sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Wydzierżawią kawał unikatowego rynku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 maja 2008, 18:47
Autor: Bogdan Nowak

Zamojski Rynek Solny zmieni swoje oblicze. Radni zgodzili się go „wzbogacić” o dodatkową pierzeję, która przetnie go niemal na pół.

Ma to przywrócić dawny charakter tego miejsca.

– Chcemy, aby rynek powrócił do idealnego kształtu – tłumaczył radnym na sesji prezydent Marcin Zamoyski. – Takiego, jaki wymyślił Bernardo Morando. Teraz plac jest nieuporządkowany.

Rynek Solny to jeden z głównych placów na zamojskim Starym Mieście. Pamięta początki Zamościa, ale od tamtego czasu był wielokrotnie przebudowywany.

Ostatnio wygląda jak wielki nieregularny... parking z jedną kamienicą i kioskiem pośrodku. Ma się jednak zmienić. Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie wydzierżawienia (na 25 lat) Ruchowi SA, w trybie bezprzetargowym ponad 4-arowej działki przy ul. Zamenhofa. Ma na niej powstać Centrum Informacji o UE, Centrum Informacji UNESCO oraz salon prasowy z kafejką internetową.

Szkopuł w tym, że budynek przetnie rynek na pół. Nie wszystkim się to spodobało. – Nie powinniśmy rezygnować z takiego placu – przekonywał Krzysztof Lewkowicz, radny PiS. – Szkoda tej przestrzeni. Budynek „Ruchu” można wybudować w innym miejscu. – Też miałem wątpliwości – podchwycił Jerzy Nizioł z SLD.

– Jednak szefowie „Ruchu” zapewnili mnie, że powstanie tam kubatura, która będzie nawiązywać do historycznych rozwiązań. Nic szpetnego. To mnie przekonało. – Inwestor pokryje 100 proc. kosztów – dodał Krzysztof Zwolan, wiceszef RM.

Tyle że do renesansowego ideału Rynkowi Solnemu będzie raczej daleko. Dlaczego? Bo samotna kamienica, która stoi na rynku, będzie zaburzać cały układ.

– Budynek pochodzi z XIX w. i musi zostać – tłumaczył Zamoyski. – Bo jest prywatny.
Radni jednak uznali, że to nie będzie przeszkadzać. Za wydzierżawieniem głosowało 11 z nich, jeden był przeciwko, a 3 się wstrzymało. Mieszkańcy Zamościa są tym zdziwieni. Wczoraj plan inwestycji (był on dołączony do uchwały RM) pokazaliśmy kilku zamościanom.

– Nie mogę w to uwierzyć – złościł się 40-letni nauczyciel. – Powstanie jakiś dziwny twór. Parę metrów za istniejącą kamienicą wybudują ciąg kilku innych. Co to ma wspólnego z przestrzenną myślą Morando? – Inwestycja powinna być poddana społecznym konsultacjom – dodawali inni.

Robert Sołek, dyrektor lubelskiego oddziału „Ruchu” zapewnił nas, że szczegółowa koncepcja zostanie niebawem wykonana przez zespół architektów. – Każdy szczegół będzie zgodny ze sztuką architektoniczną. Całość, oczywiście, skonsultujemy z konserwatorami zabytków – obiecuje.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
oke
luk
Złośnica
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

oke
oke (6 maja 2008 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jesli nie wiadomo co tam dokładnie powstanie, to jak można było się zgodzić na taką dzierżawę. Przecież nie ma chyba wizualizacji czy koncepcji tego budynku.
Rozwiń
luk
luk (6 maja 2008 o 07:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
złości ogromny parking jaki znajduje sie na runku. O tym należało napisać
Rozwiń
Złośnica
Złośnica (6 maja 2008 o 06:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drodzy Dziennikarze! A mnie "złoszczą" Wasze komentarze typu: "- złościł się nauczyciel..., - denerwuje się mieszkanka...". Czy nie można tego uniknąć? Gdy czytam takie wypowiedzi, wyobraźnia przedstawia mi obraz rzeczywiście złoszczącej się osoby niemalże z pianą na ustach. Czy Wasi rozmówcy naprawdę zawsze tak emocjonalnie przedstawiają swoje zdanie? To nie świadczyłoby o nich najlepiej. Ale myślę, że oni wcale nie autoryzują sposobu przedstawienia ich wypowiedzi przez Was w gazecie, to Wy decydujecie o tym jaki kształt ma tekst. Proszę się zastanowić, czy nadużywanie takich słów jest uzasadnione. Mi osobiście psuje rzetelność informacji, bo zaczynam mieć wątpliwości co do profesjonalizmu autora.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!