czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

Urzednicy się kłócą, a młodzi mieszkańcy cierpią

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 września 2008, 16:42
Autor: Anna Szewc

Jeszcze w tym tygodniu na przejściu dla pieszych w pobliżu zamojskiej "czwórki” pojawi się "przeprowadzacz”.

Ale to nie rozwiąże problemu.

Kładka nad ulicą Zamoyskiego musi zostać wyremontowana i otwarta. Po naszej interwencji pojawiła się szansa, że tak się stanie.

Przejście zostało zamknięte, bo takie polecenie, wraz z nakazem wyremontowania kładki, wydał Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu nadzór budowlany. Spółdzielnia nie zamierzała jednak brać na siebie kosztów odnowy mostku nad ulicą (to ok. 50 tys. zł). Remontu nie chciało też finansować miasto, argumentując, że kładka jest własnością spółdzielni.

O tej patowej sytuacji napisaliśmy na początku sierpnia. Od tamtej pory niewiele się zmieniło. Zamościanie stracili najkrótszą i najbezpieczniejsza drogę między osiedlami Infułacka i Bohaterów Monte Cassino, a osiedlem Zamoyskiego. Mało kto nadkłada drogi idąc do przejścia dla pieszych. Większość przemyka pod zamkniętą kładką.

To sytuacja szczególnie niebezpieczna dla dzieci, które właśnie tak wędrują do znajdującej się na os. Zamoyskiego Szkoły Podstawowej nr 4.

- Niedawno namierzyliśmy tu kierowcę, który mknął ulicą z prędkością 120 km/h. W takich warunkach nietrudno o wypadek - mówi nadkomisarz Piotr Kapluk, naczelnik sekcji ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Mundurowi od początku roku, co rano patrolują ulicę Zamoyskiego. Pilnują, by dzieci pokonywały ulicę przejściem dla pieszych. - Ale przecież nie możemy tu być w nieskończoność - tłumaczy policjant.

- Znajoma właśnie z powodu tego przejścia zabrała swoje dziecko do innej szkoły. Ale problem pozostał. Może jednak ktoś podejmie odpowiedzialność za te maluchy - martwi się mieszkająca w pobliżu Helena Gmyz.

Waldemar Władyga, prezes SM, który kilka tygodni temu nie chciał nawet słyszeć o finansowaniu remontu, po naszym kolejnym telefonie w tej sprawie, jest gotów iść na ustępstwa. - Jeżeli miasto zobowiąże się do pokrycia choćby połowy kosztów, możemy rozpocząć remont choćby jutro - zapewnia.

- Sprawdzę, czy to jest w ogóle prawnie możliwe. Jeżeli tak, będę zabiegał o te pieniądze w budżecie miasta. Na pewno się znajdą - obiecuje Marek Kudela, radny miejski z tego okręgu.

Na razie o bezpieczeństwo ponad 500 swoich uczniów postanowił zadbać dyrektor "czwórki”.

- Po konsultacji z prezydentem, ze środków własnych sfinansowaliśmy szkolenie tzw. przeprowadzacza (kosztuje to ok. 300 zł - red.). Będziemy też co miesiąc, przez cały rok szkolny, dopłacać do jego pensji po 300 zł - obiecuje Henryk Borowik.

(pele)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
rodzic
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rodzic
rodzic (17 września 2008 o 19:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeden przeprowadzacz to za mało, to działania niewystarczające, tylko i wyłącznie doraźne. Aby moje dziecko obecnie doszło do szkoły musi pokonać długą i niebezpieczą drogę - dwa przejścia przez ruchliwe jezdnie. Pierwsze przez ulicę B.M. Cassino a drugie przez ulicę Zamojskiego (tylko na tym drugim jest przeprowadzacz). Następnie szczegółnie uważając na samochody jeżdżące dwoma uliczkami osiedlowymi przy "Biedronce" dociera do szkoły.
W poprzednim roku szkolnym wystarczyło, że przeszło przez kładkę i jedną uliczkę a bezpiecznie samodzielnie docierało do szkoły.
Kładka, która została zamknięta na poczatku wakacji powinna być w ich trakcie naprawiona dla dobra wszystkich mieszkańców a w szczegółności dzieci, ale w Polsce choć to nie Chiny najlepiej wychodzi 'ping-pong'.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!