Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 sierpnia 2017 r.
8:31

W lubelskich parkach narodowych może zostać w sumie... 21 dzików. Reszta ma być zabita

241 26 A A
W całym kraju wyrok wydano na 7 tysięcy dzików mieszkających w parkach narodowych
W całym kraju wyrok wydano na 7 tysięcy dzików mieszkających w parkach narodowych

Tylko 10 dzików ma prawo mieszkać w Poleskim Parku Narodowym, zaś w Roztoczańskim – 11. Pozostałe mają zostać zabite do końca listopada. W całej Polsce wyrok wydano na ponad 7 tysięcy tych zwierząt. – To może parkom zaszkodzić – tak ekolodzy komentują zarządzenie ministra środowiska

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W związku z rozprzestrzeniającą się na wschodzie kraju epidemią afrykańskiego pomoru świń (ASF) – groźną, zakaźną i śmiertelną chorobą dla świn i dzików – od 1 sierpnia zmieniły się przepisy dotyczące odstrzału dzików. Można na nie polować przez cały rok, można strzelać nawet do loch w ciąży.

Ministerstwo Środowiska chce ograniczyć nie tylko liczbę dzików w lasach, ale też na terenie parków narodowych. 11 sierpnia podczas narady dyrektorom polskich parków nakazano „zredukować” populację dzików do poziomu nie większego niż 1 szt./1000 ha na wschód od Wisły, a 5 szt./1000 ha na zachód. Najwięcej dzików ma być zabitych w Drawieńskim Parku Narodowym, bo aż 1500.

W woj. lubelskim są dwa parki narodowe. – W przypadku Poleskiego Parku Narodowego pierwotny plan ministra zakładał, że do odstrzału ma zostać przeznaczonych 140 dzików – mówi Paweł Pawlaczyk z Klubu Przyrodników, który zajmuje się tym tematem. – Według ministra na terenie tego parku ma zostać 10 dzików. Ostatecznie w przypadku PPN minister wydał rozporządzenie o odstrzale 185 dzików, czyli tę liczbę podniósł. Jeśli chodzi o Roztoczański Park Narodowy pierwotny plan zakładał odstrzał 355 dzików i pozostawienie 11 osobników. Rozporządzenie w tej sprawie zapewne będzie wydane lada chwila.

– To jest nierealne do wykonania. Dziki trzeba wybić praktycznie co do nogi, a czasu jest mało, bo tylko do listopada – komentuje jeden z pracowników parku narodowego w Lubelskiem. – Poza tym dzików w lesie nie ma. Żerują na polach kukurydzy – dodaje.

Ewa Piasecka, zastępca dyrektora Poleskiego Parku Narodowego nie chce komentować decyzji ministerstwa. Przyznaje jednak, że w przypadku PPN tzw. ostrzał redukcyjny prowadzony jest od kilku lat. – Po to, by utrzymać stałą populację dzika, jak też ze względu na koszty, które pokrywamy w związku ze stratami rolniczymi – mówi Piasecka. I dodaje: W poprzednich latach odstrzał był na poziomie ok. 30–40 sztuk rocznie.

W przypadku Roztoczańskiego Parku Narodowego dość skutecznie populację dzików redukują wilki. – Liczyliśmy dorosłe osobniki na przedwiośniu. Dzięki fotopułapkom wiemy, że są trzy watachy – w sumie 9 wilków – mówi Andrzej Tittenbrun, dyrektor RPN. – W tej chwili doszło jeszcze potomstwo. Jest co najmniej 5 młodych.

Przyrodnicy wskazują, że dzik odgrywa znaczącą rolę w ekosystemie – jest pokarmem dla drapieżników, sam zjada owady. Poza tym spulchnia glebę, mieszając ją ze ściółką.

