niedziela, 25 lutego 2018 r.

Zamość

Ważne, co nieważne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lutego 2007, 12:36

Ile głosów, które Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1 w Zwierzyńcu uznała za nieważne, powinno zasilić konto Mirosława Masztalewicza?

Tego się dowiemy po ich ponownym przeliczeniu.

12 listopada ub. roku o mandat radnego Zwierzyńca w Okręgu Wyborczym nr 1 walczyło troje mieszkańców Soch: Maria Kańczuła (Komitet Wyborczy Zamojskie Stowarzyszenie Samorządowe), Mirosław Masztalewicz (PSL) i Anna Sirko (Komitet Wyborczy Wyborców "Tradycja i Nowoczesność”). Otrzymali kolejno 75, 74 i 23 głosy poparcia.
Kańczuła weszła do zwierzynieckiej rady, natomiast pełnomocnik wyborczy PSL zakwestionował ważność wyborów. - Naszemu kandydatowi komisja bezpodstawnie uznała co najmniej dwa głosy za nieważne - podnosił Jan Słomiany, który złożył protest wyborczy.

Rozpatrywał go Sąd Okręgowy w Zamościu. Ustalono, że na 179 oddanych głosów, 7 komisja uznała za nieważne z powodu nie postawienia znaku "x” obok nazwiska któregoś z kandydatów. Po dokładnej analizie wyszło na jaw, że tylko w jednym przypadku "x” nie został postawiony przy nazwisku żadnego z kandydatów, w pozostałych komisja uznała, że znak postawiony przy nazwisku Masztalewicza nie pozwala na uznanie głosu za ważny, bo znajduje się jedynie częściowo w kratce lub wychodzi poza jej obszar. W ocenie sądu na pewno jeden z tych głosów był ważny, a przynajmniej trzy inne uznane za nieważne wymagają ponownej oceny nowo powołanej komisji. Sąd unieważnił wybór Marii Kańczuły na radną i orzekł o "przeprowadzeniu ponownych wyborów, poczynając od ustalenia wyników głosowania”.
Radna odwołała się od tego orzeczenia, ale Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił jej zażalenie. Tym samym orzeczenie zamojskiego sądu jest prawomocne. - Czekamy teraz na zarządzenie wojewody o przeprowadzeniu ponownych wyborów - powiedziała nam wczoraj Anna Chrzan, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu.
Nowa komisja będzie musiała jeszcze raz przeliczyć wszystkie głosy. Jeżeli część z tych, które uznano wcześniej za nieważne pójdzie na konto Masztalewicza, kandydat PSL z marszu zastąpi Kańczułę w radzie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!