niedziela, 25 marca 2018 r.

Zamość

W zamojskich szkołach będzie mniej uczniów, niż rok temu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 sierpnia 2010, 13:09

Po dwumiesięcznej przerwie szkoły znowu zapełnią się w środę uczniami. Spóźnialscy kompletują wyprawki, żeby zdążyć przed pierwszym dzwonkiem. Już wiadomo, że uczniów będzie w tym roku mniej.

Do 420 szkół różnych typów uczęszczać będzie w nadchodzącym roku szkolnym ponad 70 tys. uczniów.

– W porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym mamy mniej uczniów – informuje Jan Lelonek, kierownik zamojskiego oddziału Lubelskiego Kuratorium Oświaty.

W Zamościu naukę w szkołach publicznych i niepublicznych rozpocznie ponad 18 tys. uczniów.

Wiadomo, że w szkołach podstawowych będzie o 2,3 proc., a w gimnazjach o 6,7 proc. mniej uczniów niż rok temu. W szkołach ponadgimnazjalnych uczyć się będzie 6600 osób, a więc o 300 mniej niż w minionym roku szkolnym.

W miejskich przedszkolach utworzono za to 4 dodatkowe oddziały dla setki 3- i 4-latków.

W niektórych placówkach na Zamojszczyźnie są jednak powody do radości.

– Mieliśmy bardzo dobry nabór, bo przyjęliśmy o 10 uczniów więcej niż planowaliśmy – powiedziała nam Anna Świstowska, dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie, gdzie do trzech klas pierwszych uczęszczać będą od jutra 82 osoby.

Podczas wakacji w szkole wymieniono m.in. centralne ogrzewanie, stolarkę okienną, odmalowano sale lekcyjne, a cały budynek został docieplony. Uroczysta inauguracja roku szkolnego w szkole przy ul. Zamojskiej, z udziałem władz miejskich, rozpocznie się jutro o godz. 10.

Ubywa nie tylko uczniów. Zlikwidowano m.in. podstawówkę w Hrebennem w gminie Lubycza Królewska.

Podobny los miał spotkać podobna placówkę w Turkowicach w gminie Werbkowice, ale już wiadomo, że będzie funkcjonować przynajmniej rok.

Rodzice odwiedzają sklepy z artykułami szkolnymi i księgarnie.

– Trzeba liczyć się z każdym groszem – mówi pani Elżbieta, która na wyprawkę dla dwójki pociech wydała ponad 600 złotych (nie licząc plecaków, obuwia na zmianę czy ubrań). – Na początku września trzeba będzie też opłacić komitet rodzicielski, ubezpieczenie i wykupić obiady– mówi mieszkanka Zamościa.

Cena kompletu do pierwszej klasy podstawówki (z podręcznikiem do religii oraz książką i ćwiczeniami do nauki języka obcego) kosztuje 240–265 złotych. Podręczniki dla uczniów starszych klas, gimnazjów i szkół ponagimnazjalnych są jeszcze droższe.

Najbiedniejsi mogą skorzystać z rządowego programu "Wyprawka szkolna”. Na pomoc mogą liczyć rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 351 złotych netto.

– W ubiegłym roku z takiej pomocy skorzystało 419 osób, w tym będzie ich zapewne więcej – przypuszcza Kazimierz Chrzanowski, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Zamościa

Bo w tym roku koszty zakupu podręczników refundowane będą także dzieciom niepełnosprawnym, niesłyszącym, słabo widzącym i z lekkim upośledzeniem umysłowym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!