poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Władze Zamościa chcą poszerzenia granic miasta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 września 2010, 11:22
Autor: (bn)

Zamość potrzebuje nowych terenów. Granice administracyjne miasta są dla niego za ciasne i trzeba je rozszerzyć. Brakuje miejsca m.in. na inwestycje, zakłady czy osiedla mieszkaniowe. Radni miejscy debatowali na ostatniej sesji Rady Miejskiej, jak to zmienić.

– Poszerzenie granic Zamościa jest koniecznością – mówił na sesji Jacek Dziura, radny PiS. – Trzeba o tym napisać do premiera RP. Także ludzi mieszkających w sąsiedniej gminie trzeba do tego pomysłu przekonać. Wiadomo, że w gminie są trochę mniejsze podatki niż w mieście. Warto np. tym ludziom zagwarantować, że przez 10 lat nie wzrosną.

Granica Zamościa ma ponad 31 kilometrów długości. Znacząco poszerzono ją w 1973 r. Wtedy przyłączono do miasta 169 ha należących m.in. do sołectwa Płoskie i Sitaniec Błonie. Na tym terenie powstały m.in. osiedla mieszkaniowe.

Później granice rozszerzone zostały tylko raz. W 2007 r. powiększono je o 4 ha. Do Zamościa została włączona część sołectwa Sitaniec. Na tych działkach wybudowana jest obwodnica miasta. Dzięki przyłączeniu łatwiej nią administrować.

Jest jednak nadal za ciasno. Brakuje miejsca m.in. na rozwój Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którą UM planuje rozszerzyć.

– Prowadziłem kilka lat temu rozmowy z wójtem gminy Zamość – mówił na sesji prezydent Marcin Zamoyski. – Wtedy rząd promował łączenie gmin. Ale każdy sobie rzepkę skrobie. Pomysł spotkał się ze zdecydowanym oporem wójta.

Prezydent się jednak nie poddał.

– Miasto się dusi – przyznał Zamoyski. – Nawet Szczebrzeszyn ma podobną wielkość jak Zamość. Warto o tym pomyśleć. Jednak trudno będzie przekonać mieszkańców gminy i przeforsować pomysł podczas ewentualnego referendum.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
3C
zamojski
dyzio
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

