poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

W Szczebrzeszynie łamali sobie języki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 czerwca 2008, 14:16

W Szczebrzeszynie odbył się Festiwal Wymowy Polskiej im. Jana Brzechwy

Karolinka Skwarzyło, Zosia Banach i Joasia Tukendorf to wychowanki szczebrzeskiego przedszkola, a jednocześnie laureatki trzech pierwszych miejsc przedszkolaków najmłodszej kategorii wiekowej przedszkolaków niecodziennym festiwalu, który w niedzielne popołudnie odbył się w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie. Lista laureatów jest dużo dłuższa.

Bo w konkursowe szranki stanęło w sumie 20 śmiałków śmiałków m.in. z Tereszpola Kukiełek, Zawady, Sułowa, Zwierzyńca, Wielączy, Niedzielisk, Bodaczowa i Szczebrzeszyna. Nie mieli łatwego zadania. Każdy uczestników nich musiał uporać się uczestników dwoma festiwalowymi zadaniami: wygłosić z pamięci trudny dykcyjnie tekst pisany wierszem oraz opowiedzieć prozą o historii Szczebrzeszyna.

– Najbardziej bałyśmy się recytacji. Było trudno, ale dałyśmy sobie radę – mówi Milena Młynarska, triumfatorka w kategorii szkół ponadpodstawowych. – Najtrudniejsze było samo wysłowienie się – dodaje Weronika Wołoch, jej koleżanka z Gimnazjum im. Dzieci Zamojszczyzny w Bodaczowie, która zajęła drugie miejsce.

Na pomysł zorganizowania imprezy wpadł Wojciech Świergoń, były dyrektor szczebrzeszyńskiego MDK. Festiwal odbył się po raz pierwszy w ramach obchodów 650-lecia Szczebrzeszyna w 2002 roku. Później była długa przerwa. Aż do ostatniej niedzieli.

– Jesteśmy zadowoleni, że festiwal spotkał się z dużym zainteresowaniem. W przyszłych latach będziemy kontynuować tę formę popularyzacji piękna języka polskiego i propagowania kultury żywego słowa – zapowiada Sławomir Kalita, obecny dyrektor MDK.

Gwiazdą tegorocznej edycji był kabaret „Świerszczychrząszcz”, laureat tegorocznego krakowskiego przeglądu kabaretów PAKA. Ich występ na szczebrzeszyńskim rynku zgromadził pokaźną widownię. (GAT)

Wyniki

W kategorii przedszkolaków nagrody zdobyły: Karolina Skwarzyło, Zosia Banach i Joasia Tukendorf.

W kategorii klas I-III szkół podstawowych: Michał Bubiłek (Niedzieliska), Magdalena Daniłowicz i Aleksandra Szyduczyńską (obie Szczebrzeszyn).

Kategoria klas IV-VI: Jakub Zimon (Niedzieliska), Karolina Maciąg i Arkadiusz Skiba (SP nr 1 w Szczebrzeszynie) oraz Weronika Gardiasz (SP w Zwierzyniec).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!