Czym odstrzał w parkach może się skończyć? – Tego nie wiem – przyznaje Pawlaczyk. – Jednak ze względu na strzelanie, parki zamienią się w poligon wojskowy. I ucierpi ich wizerunek, bo – co do zasady – mają zwierzęta chronić, a nie je zabijać.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 11:02
Przygotują miejsce dla dzików białoruskich?
Avatar
ZAPYTANIE / 5 września 2017 o 13:15
Czy mamy prawo nie wpuszczać myśliwych do naszych prywatnych lasów? Kilka lat temu nie wpuściliśmy gdy polowali na Sarny i dało się, czy rozporządzenie ministra obejmuje prywatne lasy? Btw. Jesteśmy z Łęcznej, a dziczyzny praktycznie wcale nie jemy...
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2017 o 23:20
A ile świnek i kurczat w Polsce zostanie ZABITYCH? Może lemingi założą CMENTARZE dla ZABITYCH dzików? A na serio odstrzał dzików to dobra wiadomość nie tylko dla rolników, mieszkańców peryferii miast, ale także dla kierowców. Wreszcie skończmy z ekoterroryzmem. Chcą ekologi to niech nałapią sobie much do chałupy i z nimi żyją. Gospodarz wie jak ma dbać o swą własność... komuna już się skończyła ponoć ćwierć wieku temu, ale lewakom i ekolewakom chce się zawłaszczać państwową i prywatną własność.
Avatar
abcdef / 26 sierpnia 2017 o 22:24
WataCHa?? :D
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2017 o 01:09
"Dobra zmiana" PiSmanów nie ogranicza się już do mordowania demokracji i masowego uśmiercania drzew. Teraz kolej na masowy mord bezbronnych żyjących jeszcze na wolności zwierząt, zgodnie z narodowo - socjalistyczną ideologią eliminowanie niewygodnych elementów dla kreowania nowej brunatne rzeczywistości.
Avatar
??? / 25 sierpnia 2017 o 22:00
wkońcu ktoś podją dobrą decyzję! a kto niszczy płody rolnikom? kto niszczy auta jadące przez las w nocy? wypowiadają się sami 'przyrodnicy" co mieszkaja w lubllyyynie,jedzą roślinki i jeżdżą rowerami w dzień... wyjedż poza miasto to zobaczysz jeden z drugim życie... i to nie żaden pis,ruski czy tusek tylko życie cie nauczy!!!
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 o 20:02
Najpierw wymyślili korniki teraz jakieś ASF
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 o 13:00
To jest moja opinia: Cała śmietanka rządowa się zjedzie. Może tez polityków z Niemiec zaproszą na polowanie. Wszak automobilami dygnitarze z III Rzeszy przybywali na zaproszenie rządu sanacyjnego, by tam jakieś poroże sobie upolować... Lublinianie zostaną ponownie okradnięci ...z zasobów przyrody. Pod pozorem jakiejś tam gorączki świńskiej, i w dodatku "legalnie", ten pom ór to wymórka, która jest ograniczona. A Skandynawowie to już przewidzieli, i informowali w mediach, że "Kozom turyści kradną dzwonki" to jest hiperbola i przenośnia, przepowiednia która sprawdza się, naszym dzwonkiem jest nasza przyroda, a rząd jak turysci - kradnie, Drzewa, Zwierzęta, może jeszcze płytki chodnikowe na odbudowę Warszawy, albo obrazy z Muzeum Lubelskiego nas kominek Prezesowi czy szefowi innego czarno-niebieskiego kapitalistycznego koncernu?
To jest moja opinia: Cała śmietanka rządowa się zjedzie. Może tez polityków z Niemiec zaproszą na polowanie. Wszak automobilami dygnitarze z III Rzeszy przybywali na zaproszenie rządu sanacyjnego, by tam jakieś poroże sobie upolować... Lublinianie zostaną ponownie okradnięci ...z zasobów przyrody. Pod pozorem jakiejś tam gorączki świńskiej, i w dodatku "legalnie", ten pom ór to wymórka, która jest ograniczona. A Skandynawowie to już przewidzieli, i informowali w mediach, że "Kozom turyści kradną dzwonki" to jest hiperbola... rozwiń
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 o 12:51
Jasno widać, że ten "Rząd" wyciera sobie cholewy naszym regionem. Cenne zasoby przyrodnicze niszczą. w Podlaskim puszczę, w Lubelskim dziki, ciekawe z czego Szydło i jej podobni obrabują podkarpackie i kieleckie.
