czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

W diecezji zamojsko-lubaczowskiej: Idą księża na parafie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2009, 12:48

Misją Kościoła są słowa Jezusa Chrystusa "Idźcie i nauczajcie”, my ją tylko wypełniamy - mówią w kurii. W diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozpoczęły się właśnie przeprowadzki kapłanów do nowych parafii.

Do swojej pierwszej na drodze kapłańskiej parafii trafi ośmiu neoprezbiterów, czyli świeżo wyświęconych księży. Zmiany czekają też ich starszych kolegów, którzy są wikariuszami, jak i proboszczów.

- Zmiany personalne na parafiach dokonywane są przez cały rok, ale w związku z tym, że wielu księży prowadzi w szkołach katechezę, najwięcej jest ich na zakończenie roku szkolnego - mówi ks. prałat Adam Firosz, kanclerz Kurii Biskupiej w Zamościu.

Podkreśla, że ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej ma rozeznanie w podległych mu 182 parafiach i bierze pod uwagę potrzeby duszpastersko-administracyjne.

- Wyszukuje księży, którzy w danym czasie mogą sprostać tym obowiązkom - wskazuje kanclerz.

Biskupowi Wacławowi Depo pomagają duchowni z Rady Konsultatorów oraz Rady Kapłańskiej.

- To są gremia, które mają głos doradczy - opowiada ks. Firosz. - Ordynariusz bierze pod uwagę również głosy, które wpływają z diecezji od dziekanów i proboszczów, jak również od wiernych świeckich z parafialnych rad duszpasterskich. Poza tym każdy ksiądz może przyjść o każdej porze do biskupa jak do swego ojca i poprosić o powierzenie mu innego zadania.

Dodaje, że zmieniając środowisko kapłani wypełniają misję Kościoła. Nie może dojść do zasiedzenia. - To Chrystus powiedział: "Idźcie i nauczajcie” - zwraca uwagę nasz rozmówca.

Kapłani odebrali już dekrety nominacyjne i są w trakcie przenosin do nowych parafii. - Żal odjeżdżać, bo spędziłem tu kilka dobrych lat, ale z pokorą przyjmuję decyzję biskupa - mówi proszący o niepodawanie nazwiska proboszcz. - W nowej parafii czekają na mnie nowe wyzwania i sporo pracy.

Wierni z parafii Świętego Michała Archanioła w Zamościu pożegnają proboszcza ks. Waldemara Kostrubca, który odchodzi do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łukowej.

Jego miejsce zajmie ks. Wiesław Galant, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Jerzego w Biłgoraju. Ks. Józef Czaus kończy pracę proboszcza w Żniatynie i przenosi się do Horyszowa Polskiego.

Ks. Franciszek Buhajczuk przechodzi z Nielisza do Ulhówka. Dotychczasowy proboszcz tej ostatniej parafii, ks. Grzegorz Stankiewicz, został mianowany proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Cewkowie.

Niektórzy kapłani przeszli na emeryturę, inni wyjadą za granicę. Ks. Marek Gmyz prowadzić będzie na przykład pracę duszpasterską w Austrii, a ks. Piotr Wojnar skierowany został do pracy duszpasterskiej w Abchazji.

Pełna lista zmian personalnych i nominacji w diecezji zamojsko-lubaczowskiej poniżej.

Neoprezbiterzy

Ks. mgr Dariusz Babiak mianowany wikariuszem parafii Św. Leonarda w Tyszowcach.
Ks. mgr Krzysztof Hawro mianowany wikariuszem parafii Świętego Bartłomieja Apostoła w Goraju.
Ks. mgr Dariusz Komadowski mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łukowej.
Ks. mgr Rafał Kowalczuk mianowany wikariuszem parafii Świętego Andrzeja Boboli w Kosobudach.
Ks. mgr Paweł Martyniuk mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Łabuniach.
Ks. mgr Tomasz Pachuta mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Skierbieszowie.
Ks. mgr Tomasz Szumowski mianowany wikariuszem parafii Świętego Wojciecha w Cieszanowie.
Ks. mgr Sławomir Zawada mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu.

