetu Przyrodniczego może zdecydować o likwidacji Wydziału Biogospodarki w Zamościu. Od następnego roku akademickiego kilkudziesięciu studentów będzie mogło kontynuować naukę na wydziałach w Lublinie. Ok. 60 pracowników od 30 września przyszłego roku pożegna się z pracą.

Wydział Nauk Rolniczych w Zamościu funkcjonuje od 1980 r. Pod koniec marca tego roku został przemianowany na Wydział Biogospodarki. Jednak wiele wskazuje, że pod tą nazwą nie będzie działał długo. Już w tym roku akademickim z powodu zbyt małej liczby kandydatów uczelnia nie uruchomiła studiów na pierwszym roku. To pierwszy etap wygaszania jednostki, która ostatecznie ma przestać istnieć 30 września 2015 r.

- Głównym powodem jest wyczerpanie bazy rekrutacyjnej. Prowadzenie studiów jest opłacalne, kiedy można przyjąć minimum 50 osób - mówi prof. Marian Wesołowski, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Według naszych informacji na pierwszy rok studiów zapisało się 28 osób, a w minionych latach bywało jeszcze mniej chętnych do rozpoczęcia nauki. Władze uczelni decyzję o wygaszeniu wydziału argumentują dodatkowo względami finansowymi.

- W tym roku wydział po raz drugi otrzymał kategorię C. To oznacza, że nie dostanie dotacji z ministerstwa. A rocznie dopłacamy do niego 2,6 miliona złotych - tłumaczy rektor Wesołowski.

Kilkudziesięciu studentów, którzy w kolejnym roku akademickim będą w trakcie nauki, otrzyma propozycję kontynuowania studiów w Lublinie na Wydziale Agrobioinżynierii lub Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt. Uczelnia zapewnia, że będą mogli liczyć na "preferencyjne warunki”. To m.in. niższa o 50 procent opłata za miejsce w akademiku, czy dostosowanie poziomu studiów do tego, jaki jest obecnie w Zamościu.

Dla ok. 60 pracowników wydziału decyzja oznacza, że po 30 września zostaną bez pracy. W tym gronie jest ok. 26 nauczycieli. - O sposobie ich odejścia będziemy jeszcze rozmawiać. Nie gwarantujemy im zatrudnienia w Lublinie, ale dziekani trzech wydziałów wiedzą, że jest wskazane zatrudnianie pracowników cennych, czyli takich, którzy mają na koncie publikacje - mówi rektor uniwersytetu.

Co będzie, jeśli Senat nie zgodzi się na wygaszenie zamojskiego wydziału? - Wtedy trzeba będzie zacisnąć zęby i dalej dopłacać do jego funkcjonowania - podsumowuje Wesołowski.
  Edytuj ten wpis
kilka słow prawdy
??
el kopyto
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kilka słow prawdy
kilka słow prawdy (22 października 2014 o 09:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Uczelnia zapewnia, że będą mogli liczyć na <<preferencyjne warunki>>. To m.in. niższa o 50 procent opłata za miejsce w akademiku, czy dostosowanie poziomu studiów do tego, jaki jest obecnie w Zamościu." Należy równać w górę, a nie w dół! To studenci powinni dostosować się do wyższego poziomu. Skorzytają na tym absolwenci i uczelnia.

no z tego wynika że poziom nauczania w Zamościu jest większy niż w Lublinie i myslę że to akurat prawda - mój kumpel studiował na dawnej AR w Lublinie i przed egzaminem (na godzinę przed) brał 4-5 stronnicowy skrypt i szedł na "jeden z cięższych" egzaminów i wracał z 5 w indeksie - nie sądzę żeby można było łatwiej "studiować" gdzieś indziej.. inna sprawa że teraz większość "studiów" tak wygląda bo trzeba przepuszczać "studentów" żeby nie poszli gdzie indziej i żeby kierunek, dział, "uczelnia" mogły istnieć a nauczyciele akademiccy mieć pracę i poziom nauczania zerowy - zbieramy plony tego że każdy mógł/może studiować.

Rozwiń
??
?? (18 października 2014 o 22:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no a kiedy sie zlikwiduje w lublinie? chyba już czas najwyższy? poziomu tam już od 40 lat nie ma,taka rolna baraniarnia

Rozwiń
el kopyto
el kopyto (18 października 2014 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

powinien zlikwidować wydział weterynaryjny, bo lekarzy jest więcej niż zwierząt,

prezes izby zbija bąki, a lekarze wpijają zęby w ścianę

był jest taki jełopek pomorski wielki luminarz zawodu typu głupi jasio ,który uważał że jak więcej lekarzy bedzie to nastanie wspaniała konkurancja w zawodzie,coś asolunie najwaspanialszego we wszechswiecie ,sam w radio lublin te brednie słyszałem,do tej pory szlag mnie trafia jak to to na prof. przypomne sobie

Rozwiń
absolwent WIP
absolwent WIP (18 października 2014 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Uczelnia zapewnia, że będą mogli liczyć na <<preferencyjne warunki>>. To m.in. niższa o 50 procent opłata za miejsce w akademiku, czy dostosowanie poziomu studiów do tego, jaki jest obecnie w Zamościu." Należy równać w górę, a nie w dół! To studenci powinni dostosować się do wyższego poziomu. Skorzytają na tym absolwenci i uczelnia.

Rozwiń
absolwent AR
absolwent AR (17 października 2014 o 11:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy to nie jest korzystne dla przyszłych absolwentów ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!