środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Władze Zamościa zabiegają o środki na rewitalizację Starówki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lipca 2003, 08:31

Projekt rewitalizacji zespołu staromiejskiego zakłada m.in. zagospodarowanie podwórek i dziedzińców,
Projekt rewitalizacji zespołu staromiejskiego zakłada m.in. zagospodarowanie podwórek i dziedzińców,

Na zamojskiej Starówce może być jeszcze piękniej. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to już w przyszłym roku rozpoczną się prace związane z jej rewitalizacją.

Będzie to możliwe, jeśli miasto pozyska na ten cel pieniądze z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. - Z chwilą wejścia Polski do UE zostaną uruchomione fundusze strukturalne i mamy wielką nadzieję, że nasze miasto będzie mogło z nich skorzystać - mówi Barbara Skórzyńska z-ca dyrektora Wydziału Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Ochrony Zabytków w Urzędzie Miasta Zamościa. Do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego złożyliśmy kilka wniosków. Jednym z nich jest właśnie rewitalizacja zespołu staromiejskiego. Ten projekt już został poddany ocenie unijnych specjalistów i wiemy, że ma największe szanse na dofinansowanie.
Na razie wiadomo, że złożony przez miasto projekt opiewa na kwotę 32 mln zł, a także to, że z funduszy strukturalnych UE można uzyskać dotację w wysokości od 25 proc. do 75 proc. całej inwestycji. Wstępnie ustalono też czas realizacji projektu. Byłby to początek maja przyszłego roku. Prace związane z rewitalizacją trwałyby 2,5 roku. Czy miasto otrzyma dotację i w jakiej wysokości, będzie wiadomo najprawdopodobniej w przyszłym roku.
- W opracowanym programie rewitalizacji wytypowaliśmy do realizacji 17 zadań. Teraz dla każdego z nich musimy wykonać projekty budowlane z kosztorysami, a także opracować studium oceny wpływu całego projektu na środowisko. Mamy nadzieję, że w końcowym etapie przygotowań będziemy mieli już konkretną wiedzę na temat tego, w jakim procencie projekt będzie dofinansowany - informuje dyr. Skórzyńska.
Dodaje przy tym, że planowana renowacja nie będzie wymagała wykwaterowania mieszkańców Starówki do lokali zastępczych. - Wykonanie poszczególnych zadań projektu spowoduje przede wszystkim uatrakcyjnienie Starego Miasta, a ponadto powstaną nowe miejsca pracy.
Na co w pierwszej kolejności mają być przeznaczone unijne pieniądze? Na remonty kamic przy Rynku Wielkim. Zostanie też poprawiona płyta na Rynku Wielkim. Morandówka i oficyna od strony ul. Żeromskiego zostaną przeznaczone na pensjonat. Rozbudowany zostanie też hotel Arkadia, który będzie mieścił się w dwóch kamienicach, co ma podnieść jego standard. Dziedzińce i podwórka będą zagospodarowane, poprawi się wygląd klatek schodowych.
- W programie są także zadania forteczne, które obejmują cały VII Bastion wraz z trasą turystyczną. Myślimy o zorganizowaniu tam Centrum Turystycznego wraz z Muzeum Fortyfikacji. Ponadto halę targową należałoby przystosować do trochę innej funkcji, tzn. zrestrukturyzować obecny tam handel, by go dostosować do obsługi turystów - wylicza Barbara Skórzyńska.
To oczywiście nie wszystko. Remont czeka także Bramę Lubelską. Planowana jest ponadto nowa kubatura, która łączyłaby Nadszaniec z Liceum Ekonomicznym. Wewnątrz niej zostaną umieszczone placówki handlowe oraz miejski szalet. Teren przy Bramie Szczebrzeskiej także zostanie zagospodarowany.
- Nie jest wykluczone, że początkowo będziemy realizować te zadania z własnych środków. Mamy jednak informację, ze rząd ma utworzyć specjalną finansową rezerwę po to, by dzięki niej samorządy mogły rozpocząć inwestycje. Pieniądze z rezerwy oczywiście byłyby zwrócone po otrzymaniu unijnej dotacji - informuje Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa.

Projekt rewitalizacji zespołu staromiejskiego zakłada m.in. zagospodarowanie podwórek i dziedzińców, poprawę estetyki hallów, sieni i klatek schodowych w budynkach

Rewitalizacja Starego Miasta nie jest jedynym projektem w związku z którym miasto zabiega o unijną dotację. Złożono też wnioski o dofinansowanie m.in. budowy kolektora deszczowego i nawierzchni ul. Sikorskiego, remontu i modernizacji zamojskiego zalewu, wyposażenia Regionalnego Centrum Informacji Naukowej i Biznesowej, przebudowy skrzyżowania i nawierzchni ulic Dzieci Zamojszczyzny, Powiatowej, Partyzantów, Wyszyńskiego i Zamoyskiego, budowy zakładu utylizacji odpadów dla miasta i ościennych gmin, modernizacji budynków szkolnych, małej obwodnicy dla Starego Miasta i podziemnego parkingu na Starówce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!