wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Zamość

Uroczyste pożegnanie żołnierzy wyruszających do Afganistanu odbędzie się w Zamościu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 marca 2010, 14:24

Po blisko rocznym okresie formowania i szkolenia, wsiądą do samolotów i wylecą na misję do Afganistanu. Mowa o 300 żołnierzach, których w poniedziałek uroczyście pożegnają w Zamościu przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, władze województwa, najbliżsi i mieszkańcy miasta.

Żołnierze 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu oraz ich koledzy z 3 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie wejdą w skład Polskich Sił Zadaniowych VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ISAF pod dowództwem gen. bryg. Andrzeja Przekwasa, które mają liczyć około 3 tys. wojaków.

Na misję wylecą na początku kwietnia. Będą stacjonować przez pół roku w prowincji Ghazni.

Wraz z innymi utworzą zgrupowanie bojowe o kryptonimie "Bravo”, które ma liczyć około 400 żołnierzy. Jego dowódcą zostanie ppłk Piotr Fajowski, który na co dzień stoi też na czele zamojskiego batalionu.

– Główne zadania, jakie będą realizować nasi żołnierze w rejonie misji, to między innymi ochrona wojsk własnych oraz koalicji, prowadzenie z afgańskimi siłami bezpieczeństwa wspólnych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa w prowincji Ghazni, szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa – Afghan National Army (ANA) oraz Afghan National Police (ANP) – informuje kpt. Dariusz Drączkowski, oficer prasowy 3 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie.

Nasi żołnierze przygotowywali się do wyjazdu na misję przez prawie rok w zamojskiej jednostce. Zaliczyli m.in. poligon w Nowej Dębie, brali udział w zajęciach ze szkolenia taktyczno-specjalnego, które przeprowadzono w kamieniołomach w Józefowie na Roztoczu.

Przeszli kursy m.in. z zakresu kulturoznawstwa z elementami języka paszto. Pod koniec ub. roku odbył się pierwszy, a w styczniu drugi rekonesans w Afganistanie.

Uroczyste pożegnanie żołnierzy rozpocznie się na zamojskim Rynku Wielkim w poniedziałek w samo południe. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele MON, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Wojsk Lądowych, 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz władz wojewódzkich i samorządowych.

W programie znajdą się przemówienia okolicznościowe, przekazanie flagi województwa lubelskiego i drogowskazów Lublina, Chełma i Zamościa, odczytanie rozkazu o skierowaniu w rejon misji, podpisanie protokołu przekazania pododdziałów, defilada i koncert orkiestry garnizonowej.

W misji uczestniczyć będą też żołnierze z Hrubieszowa, a także m.in. Wesołej, Węgorzewa, Inowrocławia, Gołdapi i Bydgoszczy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!