3C
3C (19 października 2010 o 19:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pomyslcie tylko po co w zamosciu tereny w ktore tylko miasto bedzie pchało pieniadze w jakies chodniki i kanalizacje a i tak mieszka tam kilka osob i praktycznie nikt ani nic nie bedzie tamtety ani przejezdzacc ani nic tam budowac czy inwestowac. aby perspektywa miasta miałą byc duza trzeba je poszerzyc o nowe drogi dojazdowe z dala od zamoscia. albo jak ktos powiedział cała gmine właczyc az do granic albo po 2do 3 miejscowosci w zaleznosci od wielkosci wzdłuz głownych drog.na zachod KALINOWICE I JAROSŁAWIEC NA POŁNOC LAPIGUZ SITANIC CAŁY WŁACZNIE WYSOKIE I BORTATYCZE,NA POŁUDNIE WOLKA PANIENSKA ZDANOW . NA ZACHOD PŁOSKIE ZAWADA I SIEDLISKA . TYLE WZDŁUZ DROG DO TEGO KILKA MIEJSCOWOSCI PRZYLEGŁYCH - MOKRE CHYZA SKOKOWKA SZOPINEK . I TO ROZWIAZE PROBLEM ALE CHODZI O PRZYŁACZENIE TYCH OBSZERNYCH MIEJSCOWOSCI W PASACH ZABUDOWAN BEZ ZBEDNYCH POL ROLNICZYCH
Rozwiń
zamojski
zamojski (19 października 2010 o 19:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='mieszczuch' date='03 wrzesień 2010 - 09:07 ' timestamp='1283497622' post='340787']
do tes- tak, gmina zapewnia kanalizację ale z miejskiej oczyszczalni. Ja wiem, że tanio się mieszka w gminie a korzysta się z dóbr miasta. Jest wielu takich jak ty i krew mnie zalewa. Apeluję do Was wszyscy gminni mieszkańcy- nie korzystajcie z miejskich dróg, nie korzystajcie z nowego kina, przedszkoli, szkół, koncertów. Siedźcie sobie w gminie i bawcie się razem z wójtem Gliwińskim na przaśnych imprezach, kupujcie w wiejskich sklepikach.
Przepraszam, jak kogoś obraziłem ale ja chcialbym mieszkać w rowijającym się mieście i chcę się tym chwalić w Polsce, amen!
[/quote]
Rozwiń
dyzio
dyzio (7 września 2010 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z pewnością łatwo się Gminie administruje terenami bezpośrednio przyległymi do miasta,zwłaszcza kiedy mieszkańcy tych terenów korzystają z jego infrastruktury. W mieście pracują, robią zakupy, posyłają dzieci do szkół i przedszkoli. W dodatku wszystkim nie od dzisiaj wiadomo, że na obrzeżach Zamościa swoje domy wybudowali najbogatsi jego mieszkańy. Gmina z pewnością nie odda takiej żyły złota (w końcu jej władze muszą się za coś bawić). Niższe podatki, czy wybudowanie jakiegoś chodniczka w takich warunkach nie stanowi większego problemu. Czyste działania na podpuchę jej mieszkańców bez żadnych większych perspektyw.W odleglejszych zakątkach Gminy Zamość już nie jest tak "zielono".
Wstyd drodzy państwo. Każdy z was żąda wielkich zmian, inwestycji hamujących wuludanianie się miasta (gminy także), myśląc przede wszystkim o własnej d....
Jakoś inne miasta i gminy były w stanie się dogadać za obopulną korzyścią, tylko unas ja zwykle zaścinkowo-wiejska mentalność. Zastanówcie się nastawieni negatywnie, czy naprawdę chcecie zrobić coś przyszłościowego dla siebie i swoich dzieci, czy dla wójta, który zwów będzie się chwalił, jakim to jest doskonałym zarządcą. I za co, za cenę tych kilkunastu złotych wyższego podatku od nieruchomości. Nie są to chyba aż tak znaczne koszty, których nie można by ponieść dla przyszłości tego terenu i nas samych.
Rozwiń
zamojszczak
zamojszczak (4 września 2010 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam, że miasto Zamość powinno zostać poszerzone o Szopinek, Kalinowice, Wólkę Panieńską, Skokówkę, część Mokrego położoną przy drodze łączącej Żdanów z Płoskim, część Płoskiego od CPN o granic Zamościa, Chyżą, część Sitańca od strony Zamojskich Parków Krajobrazowych pod wiadukt, z drugiej strony zaś o osiedle położone za wiaduktem do takiego strumyczka(rzeczki). Myślę, że rozwiązałoby to problemy infrastrukturalne w mieście na 30-40 lat. Gmina Zamość może sobie zostać. Nikt nie mówi włączeniu do granic miasta Lipska-Polesia, Wólki Wieprzeckiej, Zarzecza czy Bortatycz....
Rozwiń
stices has
stices has (3 września 2010 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"tak, gmina zapewnia kanalizację ale z miejskiej oczyszczalni" - nic za darmo...tak samo sie płaci...
spokojnie z tą krwią - błogosławcie a nie złorzeczcie...poszukaj źródła
ps wiejskie sklepiki poupadały przez miejskie hiper...
ps2 i watpie zeby miasto umorzyło podwyzki na zawsze...


czy miasto jest rozwijające? dla niektórych tak...
jednak zastanowmy sie co zrobić aby nasza mlodziez nie uciekała...

ps apropo włączenia gminy to jestem za ale pod pewnym warunkami...mi tam gliwinski tez srednio sie podoba...

spokojnie mysle ze przez prace osiagnie się wiele...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!