sobota, 24 lutego 2018 r.

Zamość

Władze Zamościa mają "antyhałasowe" plany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 grudnia 2008, 15:46
Autor: Bogdan Nowak

Ruch samochodów na ulicach Zamościa wzrasta coraz bardziej. Mieszkańcy miasta żyją w coraz większym hałasie.

Narzekają zwłaszcza lokatorzy bloków znajdujących się przy najważniejszych traktach. Ich żale potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Dwa miesiące temu wymieniłam okna na szczelniejsze i teraz mam w domu spokój - tłumaczy Maria Konopna, mieszkanka jednego z bloków przy ul. Piłsudskiego.

- W nocy mogę spać. Mieszkam na czwartym piętrze i dało się, ale ludzie z niższych kondygnacji mają gorzej. - Najgorsze są autobusy. Burczą, smrodzą i hamują pod oknami - złości się mieszkaniec bloku przy skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego i Peowiaków. - To prawdziwe trąby jerychońskie. Taki dźwięk człowieka wyrywa z butów.

Ruch na ulicach Zamościa rzeczywiście wzrasta z miesiąca na miesiąc. Najgorzej jest na ulicy Lwowskiej (w okolicach hipermarketu), przy ul. Peowiaków (obok cmentarza), Wyszyńskiego i m.in. na Partyzantów. Zamojscy radni miejscy od dawna debatują, jak ten tłok rozładować. Wygląda jednak na to, że włodarze będą się musieli jakoś uporać nie tylko z korkami. Zamojska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadziła badania natężenie ruchu komunikacyjnego przy szpitalu im. Jana Pawła II, ul. Lubelskiej i Szczebrzeskiej. Wszędzie zostały przekroczone normy.

- Poziom hałasu w tych miejscach może wynosić od 55 do 60 decybeli - tłumaczy Alina Strupieniuk, kierownik działu monitoringu zamojskiego WIOŚ. - Nasze pomiary wykazały, że są one przekroczone od 5 do 10 decybeli. Stanowi to już obszar zagrożenia nadmiernym hałasem.

Co można zrobić? - Trzeba opracować mapy akustyczne miasta - mówi Strupieniuk. - Wtedy będziemy wiedzieć, które miejsca są najbardziej narażone na hałas. Można też np. budować ekrany dźwiękoszczelne czy wymieniać okna w najbardziej narażonych blokach. Sprawdza się też montaż izolacji ścian budynków.

Władze Zamościa mają już "antyhałasowe” plany.

- Pomiary były robione na drogach krajowych i tam jest największy ruch - mówi Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. - Oszacowaliśmy, że przy ul. Szczebrzeskiej potrzebne są ekrany o łącznej powierzchni 280 mkw. Koszt ich założenia to 1 mln zł. W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy już pismo do GDDKiA, która powinna inwestycję współfinansować. Na razie nie dostaliśmy odpowiedzi. Co do innych ulic, jeszcze się zastanowimy co zrobić.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
edek
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

edek
edek (16 grudnia 2008 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pozakładajcie ekrany - raj dla graficiarzy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!