wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

W niedzielę rusza Zamojskie Lato Teatralne 2009

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2009, 11:52

Niemal codziennie w ciągu dwóch tygodni, na które zaplanowano tegoroczne Zamojskie Lato Teatralne, miłośnicy dramatu znajdą coś dla siebie. Niedziela poświęcona będzie zmarłemu niedawno Janowi Machulskiemu, ojcu chrzestnemu ZLT.

Przy doborze spektakli do tegorocznego ZLT obowiązywały trzy podstawowe zasady. Po pierwsze miały się w nim znaleźć przedstawienia medialne, po drugie związane jakoś nie tylko z Polską, ale też Ukrainą i Norwegią ( w przyszłym roku będą to Czechy i Niemcy). Po trzecie, założono, że wśród wykonawców znajdzie się jakiś "nasz człowiek”.

- I wszystko udało się niemal w stu procentach. Nie mamy co prawda teatru z Norwegii, ale za to norweską sztukę w polskiej interpretacji. A ludzie stąd to Sambor Dudziński i Mateusz Tymura, który przyjedzie do nas razem z teatrem z Supraśla - mówi Grażyna Kawala, instruktor teatru z Zamojskiego Domu Kultury.

Są też w ZLT elementy już znane i sprawdzone. - To oczywiście adaptacja Szekspira, bo bez tego lato nie byłoby latem, bajka dla dzieci i prezentacje Szkoły Aktorskiej Machulskich, choć w tym roku już niestety bez pana Jana - opowiada Kawala.

Zmarłemu niedawno aktorowi poświęcona zostanie niedziela. O godz. 18 w Małej Galerii Corner Pubu (ul. Żeromskiego 6) otwarta zostanie wystawa o artyście, nazywanym Ojcem Chrzestnym ZLT.

Gościem honorowym wernisażu będzie Halina Machulska, aktorka, reżyser i pedagog. O wielkim aktorze, niezapomnianym Kwinto opowiadać będzie Stanisław Rudy, były dyrektor ZDK, organizator trzydziestu edycji ZLT, zaś wychowankowie szkoły Machulskich wystąpią z koncertem piosenek.

A tuż przed oficjalną inauguracją imprezy (godz. 21.30) na Rynku Wielkim będzie można obejrzeć film o Janie Machulskim. Obraz powstał na bazie materiałów archiwalnych Wojewódzkiego Domu Kultury i Zamojskiego Domu Kultury według scenariusza Grażyny Kawali.

Zanim Teatr Biuro Podróży z Poznania (laureat Buławy Hetmańskiej za ubiegłoroczny spektakl "Kim jest ten człowiek we krwi?”) pokaże przed ratuszem "Rękopis znaleziony w Saragossie” (godz. 22) kilku osobom zostaną wręczone karnety na całą tegoroczną edycję ZLT.

Zamościanie Piotr Kozyra i Mariusz Obszański oraz Ryszard Kujawa z Lublina otrzymają je, bo wytypowali właśnie poznańskich artystów, głosując w plebiscycie na Buławę Hetmańską.

Kolejna odsłona ZLT już w poniedziałek.

Lato w pigułce

* Niedziela, 21.06, godz. 22, Rynek Wielki - "Rękopis znaleziony w Saragossie” - Teatr Biuro Podróży z Poznania (wstęp wolny)
* Niedziela, poniedziałek, wtorek, 21-23.06, Starówka i ZDK - Spektakle studentów Szkoły Aktorskiej Machulskich, Warszawa (wstęp wolny)
* Środa, 24.06, godz. 21, Starówka (Patio Hotelu Senator) - "Atrament dla leworękich” - Teatr KTO Kraków (bilety w cenie 20 zł)
* Czwartek, 25.06, godz. 21.30, Rynek Wielki - "Spotkać Prospera” - Teatr Voskriesinnia ze Lwowa (wstęp wolny)
* Niedziela, 28. 06, godz. 21.30, Rynek Wielki - "Wehikuł czasu” - Sambord Dudziński (wstep wolny)
* Poniedziałek, 29.06, godz. 21.30, Rynek Solny - "Elling” - Teatr Praga z Warszawy (bilety w cenie 25 zł)
* Wtorek, 29.06, godz. 21.30 Podwórko przy ul. Bazyliańskiej 16 - "Mała pasja, czyli historia o psie pana Jezusa” - Teatr Wierszalin z Supraśla (bilety w cenie 15 zł)
* Czwartek 2.07, godz. 18, Rynek Wielki - "Kopciuszek” - teatr im. Andersena z Lublina (cena biletu 8 zł)
* Niedziela, 5.07, godz. 21.30, Rynek Wielki "Malavita. Ballada o mafii” - Teatr im. J. Słowackiego z Krakowa (bilety w cenie 15 zł)
ZLT to także imprezy towarzyszące (szczegóły na plakatach i na stronie www.zdk.zamosc.pl)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!