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 o 12:49
Pochodzę trochę z Łęcznej, w życiu nigdy nie jadłem dziczyzny z dzika.
Avatar
Gość / 7 września 2017 o 11:02
Przygotują miejsce dla dzików białoruskich?
Avatar
ZAPYTANIE / 5 września 2017 o 13:15
Czy mamy prawo nie wpuszczać myśliwych do naszych prywatnych lasów? Kilka lat temu nie wpuściliśmy gdy polowali na Sarny i dało się, czy rozporządzenie ministra obejmuje prywatne lasy? Btw. Jesteśmy z Łęcznej, a dziczyzny praktycznie wcale nie jemy...
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2017 o 23:20
A ile świnek i kurczat w Polsce zostanie ZABITYCH? Może lemingi założą CMENTARZE dla ZABITYCH dzików? A na serio odstrzał dzików to dobra wiadomość nie tylko dla rolników, mieszkańców peryferii miast, ale także dla kierowców. Wreszcie skończmy z ekoterroryzmem. Chcą ekologi to niech nałapią sobie much do chałupy i z nimi żyją. Gospodarz wie jak ma dbać o swą własność... komuna już się skończyła ponoć ćwierć wieku temu, ale lewakom i ekolewakom chce się zawłaszczać państwową i prywatną własność.
Avatar
abcdef / 26 sierpnia 2017 o 22:24
WataCHa?? :D
Avatar
Gość / 26 sierpnia 2017 o 01:09
"Dobra zmiana" PiSmanów nie ogranicza się już do mordowania demokracji i masowego uśmiercania drzew. Teraz kolej na masowy mord bezbronnych żyjących jeszcze na wolności zwierząt, zgodnie z narodowo - socjalistyczną ideologią eliminowanie niewygodnych elementów dla kreowania nowej brunatne rzeczywistości.
Avatar
??? / 25 sierpnia 2017 o 22:00
wkońcu ktoś podją dobrą decyzję! a kto niszczy płody rolnikom? kto niszczy auta jadące przez las w nocy? wypowiadają się sami 'przyrodnicy" co mieszkaja w lubllyyynie,jedzą roślinki i jeżdżą rowerami w dzień... wyjedż poza miasto to zobaczysz jeden z drugim życie... i to nie żaden pis,ruski czy tusek tylko życie cie nauczy!!!
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 o 20:02
Najpierw wymyślili korniki teraz jakieś ASF
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 o 13:00
To jest moja opinia: Cała śmietanka rządowa się zjedzie. Może tez polityków z Niemiec zaproszą na polowanie. Wszak automobilami dygnitarze z III Rzeszy przybywali na zaproszenie rządu sanacyjnego, by tam jakieś poroże sobie upolować... Lublinianie zostaną ponownie okradnięci ...z zasobów przyrody. Pod pozorem jakiejś tam gorączki świńskiej, i w dodatku "legalnie", ten pom ór to wymórka, która jest ograniczona. A Skandynawowie to już przewidzieli, i informowali w mediach, że "Kozom turyści kradną dzwonki" to jest hiperbola i przenośnia, przepowiednia która sprawdza się, naszym dzwonkiem jest nasza przyroda, a rząd jak turysci - kradnie, Drzewa, Zwierzęta, może jeszcze płytki chodnikowe na odbudowę Warszawy, albo obrazy z Muzeum Lubelskiego nas kominek Prezesowi czy szefowi innego czarno-niebieskiego kapitalistycznego koncernu?
To jest moja opinia: Cała śmietanka rządowa się zjedzie. Może tez polityków z Niemiec zaproszą na polowanie. Wszak automobilami dygnitarze z III Rzeszy przybywali na zaproszenie rządu sanacyjnego, by tam jakieś poroże sobie upolować... Lublinianie zostaną ponownie okradnięci ...z zasobów przyrody. Pod pozorem jakiejś tam gorączki świńskiej, i w dodatku "legalnie", ten pom ór to wymórka, która jest ograniczona. A Skandynawowie to już przewidzieli, i informowali w mediach, że "Kozom turyści kradną dzwonki" to jest hiperbola... rozwiń
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 o 12:51
Jasno widać, że ten "Rząd" wyciera sobie cholewy naszym regionem. Cenne zasoby przyrodnicze niszczą. w Podlaskim puszczę, w Lubelskim dziki, ciekawe z czego Szydło i jej podobni obrabują podkarpackie i kieleckie.
Avatar
Gość / 25 sierpnia 2017 o 12:49
Pochodzę trochę z Łęcznej, w życiu nigdy nie jadłem dziczyzny z dzika.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia [NA ŻYWO]

