poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Uwolnią więźniów. Tak, jak w maju 1946 roku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 września 2010, 13:40

Wiadomo, kto wcieli się rolę dowódcy i żołnierzy, a kto zagra wartowników i więźniów. Jest już broń i dwie furmanki. Brakuje tylko woźniców z końmi. W Dniu Podziemnego Państwa Polskiego mieszkańcy Zamościa będą mogli zobaczyć, jak 64 lata temu żołnierze WiN odbijali więźniów politycznych z więzienia przy ul. Okrzei.

Na pomysł przybliżenia wydarzeń z 8 maja 1946 roku wpadli członkowie zamojskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Głównym celem przedsięwzięcia jest pokazanie historii – mówił na czwartkowej konferencji prasowej poseł Sławomir Zawiślak, prezes ŚZŻAK Okręg Zamość przypominając o wsparciu, którego udzielili żołnierzom WiN i AK pod dowództwem Romana Szczura, ps. Urszula”, dwaj strażnicy więzienni.

– Pomogli i dzięki temu akcja została przeprowadzona w sposób profesjonalny – dodał kpt. Mariusz Urban, dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu.

Dlatego nazwiska bohaterskich wartowników znajdą się na tablicy pamiątkowej ufundowanej z dobrowolnych datków przekazanych przez funkcjonariuszy zamojskiego więzienia.

– Zawiśnie w tym samym miejscu, gdzie kilkanaście lat temu umocowana była tablica gloryfikująca działania UB – dodał Urban.

Zaplanowana na 27 września inscenizacja potrwa 30–40 minut. Wszystko wskazuje na to, że w tym czasie ul. Okrzei zostanie zamknięta dla ruchu pojazdów.

W rolę partyzantów i wartowników wcielą się członkowie stowarzyszeń rekonstrukcyjno-historycznych m.in. z Biłgoraja, Krasnobrodu, Lubartowa i Tomaszowa Lubelskiego, a odbijanych więźniów – uczniowie zamojskich szkół średnich.

Główna rola została zarezerwowana dla Marka Gwoździuka, wiceprezesa Stowarzyszenia Rekonstrukcyjno-Historycznego 9-go Pułku Piechoty Legionów w Krasnobrodzie i dowódcy grupy rekonstrukcyjnej, który wcieli się w postać "Urszuli”.

Uczestnicy składającego się z trzech scen przedstawienia będą mieć przy sobie wypożyczoną broń, m.in. pepesze i karabiny ręczne, zaklepane są już dwie furmanki, trwają poszukiwania woźniców z końmi.

Obchody Dnia Podziemnego Państwa Polskiego rozpoczną się o godz. 10 od mszy świętej w katedrze pod przewodnictwem bpa Wacława Depo, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod pomnik AK przy ul. Partyzantów, gdzie zaplanowano m.in. wręczenie odznaczeń.

O godz. 12.45 w siedzibie delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpocznie się konferencja naukowa.

Wykłady historyczne wygłoszą m.in. prof. Mieczysław Ryba i dr Marcin Paluch. O godz. 16 przy ul. Okrzei rozpocznie się wspomniana inscenizacja i odsłonięcie tablicy pamięci żołnierzy AK oraz WiN, którzy podczas ataku na zamojskie więzienie uwolnili ponad 300 więźniów politycznych.

– Stryj wyjechał później na Śląsk – wspomina Cecylia Szumska, bratanica dowódcy, czyli Romana Szczura. – Później otrzymaliśmy informację, że została aresztowany i stracony.

Pani Cecylia znalazła po latach grób stryja na jednym z wrocławskich cmentarzy.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego – to święto o charakterze państwowym obchodzone od 1998 roku. Upamiętnia powołanie 27 września 1939 roku w okupowanej Warszawie Służby Zwycięstwu Polski.

Patronat medialny nad obchodami objeła redkacja Dziennika Wschodniego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zbigniew
Muhamed Aj-Naahla
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zbigniew
zbigniew (19 września 2010 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
biedaki od PO
Rozwiń
Muhamed Aj-Naahla
Muhamed Aj-Naahla (16 września 2010 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wolność i Niepodległość ? Tak, tak słyszałem. Swego czasu dużo o tych bandytach czytałem. A kiedy Polska była normalna to nawet na lekcjach historii przestrzegano przed upamiętnianiem tych pożal się boże żołnierzyków.
Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2010 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Upamięnienie - zgoda. Ale z tymi rekonstrukcjami to już przesada. Może jeszcze zaczniecie rekonstruować rozstrzeliwanie zakładników albo transporty Żydów do Bełżca?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!