Proboszczowie

Ks. kan. mgr Piotr Lizakowski zwolniony z urzędu proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie i mianowany proboszczem parafii Św. Wojciecha i Matki Bożej Różańcowej w Nieliszu.
Ks. kan. dr Wiesław Galant zwolniony z urzędu proboszcza parafii Św. Jerzego w Biłgoraju i mianowany proboszczem parafii Św. Michała Archanioła w Zamościu.
Ks. kan. Mieczysław Kornaga zwolniony z urzędu proboszcza w Cewkowie i przeniesiony w stan emerytalny z zamieszkaniem na plebanii w Cieszanowie.
Ks. kan. mgr Stanisław Budzyński zwolniony z urzędu proboszcza parafii Świętego Mikołaja w Grabowcu i mianowany proboszczem parafii Św. Jerzego w Biłgoraju.
Ks. kan. dr Leszek Oberda zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Horyszowie Polskim i mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie.
Ks. kan. Witold Smyk zwolniony z urzędu proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łukowej oraz wicedziekana Dekanatu Tarnogród i przeniesiony w stan emerytalny z zamieszkaniem na dotychczasowej plebani.
Ks. mgr Stanisław Gorczyński zwolniony z urzędu proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Machnowie Nowym i mianowany proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Potoku Jaworowskim.
Ks. dr Krzysztof Kłos zwolniony z urzędu proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nabrożu i mianowany proboszczem parafii Św. Kazimierza Królewicza w Radzięcinie.
Ks. mgr Franciszek Buhajczuk zwolniony z urzędu proboszcza parafii Świętego Wojciecha i Matki Bożej Różańcowej w Nieliszu i mianowany proboszczem parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Ulhówku.
Ks. mgr Bogdan Bejgier zwolniony z urzędu proboszcza parafii Trójcy Przenajświętszej w Potoku Jaworowskim i mianowany proboszczem parafii Św. Stanisława Biskupa w Wiszniowie.
Ks. mgr Zygmunt Żółkiewski zwolniony z urzędu proboszcza parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Podhorcach oraz wicedziekana Dekanatu Tomaszów Płn. i mianowany proboszczem parafii Św. Mikołaja w Grabowcu.
Ks. kan. mgr Józef Godzisz zwolniony z urzędu proboszcza parafii Świętego Kazimierza Królewicza w Radzięcinie i mianowany proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nabrożu.
Ks. mgr Adam Herda zwolniony z urzędu proboszcza parafii Świętych Cyryla i Metodego w Sahryniu i mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Podhorcach.
Ks. mgr Grzegorz Stankiewicz zwolniony z urzędu proboszcza parafii Świętego Maksymiliana Kolbego w Ulhówku i mianowany proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Cewkowie.
Ks. mgr Michał Słotwiński zwolniony z urzędu proboszcza parafii Świętego Stanisława Biskupa w Wiszniowie z udzieleniem zgody na zamieszkanie u swoich krewnych.
Ks. kan. mgr lic. Waldemar Kostrubiec zwolniony z urzędu proboszcza parafii Świętego Michała Archanioła w Zamościu i mianowany proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łukowej.
Ks. kan. mgr Józef Czaus zwolniony z urzędu proboszcza parafii Świętego Michała Archanioła w Żniatynie oraz wicedziekana Dekanatu Tarnoszyn i mianowany proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Horyszowie Polskim.
Ks. mgr Marek Tworek zwolniony z funkcji duszpasterza samodzielnego ośrodka duszpasterskiego w Chmielku i mianowany Rektorem Kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chmielku.
Ks. mgr Stanisław Kiciński zwolniony z urzędu wikariusza Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Żulicach i mianowany proboszczem parafii Świętego Michała Archanioła w Żniatynie.
Ks. mgr lic. Jarosław Cioch zwolniony z urzędu wikariusza Parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju i mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Machnowie Nowym.
Ks. mgr Eugeniusz Adamek zwolniony z urzędu wikariusza parafii Św. Jerzego w Biłgoraju i mianowany proboszczem parafii Św. Cyryla i Metodego w Sahryniu.

