sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Wioska Gotów. Będą mieć drewniany piorunochron

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lutego 2015, 08:00

W Wiosce Gotów praca wre. Powstaje nowa budowla - chata drwala. Kończy się także odbudowa tzw. długiego domu, który spłonął od uderzenia pioruna. Jest już pomysł jak go zabezpieczyć.

Długi dom, czyli największa chata w masłomęckiej Wiosce Gotów, spłonęła na początku lipca ubiegłego roku. Wewnątrz było wyposażenie: meble, skrzynie, naczynia gliniane, kosze. Prawie wszystko poszło z dymem. Straty wyceniono na ponad 250 tys. zł.

Dziś dom jest już prawie odbudowany. - Konstrukcja budowli jest gotowa. Czekamy jeszcze z wykonaniem ścian plecionkowych. Trzeba na nie nałożyć glinę, ale temperatury są jeszcze za niskie - tłumaczy Zbigniew Kowalczyk z Urzędu Gminy w Hrubieszowie. - Planowaliśmy, że budowla będzie gotowa do końca kwietnia, więc na pewno się uda - dodaje.

Jest też pomysł na zabezpieczenie odbudowanej chaty. - Dostaliśmy już pozwolenie na wykonanie tzw. słupa odgromowego - mówi Kowalczyk.

20-metrowy słup z surowego drewna stanie w odległości dwóch metrów od największego domu. Będzie pełnił rolę piorunochronu, w który może uderzyć grom. - To rodzaj zabezpieczenia, chociaż w przypadku pioruna kulistego z którym mieliśmy wcześniej do czynienia, raczej nie możemy liczyć na ochronę - mówi Kowalczyk.

Słup stanie w ciągu miesiąca. Będzie kosztował ok. 15 tys. zł.

Zwiedzający wioskę będą mogli zajrzeć także do nowej budowli - chaty drwala, która właśnie powstaje. Budynek będzie miał cztery na sześć metrów. Konstrukcja jest budowana z drewnianych bali, a jej dach zostanie pokryty gontem. W środku znajdą się antyczne urządzenia kowalskie: kowadła, tygielki do rozgrzewania metali, maszyna do bicia monet.

- Nowa chata powinna być gotowa w ciągu dwóch-trzech tygodni - zapowiada Kowalczyk. Koszt budowy to ok. 30 tys. zł. - W dużej mierze budynek powstaje dzięki pracy ludzi z Masłomęckiego Stowarzyszenia Wioska Gotów. Jest również przez nie finansowany.

W planach na ten rok jest także budowa dwóch wież z reflektorami, które oświetlą wioskę oraz uruchomienia monitoringu. - Szukamy środków z których moglibyśmy sfinansować te inwestycje - mówi Kowalczyk.
  Edytuj ten wpis
Ania
leoncio
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ania
Ania (22 lutego 2015 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy ten "drewniany piorunochron" zaprojektował drewniany projektant?

Rozwiń
leoncio
leoncio (22 lutego 2015 o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

na pewno Goci kryli dachy gontem ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!