MUNDIAL 2018. Polska - Kolumbia [NA ŻYWO] 5 0

O godzinie 20 reprezentacja Polski w Kazaniu zmierzy się z Kolumbią i jeśli chce zachować szansę na wyjście z grupy musi wygrać

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumwoanie zamojskiej klasy okręgowej

Po roku wyciągnęli wnioski. Podsumwoanie zamojskiej klasy okręgowej 1 0

Sezon 2017/2018 przeszedł do historii. Awans po bardzo zaciętym boju wywalczyła Huczwa Tyszowce, która zostawiła w pokonanym polu Unię Hrubieszów i inny zespół z aspiracjami do awansu – Victorię Łukową Chmielek

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu
2 lipca 2018, 15:00

Zamość: Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu 1 0

Od 2 lipca w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego będzie prezentowana wystawa Judith Aizen pt. „Zdjęcia ze starego, zniszczonego albumu. 1900-1942”.

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane
Zdjęcia
galeria
film

Dla wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców. Nagrody „Lubelski Wzór 2018” przyznane 0 0

W tym roku statuetki Lubelski Wzór 2018, honorujące wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców z woj. lubelskiego, otrzymała drukarnia Petit oraz Kolektyw kilku.com. Organizatorzy przyznali także nagrodę specjalną, która trafiła do Bartłomieja Pniewskiego za 50-lecie pracy twórczej.

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis 1 0

Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu Japonia zremisowała z Senegalem 2:2. Co prawda to zespół z Afryki dwa razy wychodził w tym starciu na prowadzenie, ale bliżej wygranej był zespół z Azji, który stworzył więcej sytuacji pod bramką rywala

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli 7 7

„Ohydną insynuację i manipulację” zarzucił wojewoda prezydentowi Lublina. Tak zareagował na list rozesłany do szkół przez prezydenta z okazji zakończenia roku szkolnego. Wojewodę oburzyły słowa dotyczące dodatków motywacyjnych dla nauczycieli.

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski 0 0

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach wychodzi naprzeciw trendom i oczekiwaniom klientów. Do sprzedaży wprowadziła kefir i jogurt bez laktozy. Spółdzielnia zbiera również oświadczenia od dostawców, że ich krowy nie są żywione paszami genetycznie modyfikowanymi.

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia]
galeria

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia] 21 3

270 osób zameldowało się na mecie niedzielnego biegu Mila na start w Lublinie.

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym 2 0

Już niedługo ruszy zapowiadana przez ratusz przebudowa pl. Dworcowego w Chełmie. W tym celu zaktualizowano techniczny projekt jego zagospodarowania. Miasto wydało też pozwolenie na budowę i przygotowuje przetarg na wykonawstwo.

Lublin: Szkoła podstawowa na Felinie za ciasna

Lublin: Szkoła podstawowa na Felinie za ciasna 0 0

Uczniowie z Felina mogą być dowożeni na lekcje na Kośminek.

Sukces młodych mechaników z Zamościa

Sukces młodych mechaników z Zamościa 1 0

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Zamościu zajęli V miejsce w klasyfikacji drużynowej XXII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla Szkół Ponadgimnazjalnych. Oprócz pucharu Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymali też nagrody rzeczowe.

Setki rowerów w jednym miejscu. Okolice Lubartowa przejęte przez rowerzystów [zdjęcia]
galeria

Setki rowerów w jednym miejscu. Okolice Lubartowa przejęte przez rowerzystów [zdjęcia] 17 3

Do przejechania było aż siedem wariantów tras. Najkrótsza miała 17 km, a najdłuższa 62 km. W Lubartowie już po raz 25. odbyło się się Święto Roweru.

Jakub Ćwiek w Lublinie. Spotkanie z pisarzem w Tarasach Zamkowych
25 czerwca 2018, 18:00

Jakub Ćwiek w Lublinie. Spotkanie z pisarzem w Tarasach Zamkowych 1 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 25 czerwca o godz. 18 w Empiku Tarasy Zamkowe (al. Unii Lubelskiej 2) odbędzie się spotkanie autorskie z popularnym twórcą literatury fantasy - Jakubem Ćwiekiem. Autor będzie promował swoją najnowszą powieść - Stróże.

Puławy: Jak będzie wyglądać ławeczka księżnej Izabeli?

Puławy: Jak będzie wyglądać ławeczka księżnej Izabeli? 3 3

Zarząd Dróg Miejskich upublicznił projekty „ławeczki księżnej Izabeli” i poddał je konsultacjom. O tym, jak docelowo będzie wyglądała figura arystokratki i gdzie zostanie zamontowana zdecydują mieszkańcy.

Puławy ku odrodzonej: Zaborca czy okupant?

Puławy ku odrodzonej: Zaborca czy okupant? 0 0

2 lutego 1911 r. na terenie Mokradek w Nowej Aleksandrii rozlepiona została odezwa wzywająca do dalszego oporu przeciw carskiemu zaborcy. W kilka miesięcy później naczelnik nowoaleksandryjskiej straży ziemskiej powiadamiał swoich przełożonych o ukazaniu się dwóch odezw o podobnej treści, tym razem na ścianie Domku Gotyckiego. Przykłady te świadczą o kontynuacji na terenie Nowej Aleksandrii patriotycznych dążeń do wypowiedzenia posłuszeństwa carskiemu zaborcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!