Wikariusze

Ks. mgr Andrzej Dzido zwolniony z funkcji wikariusza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hucie Krzeszowskiej i mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie.
Ks. mgr Andrzej Skwarek zwolniony z funkcji wikariusza Parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bełżcu i mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nabrożu.
Ks. mgr Piotr Harko zwolniony z funkcji wikariusza parafii Świętego Wojciecha w Cieszanowie i mianowany wikariuszem parafii Św. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym.
Ks. mgr Andrzej Chilewicz zwolniony z funkcji wikariusza zwolniony parafii Świętego Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej i mianowany wikariuszem parafii Św. Jerzego w Biłgoraju.
Ks. mgr Paweł Piotr Kruk zwolniony z funkcji wikariusza parafii Świętej Marii Magdaleny Biłgoraju i mianowany wikariuszem parafii Trójcy Przenajświętszej w Komarowie.
Ks. mgr Zygmunt Jagiełło zwolniony z funkcji wikariusza parafii Świętego Jerzego w Biłgoraju i mianowany wikariuszem parafii Św. Michała Archanioła w Zamościu.
Ks. mgr Maciej Lewandowski zwolniony z funkcji wikariusza parafii Trójcy Przenajświętszej i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju i mianowany wikariuszem parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie.
Ks. mgr Bogdan Wawrzaszek zwolniony z funkcji wikariusza parafii Świętego Bartłomieja Apostoła w Goraju. Udzielono zgody na pracę duszpasterską w Irlandii na okres 3 lat oraz skierowany na studia doktoranckie z zakresu Teologii Fundamentalnej na Wydziale Teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.
Ks. mgr Andrzej Łopocki zwolniony z funkcji wikariusza parafii Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie i mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Horyszowie Polskim.
Ks. mgr Mariusz Łoza zwolniony z funkcji wikariusza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Horyszowie Polskim i mianowany wikariuszem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hucie Krzeszowskiej.
Ks. mgr Mariusz Rybiński zwolniony z funkcji wikariusza parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Hucisku i mianowany wikariuszem parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju.
Ks. mgr Marcin Zaburko zwolniony z funkcji wikariusza parafii Trójcy Przenajświętszej w Komarowie i mianowany wikariuszem parafii Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
Ks. mgr Andrzej Ciapa zwolniony z funkcji wikariusza parafii Św. Andrzeja Boboli w Kosobudach i mianowany wikariuszem parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie.
Ks. mgr Franciszek Kościelski zwolniony z funkcji wikariusza parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie i skierowany na studia stacjonarne w zakresie teologii dogmatycznej na Wydziale Teologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.
Ks. mgr Krzysztof Maj zwolniony z funkcji wikariusza parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Krasnobrodzie i mianowany wikariuszem parafii Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.
Ks. mgr Grzegorz Kopczyński zwolniony z funkcji wikariusza parafii Świętego Andrzeja Apostoła w Lipsku k. Narola i mianowany wikariuszem parafii Św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej.
Ks. mgr Karol Bryła zwolniony z funkcji wikariusza parafii Bł. Jakuba Strzemię i Św. Stanisława BM w Lubaczowie i mianowany wikariuszem parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łaszczowie.
Ks. mgr Piotr Sobczuk zwolniony z funkcji wikariusza parafii Najświętszego Serca Jezusa w Klemensowie i mianowany wikariuszem parafii Matki Bożnej Śnieżnej w Łukawicy.
Ks. mgr Krzysztof Bylina zwolniony z funkcji wikariusza parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Łabuniach i mianowany wikariuszem parafii Św. Jerzego w Biłgoraju.
Ks. mgr lic. Zbigniew Gaca zwolniony z funkcji wikariusza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łaszczowie i mianowany wikariuszem parafii Miłosierdzia Bożego w Zamościu.
Ks. mgr Marek Sobiłło zwolniony z funkcji wikariusza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łukowej i mianowany wikariuszem parafii Św. Tomasza Apostoła w Majdanie Sopockim.
Ks. mgr Piotr Skóra zwolniony z funkcji wikariusza parafii Świętego Tomasza Apostoła w Majdanie Sopockim i mianowany wikariuszem parafii Św. Andrzeja Apostoła w Lipsku k. Narola.
Ks. mgr Cezary Błaszczuk zwolniony z funkcji wikariusza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nabrożu i mianowany wikariuszem parafii Św. Bartłomieja Apostoła w Sitańcu.
Ks. mgr Wiesław Górniak zwolniony z funkcji wikariusza parafii Św. Bartłomieja Apostoła w Sitańcu i mianowany wikariuszem parafii Bł. Jakuba Strzemię i Św. Stanisława BM w Lubaczowie.
Ks. mgr Sylwester Zwolak zwolniony z funkcji wikariusza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Skierbieszowie i skierowany na kontynuowanie studiów doktoranckich w zakresie katechetyki na Wydziale Teologicznym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie.
Ks. mgr Adam Mulawa zwolniony z funkcji wikariusza parafii Świętego Leonarda w Tyszowcach i mianowany wikariuszem parafii Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie.
Ks. Jan Franczak zwolniony z urzędu wikariusza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Starym Zamościu i przeniesiony w stan emerytalny z zamieszkaniem na dotychczasowej plebani.
Ks. mgr Grzegorz Kowalski zwolniony z funkcji wikariusza parafii Świętego Józefa w Tomaszowie Lub. i mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Hucisku.
Ks. mgr Paweł Zubrzycki zwolniony z funkcji wikariusza parafii Świętego Michała Archanioła i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Werbkowicach i mianowany wikariuszem parafii Św. Krzyża w Zamościu.
Ks. mgr Piotr Wojnar zwolniony z funkcji wikariusza parafii Świętego Krzyża w Zamościu i skierowany do pracy duszpasterskiej w Abchazji na okres 3 lat.
Ks. dr Robert Strus zwolniony z funkcji wikariusza parafii Św. Michała Archanioła w Zamościu i mianowany zastępcą dyrektora Zespołu Szkół Katolickich im. Św. Ojca Pio w Zamościu, z zamieszkaniem w domu diecezjalnym w Zamościu.
Ks. mgr lic. Jacek Zieliński zwolniony z funkcji duszpasterza akademickiego oraz wykładowcy na Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu i mianowany wikariuszem parafii św. Józefa w Tomaszowie Lub.
Ks. mgr Adam Palonka zwolniony z funkcji wikariusza parafii Miłosierdzia Bożego w Zamościu i mianowany wikariuszem parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Tomaszowie Lubelskim.
Ks. mgr Marek Krzyżan mianowany wikariuszem parafii Św. Michała Archanioła i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Werbkowicach.
Ks. mgr Piotr Lenart mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu
Ks. mgr Wojciech Panek zwolniony z funkcji pomocnika duszpasterskiego par. Narodzenia NMP w Oleszycach i mianowany wikariuszem parafii Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie.
Ks. mgr lic. Grzegorz Kawarski zwolniony z funkcji wikariusza par. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie i mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu.
Ks. mgr Robert Fuk zwolniony z wikariusza par. MB Królowej Polski w Zamościu i mianowany wikariuszem parafii Św. Karola Boromeusza w Lubaczowie.
Ks. mgr Wojciech Steć zwolniony z funkcji wikariusza par. św. Karola Boromeusza w Lubaczowie i mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu
Ks. mgr Arkadiusz Jakubczak zwolniony z funkcji wikariusza MB Królowej Polski i mianowany wikariuszem parafii Św. Michała Archanioła w Zamościu
Ks. mgr Tomasz Kielar zwolniony z funkcji wikariusza par. św. Michała Archanioła w Zamościu i mianowany wikariuszem parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Oleszycach.

