niedziela, 18 lutego 2018 r.

Zamość

Wkrótce w Zamościu Międzynarodowy Festiwal Filmu Religijnego Sacrofilm (program)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2010, 09:38

Po raz piętnasty w Zamościu odbędą się Międzynarodowy Festiwal Filmu Religijnego Sacrofilm. Główną ideą przeglądu jest dialog między judaizmem, chrześcijaństwem i islamem. Myślą wiodącą tegorocznych tematów wykładów oraz projekcji jest dziecko w trzech religiach monoteistycznych.

– Inne jest podejście do dziecka w kulturze islamskiej, a inne w chrześcijańskiej czy judaistycznej – zwraca uwagę ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor Sacrofilmu. – W islamie antykoncepcja nie wchodzi w grę, stąd przyrost naturalny jest tam wysoki, a rodziny wielopokoleniowe to coś normalnego. U nas więcej mówi się o prawach dziecka, niż o obowiązkach.

Impreza zaczyna się w najbliższy poniedziałek, 4 października. Filmy wyświetlane będą w nowym Centrum Kultury Filmowej "Stylowy” przy ul. Odrodzenia, a na ciekawe wykłady będzie się można wybrać do Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji przy ul. Sienkiewicza.

W tym roku gośćmi przeglądu będą m.in. reżyser Krzysztof Zanussi, a także jego koledzy po fachu, m.in. Alessandro D'Alatri z Włoch, autor wyświetlanego na Sacrofilmie obrazu "Nad morzem”, Horatiu Manele z Rumunii, który opowie o swoim filmie "Silent Weding”, a także Ołeh Yanchuk z Ukrainy, który wyreżyserował "Władykę Andrija”.

Film tego ostatniego to historia arcybiskupa Andrzeja Szeptyckiego, greckokatolickiego metropolity Halicza i Lwowa. Jego postać do dzisiaj budzi u wielu ludzi emocje. Zarzuca mu się kolaborację z Niemcami, skrajny ukraiński nacjonalizm.

Kim był Szeptycki? Polakiem, który miał według niektórych Ukraińców ich polonizować, czy zdrajcą, jak uważają niektórzy Polacy? To trzeba zobaczyć.

Główną ideą organizowanego po raz 15 Międzynarodowego Festiwalu Filmu Religijnego jest dialog między religiami monoteistycznymi – judaizmem, chrześcijaństwem i islamem.

– Dialog prawdy musi być konfrontacją przekonań religijnych, etycznych, wychowawczych, politycznych i kulturowych – zauważa ks. Mokrzycki. – Wymaga to znajomości własnej wiary, oraz pełnej informacji o innych religiach, ponieważ dialogu prawdy nie można improwizować, bez narażanie się na banalizację, a może nawet na utratę własnych i cudzych przekonań.

Organizatorzy ciągle szukają dla niego lepszej formuły. Jednak to, co jest najważniejsze w tym wydarzeniu, to odkrywanie sacrum w produkcjach filmowych. Wielu reżyserów światowego kina wykazało różnorodne i głębokie powiązanie twórczości filmowej z problematyką religijną.

Organizatorzy: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy” w Zamościu, parafia św. Antoniego w Dyniskach, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Program Sacrofilm, 4–10.10.2010

4.10, godz. 14, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, ul. Sienkiewicza 5, wykład Krzysztofa Zanussiego "Powrót barbarzyńców”, godz. 19 – Centrum Kultury Filmowej " Stylowy” – projekcja spektaklu telewizyjnego "Głosy wewnętrzne” w reż. K. Zanussiego (przed projekcją spotkanie z autorem).
5.10, godz. 12:15 – CKF – "Świadectwo urodzenia” (Polska), godz. 13:00 – CKF – "Jestem” (Polska); przed filmami prelekcje wygłosi dr S. Kuśmierczyk, godz. 14 – WSZiA – wykład Miriam Gonczarskiej, edukatorki Warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej "Dziecko w religii, tradycji i kulturze żydowskiej”, godz. 19 – CKF – "8 historii, które nie zmieniły świata” (Polska) oraz "Opuszczając gniazdo” (Kanada).
6.10, godz.14 – WSZiA – wykład muftiego Nidal Abu Tabaq "Dziecko w religii, tradycji i kulturze islamu”, godz. 19 – CKF – "Handlarz cudów” (Polska).
7.10, godz. 14 – WSZiA – wykład ks. prof. Tadeusza Guza "Dziecko, źródłem radości i nadziei w myśli chrześcijańskiej”, godz. 19 – CKF – "Nad morzem” (Włochy); po seansie spotkanie z autorem.
8.10, godz. 18 – CKF – "Lech Majewski. Świat według Bruegela” (Polska); po seansie spotkanie z autorką, godz. 19.30 – CKF "Silent Weding” (Rumunia); po seansie spotkanie z autorem.
9.10, godz. 19 – CKF – "Władyka Andrij” (Ukraina); po seansie spotkanie z autorem.
10.10, godz. 18 – Katedra zamojska – msza święta na zakończenie Sacrofilmu pod przewodnictwem bpa Wacława Depo, godz. 19.30 – CKF –"Lourdes” (Austria, Francja, Niemcy).
Bilety wstępu: projekcje filmów "Świadectwo urodzenia”, "Jestem”, "Lourdes”, "Handlarz cudów” – 11 złotych. Pozostałe projekcje filmowe i wykłady – wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 października 2010 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no nie na lubelszczyznie inny festiwal nie ma racji bytu , my dalej na kolanach
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!