sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

W Zamościu będą mandaty za podrzucanie śmieci i dokarmianie gołębi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2010, 08:00
Autor: Bogdan Nowak

W Zamościu skończyło się podrzucanie śmieci do cudzych pojemników i kontenerów. Nie będzie można już dokarmiać gołębi poza miejscami do tego wyznaczonymi. Takie zmiany wprowadzono w miejskim regulaminie utrzymania czystości i porządku na wniosek radnego Jerzego Nizioła.

– Po prostu dla skończy się darmowe wyrzucanie śmieci – kwituje pan Eugeniusz, mieszkaniec bloku na os. Zamoyskiego.

O zamojskich kontenerach pisaliśmy w marcu. Na os. Zamoyskiego śmietniki zamieniono w prawdziwe fortece. Kontenery zamknięto w murowanych, okratowanych i zamykanych na kłódki i różne sztaby kontenerach.

Dlaczego? Jacek Szkałuba, wiceszef Spółdzielni Mieszkaniowej tłumaczył, że chodzi o oszczędności.

– Wielu mieszkańcom się to nie spodobało, bo przywozili sobie śmiecie z działek, wiosek itd. i wrzucali je do naszych kontenerów – tłumaczy. – Chcieliśmy to ukrócić. Udało się. Jeszcze we wrześniu ub. roku za wywóz odpadów SM płaciliśmy 100 tys. zł, a w lutym tylko 60 tys. zł!

W SM. im. Łukasińskiego także zaczęto strzec śmietników. – Kontenery zamknięto na kłódki, a mieszkańcy dostali klucze – mówi pan Andrzej, z bloku przy ul. Ciepłej 6 w Zamościu. – Dobrze. Przy innych blokach także pozamykano śmietniki.

To nie zawsze daje rezultaty. Dlaczego? Worki z odpadami stawiane są przez śmieciowych "piratów” obok kontenerów. Trudno z tym walczyć, ale pojawiła się okazja.

Na poniedziałkowej sesji zamojskiej Rady Miejskiej wprowadzono regulamin utrzymania czystości i porządku w mieście. Ustala on rodzaje i pojemność "urządzeń” przeznaczonych do zbierania odpadów, częstotliwość ich pozbywania się oraz m.in. obowiązki osób mających zwierzęta domowe.

Jerzy Nizioł (jest także prezesem SM im. Łukasińskiego) domagał się wprowadzenia kilku poprawek w regulaminie.

– Trzeba wprowadzić zapis, który ukróci proceder wyrzucania śmieci do nie swoich pojemników – mówił radny Nizioł. – Warto też postarać się o zmianę, która ureguluje dokarmianie gołębi. Powinno się to robić tylko w wyznaczonych miejscach. To jest konieczne.

Wniosek radnego został przeforsowany.

Wiesław Gramatyka, komendant Straży Miejskiej w Zamościu jest z tego bardzo zadowolony. – Tak tworzone jest miejscowe prawo, dostosowane do zamojskich realiów – podkreślił. – Regulamin oraz zmiany w nim wprowadzone musi zaakceptować wojewoda. Mam nadzieję, że to się stanie. Wtedy osoby, które podrzucają śmiecie do nie swoich kontenerów, będziemy mogli karać mandatami w wysokości 50 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jan
Jarek
obserwator
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jan
jan (10 listopada 2010 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Nizioł ma rację. na tych "podrzutków" 50 zł to mało. Sam widziałem extra wóz Jeep 4x4 jak podjeżdża pod kontenery, rozgląda się i podrzuca z samochodu dwa olbrzymie wory śmieci i odjeżdża. Jak go stać na taką brykę to co to dla niego 50 zł. Swoją drogą jak ma taką brykę to gdzie jego wstyd,że podrzuca śmiecie.? Tacy muszą wymrzeć i może nowe pokolenie coś zrozumie.
Rozwiń
Jarek
Jarek (10 listopada 2010 o 13:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gołębie odchody są ohydne.. Gdyby to ode mnie zależało to wszędzie poinstalowałbym takie rozwiązania jak tutaj http://wieszjak.pl/eksperci/366,-BirdSystem.html
Rozwiń
obserwator
obserwator (30 września 2010 o 23:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='lilo' date='30 wrzesień 2010 - 19:03 ' timestamp='1285866184' post='355016']
Czy mógłby ktoś podpowiedzieć co zrobić w kwestii podrzucania śmieci na podwórko? Ktoś notorycznie od paru lat podrzuca mi za płot swoje domowe śmieci, nie mogę złapać ich właściciela. Co w takiej sytuacji?
[/quote]
zamontuj kamerę
Rozwiń
Seba
Seba (30 września 2010 o 19:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A zobacz pani co się dzieje na Szczebrzeskiej, Wyspiańskiego i okolicy szkoły na Prusa. Z Delikatesów Centrum na Szczebrzeskiej i knajpy z ul Wyspiańskiego śmieci fruwają po wszystkich posesjach. Papierki z cukierków, lodów chipsów, butelki po napojach. Przy tych punktach sprzedaży nie ma śmietników, więc gawiedź niewychowana rzuca wszystko gdzie popadnie. Ktoś też powinien się tym zająć. Mamy osiedlowego przewodniczącego, który na zebraniach ni be ni me, ni kukuryku, podpiera się tylko przewodniczącym Rady Miejskiej.Ostatnie zebranie mieszkańców Karolówka było wieki temu.
Rozwiń
lilo
lilo (30 września 2010 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy mógłby ktoś podpowiedzieć co zrobić w kwestii podrzucania śmieci na podwórko? Ktoś notorycznie od paru lat podrzuca mi za płot swoje domowe śmieci, nie mogę złapać ich właściciela. Co w takiej sytuacji?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!