Inne

Ks. kan. Stanisław Mizak zwolniony z urzędu dziekana Dekanatu Cieszanów.
Ks. mgr Stanisław Budzyński zwolniony z urzędu dziekana Dekanatu Grabowiec.
Ks. mgr lic. Janusz Raczyński zwolniony z funkcji notariusza Kurii Diecezjalnej w Zamościu.
Ks. mgr Zygmunt Żółkiewski mianowany dziekanem Dekanatu Grabowiec na okres 5 lat.
Ks. kan. mgr Józef Jan Dudek mianowany dziekanem Dekanatu Cieszanów na okres 5 lat.
Ks. mgr Zygmunt Jagiełło mianowany notariuszem Kurii Diecezjalnej w Zamościu.
Ks. mgr Paweł Zawada mianowany zastępcą diecezjalnego moderatora Ruchu Światło-Życie.
Ks. mgr lic. Mirosław Sawka zwolniony z funkcji duszpasterza akademickiego przy Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim.
Ks. mgr lic. Jacek Zieliński mianowany duszpasterzem akademickim przy Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim.
Ks. Józef Starszuk skierowany na zamieszkanie w plebani parafii Św. Mikołaja w Hrubieszowie.
Ks. dr Marek Gmyz udzielono zgodę na pracę duszpasterską w Austrii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
patryk
Anonim
~zygzak~
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

patryk
patryk (1 stycznia 2013 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zmiany w Cieszanowie i okolicach,,, wyrzucić stare pierniki
Rozwiń
Anonim
Anonim (15 lipca 2011 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może by tak zmiany księży w powiecie lubaczowskim w gminie Cieszanów...
Rozwiń
~zygzak~
~zygzak~ (2 lipca 2010 o 17:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może by tak zmiany w 2010r na Zamojszczyznie . Znow bunt? nie przeszli księza na nowe parafie.? Szkoda.Wszystkie dieceje już przetasowania podały.
Rozwiń
Teresap@interia.pl
Teresap@interia.pl (14 stycznia 2010 o 22:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziękujemy za ostatnie zmiany naszemu Księdzu Biskupowi! Tak trzymać pozdrawiają diecezjanie i parafianie z Zamościa
Rozwiń
tadzu
tadzu (5 lipca 2009 o 12:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znam w wielkim stopniu to środowisko Księży mam wielki do niektórych żal za ich działalnośc duszpasterską Za ich kastowość jak oni nazywają Branżą Kościól mam żal. Proszę nie milić tego z wiarą i Kościołem i z tymi biednymi i którzy się codziennie modlą
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!