czwartek, 22 marca 2018 r.

Zamość

W Zamościu zaczęły się Międzynarodowe Mistrzowskie Kursy Muzyczne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2009, 12:12
Autor: Dorota Gałan

Przyjechali do Zamościa z całego świata. Już po raz 9. Po co? By doskonalić swoje umiejętności gry na instrumentach. Ruszyły Międzynarodowe Mistrzowskie Kursy Muzyczne. Organizuje je Towarzystwo Sympatyków Orkiestry Symfonicznej im, Karola Namysłowskiego i Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.

W tym roku uczestnicy będą mogli szkolić się w mistrzowskich klasach fortepianiu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu fletu, saksofonu, a także kameralistyki.

– Bardzo się cieszymy, że znów możemy gościć u nas muzyków z całej Polski i z całego świata – mówi Anna Gruszkiewicz zastępca dyrektora orkiestry.

W tym roku do Zamościa zjechali młodzi muzycy z Belgii, Rosji, Ukrainy, Japonii, Korei no i Polski. W sumie ok. 80 osób. – Co roku przyjeżdżają do nas stali goście, ale także nowe osoby, które nie zawsze są niezapowiedziane, ale dla nich też mamy miejsce - dodaje Gruszkiewicz.

Skąd takie zainteresowanie zamojskimi konkursami?

– Prowadzone są przez wspaniałych profesorów, znanych ze swej klasy i renomy w swoich dziedzinach. Np. Cezariusz Gadzina, który co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczestników kursu. W ciągu tych kilku dni uczniowie mogą się sporo nauczyć. Dlatego Zamość uplasował się na wysokim miejscu na liście muzycznych kursów Polski. - odpowiada Anna Gruszkiewicz.

Podobnego zdania jest uczestniczka kursu, Małgorzata Duź z Warszawy, ucząca się w klasie wiolonczeli:

– Na kursie muzycznym praca i nauka wygląda zupełnie inaczej niż podczas normalnych zajęć w szkole muzycznej. O wiele więcej mogę się nauczyć, bo nie raz cały dzień spędzam na próbach. Na wiolonczeli gram od 10 lat i to nie jest mój pierwszy kurs muzyczny. Mam tu okazję ćwiczyć pod okiem wybitnych muzyków, więc jeśli mam możliwości to zawsze chętnie na nie jeżdżę - mówi młoda wiolonczelistka.

Andrzej Wróbel, profesor gry na wiolonczeli uważa, że każdy z uczestników musi przyjechać na kurs z zadanym sobie pytaniem i problemem do rozwiązania – Tacy uczniowie najwięcej wyniosą z kursów, bo mają przed sobą postawiony cel – tłumaczy.

Na czas trwania kursów muzycznych organizatorzy powołali do życia Orkiestrę Młodzieżową. W jej skład wchodzą najlepsi uczestnicy kursów z poszczególnych klas. Ich koncert popisowy będziemy mogli zobaczyć na renesansowym podwórzu przy ulicy Ormiańskiej i Bazyliańskiej 7 sierpnia.

Popisy uczestników możemy także oglądać codziennie wieczorem o godz. 18 w Sali Orkiestry Włościańskiej, gdzie muzycy dają koncerty w swoich poszczególnych klasach. Wstęp na te koncerty jest wolny.

Sporą grupą osób w tym roku stanową uczniowie klasy saksofonu. Organizatorzy mają nadzieję, że uda im się zorganizować koncert jazzu na starym mieście.

Finałowy koncert odbędzie się 8 sierpnia o godz. 16 w Sali Koncertowej Orkiestry Symfonicznej gdzie zaprezentują się najlepsi wykonawcy tegorocznych kursów muzycznych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!