sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Wiejskie dzieci idą do przedszkoli. Płaci za to UE

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 sierpnia 2009, 13:38
Autor: Bogdan Nowak

Na początku września na Zamojszczyźnie ruszy kilkanaście nowych przedszkoli. Cieszą się dzieciaki i ich rodzice z gmin Komarów Osada, Józefów i Zwierzyniec. A także kilkanaście osób, które znajdą w tych placówkach pracę.

Pieniądze na utworzenie przedszkoli samorządy dostały z Europejskiego Funduszu Społecznego. W sumie pójdzie na to prawie 3 miliony złotych.

– Powstanie tych punktów przedszkolnych jest ważnym wydarzeniem – podkreśla Jolanta Danielewicz, kierownik referatu oświaty UG w Komarowie. – Chodzi o wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci w miastach i na wsi. Wiadomo, że najmłodsi z małych miejscowości mają trudniejszy start. – Teraz to się zmieni – dodaje Roman Dziura, burmistrz Józefowa.

Najwięcej tzw. punktów przedszkolnych powstanie w gminie Komarów. Do przedszkoli będą mogły uczęszczać dzieci w wieku 3-5 lat z Komarowa, Śniatycz, Zubowic, Antoniówki i miejscowości Dub. W sumie znajdzie się tam ok. 50 maluchów.

– To będą pierwsze przedszkola w gminie – mówi z dumą Jolanta Danielewicz. – Samorządu nie było stać na utworzenie takich placówek.

Miejscowi są zachwyceni.

– Mój 5-letni wnuczek idzie do nowego przedszkola – mówi Maria Grela z Zubowic. – Właśnie musiał wykonać odpowiednie szczepienia. To dobrze. Dzieci będą miały odpowiednią opieką i sporo się nauczą. Dotychczas siedziały z rodzicami lub dziadkami w domu.

Przedszkola powstaną przy szkołach. Warunki będą tam znakomite. Dzieci mają jeździć na wycieczki, uczyć się angielskiego i m.in. korzystać z zajęć logopedycznych. Komarów dostał na to ok. 1,3 mln zł.

Na utworzenie punktów przedszkolnych w Majdanie Nepryskim, Górecku Starym i Stanisławowie gmina Józefów dostała 700 tys. zł. Dzięki temu zapewni opiekę ok. 70-ciorgu przedszkolaków.

Pomieszczenia zostały już wyremontowane, wyposażone w nowe meble, zabawki i materiały dydaktyczne. Wszystkie dzieci będą miały zapewnione posiłki.

To nie wszystko. W Józefowie działa już przedszkole. O nim miejscowe władze także nie zapomniały. Za własne pieniądze gmina buduje przed placówką nowy plac zabaw.

– Bo w dzieciaki naprawdę warto inwestować – mówi burmistrz.

W gminie Zwierzyniec (za 900 tys. zł) punkty przedszkolne powstaną w Obroczy, Kosobudach, Wywłoczce i Żurawnicy. Skorzysta z nich w sumie 50 dzieci.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!