poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Uroczyste pożegnanie żołnierzy wyruszających do Afganistanu odbędzie się w Zamościu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 marca 2010, 14:24

Po blisko rocznym okresie formowania i szkolenia, wsiądą do samolotów i wylecą na misję do Afganistanu. Mowa o 300 żołnierzach, których w poniedziałek uroczyście pożegnają w Zamościu przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, władze województwa, najbliżsi i mieszkańcy miasta.

Żołnierze 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu oraz ich koledzy z 3 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie wejdą w skład Polskich Sił Zadaniowych VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ISAF pod dowództwem gen. bryg. Andrzeja Przekwasa, które mają liczyć około 3 tys. wojaków.

Na misję wylecą na początku kwietnia. Będą stacjonować przez pół roku w prowincji Ghazni.

Wraz z innymi utworzą zgrupowanie bojowe o kryptonimie "Bravo”, które ma liczyć około 400 żołnierzy. Jego dowódcą zostanie ppłk Piotr Fajowski, który na co dzień stoi też na czele zamojskiego batalionu.

– Główne zadania, jakie będą realizować nasi żołnierze w rejonie misji, to między innymi ochrona wojsk własnych oraz koalicji, prowadzenie z afgańskimi siłami bezpieczeństwa wspólnych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa w prowincji Ghazni, szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa – Afghan National Army (ANA) oraz Afghan National Police (ANP) – informuje kpt. Dariusz Drączkowski, oficer prasowy 3 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie.

Nasi żołnierze przygotowywali się do wyjazdu na misję przez prawie rok w zamojskiej jednostce. Zaliczyli m.in. poligon w Nowej Dębie, brali udział w zajęciach ze szkolenia taktyczno-specjalnego, które przeprowadzono w kamieniołomach w Józefowie na Roztoczu.

Przeszli kursy m.in. z zakresu kulturoznawstwa z elementami języka paszto. Pod koniec ub. roku odbył się pierwszy, a w styczniu drugi rekonesans w Afganistanie.

Uroczyste pożegnanie żołnierzy rozpocznie się na zamojskim Rynku Wielkim w poniedziałek w samo południe. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele MON, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Wojsk Lądowych, 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz władz wojewódzkich i samorządowych.

W programie znajdą się przemówienia okolicznościowe, przekazanie flagi województwa lubelskiego i drogowskazów Lublina, Chełma i Zamościa, odczytanie rozkazu o skierowaniu w rejon misji, podpisanie protokołu przekazania pododdziałów, defilada i koncert orkiestry garnizonowej.

W misji uczestniczyć będą też żołnierze z Hrubieszowa, a także m.in. Wesołej, Węgorzewa, Inowrocławia, Gołdapi i Bydgoszczy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!