piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

W zamojskich ogólniakach miejsc już nie ma. Technika i zawodówki czekają

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2009, 14:52
Autor: (ak)

We wtorek szkoły średnie ogłosiły wyniki tegorocznej rekrutacji. W czwartek listy zostaną zamknięte. Szkoły czekają jeszcze na tzw. oświadczenia woli, czyli doniesienie oryginałów świadectw.

Ci, którzy w "pierwszym rzucie” nie znaleźli się na listach przyjętych do liceów ogólnokształcących nie mają już nawet co marzyć, że znajdzie się tam dla nich miejsce. Zainteresowanie ogólniakami było, jak co roku, największe, a progi punktowe wyśrubowane najbardziej.

O przyjęcie do zamojskich szkół średnich starało się w tym roku ponad 2400 absolwentów gimnazjów (złożeniem kopii świadectw potwierdziło to jednak 2289 osób). W tej grupie było tylko 880 młodych zamościan. Pozostali chcą uczyć się w mieście, ale mieszkają poza nim.

- Ta tendencja utrzymuje się od lat, a z roku na rok uczniów spoza Zamościa przybywa - wskazuje Barbara Kowerska z wydziału edukacji Urzędu Miasta Zamość.

Ogólniaki tylko dla orłów

Na naukę w miejskich ogólniakach szanse mieli tylko najlepsi. O przyjęciu decydowała liczba zgromadzonych punktów. Ostatecznie na liście przyjętych do liceów (w pierwszym etapie rekrutacji) znalazło się 996 osób, do liceów profilowanych - 226, do techników - 740, a do zawodówek - 95.

Najtrudniej było znaleźć się wśród uczniów klasy matematyczno-informatycznej z językiem angielskim w III LO. Tutaj minimalna liczba punktów to 158 (na 200 możliwych). Najmniej popularna w tej szkole okazała się klasa humanistyczna językowa, gdzie minimum ustalono na poziomie 119 pkt.

Wielu chętnych było także do I LO. Aby uczyć się w najpopularniejszej klasie matematyczno-fizycznej trzeba było mieć co najmniej 153 pkt. (średnia wyniosła 166 pkt). Najłatwiej w "starym ogólniaku” było dostać się do klasy prawniczej - minimum 115 pkt.

W II LO najsilniej obsadzona została klasa matematyczno-fizyczno-informatyczna (próg to 127 pkt), a najsłabiej turystyczna (101 pkt).

Ale to i tak o wiele wyższy poziom niż w IV LO (przy ZSP nr 3). Aby uczyć się w jednej z trzech utworzonych tutaj klas wystarczyło zgromadzić 96 pkt.

Skusili mundurem

O gimnazjalistów walczyły także Zespoły szkół Ponadgimnazjalnych. Najlepiej poradził sobie z tym ZSP nr 5, czyli tzw. rolniczak. Tutaj we wrześniu ruszą dwie nowe klasy liceum profilowanego: wojskowa i policyjna. Miejsca w obu zostały "wysoko” obsadzone.

- Minimum w wojskowej to 63 pkt., ale średnia jest wyższa, wyniosła 82 pkt. Do klasy policyjnej przyjmowano gimnazjalistów, którzy mieli co najmniej 58 punktów, ale średnia byłą jeszcze wyższa - 87 pkt. - podkreśla Barbara Kowerska.

Nic straconego

W czwartek we wszystkich szkołach zostaną wywieszone ostateczne listy przyjętych (trwa donoszenie oryginałów świadectw). Ale o miejsce w którymś technikum czy zawodówce będzie można pytać jeszcze kilka dni.

- Bo możliwe, że ktoś zrezygnuje, że jakieś miejsce się zwolni. Miejsca będą na pewno - zapewnia urzędniczka. Ostatecznie rekrutacja ma się zakończyć po niedzieli.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
marek_szefo
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

marek_szefo
marek_szefo (1 lipca 2009 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
fajne zdjecia ale to chyba ze Staszica 1 LO w Lublinie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!