środa, 21 marca 2018 r.

Zamość

Wyrwij kleszcza. Wzrasta liczba zachorowań na boreliozę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2010, 14:05

Wzrasta liczba zachorowań na boreliozę. Lekarze i epidemiolodzy apelują, by nie lekceważyć pierwszych objawów zakażenia, a po każdym powrocie do domu z lasu, pola albo łąki dokładnie obejrzeć ciało.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku w powiecie zamojskim odnotowano 22 przypadki boreliozy. To aż 16 więcej niż w analogicznym okresie ub. roku!

Mało tego. W lipcu do sanepidu dotarły informacje o kolejnych 10 zachorowaniach na tę najczęstszą chorobę odkleszczową.

Od 2006 roku na całej Lubelszczyźnie systematycznie przybywa chorych na boreliozę: w 2006 roku odnotowano 366 przypadki tej choroby, 2007 – 494, 2008 – 534, a w 2009 toku było już ich 784. Do końca czerwca tego roku zachorowały 344 osoby.

Borelioza, zwana też krętkowicą kleszczową, to wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków, a przenoszona na człowieka przez kleszcze.

Po 7–10 dniach od ukłucia pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która następnie powiększa się, tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę. To jest rumień wędrujący.

– Jeżeli zauważymy taką zmianę skórną, należy skontaktować się z lekarzem, bo na tym etapie chorobę łatwo jest wyleczyć – informuje Stanisław Jaślikowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu.

Miejscowej zmianie skórnej towarzyszą często zmęczenie, ból mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku.

– Brak rozpoczęcia leczenia może prowadzić w konsekwencji do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca – przestrzega Irmina Nikiel z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Leczenie obejmuje podawanie antybiotyków przez min. 3–4 tygodnie. Niestety, nie ma dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie.

Gdy po spacerze po lesie, polu czy łące zauważymy na swoim ciele kleszcza, powinniśmy go usunąć za pomocą pęsety albo poprosić o pomoc lekarza.

– Idąc do lasu zastosujmy środki odstraszające kleszcze, które można kupić w każdej aptece – radzi Jaślikowski. – Zasłońmy ciało: na głowę załóżmy kapelusz, dobrze jest włożyć koszulę z długimi rękawami oraz spodnie, nie zapomnijmy o butach z długimi cholewami.

Inną poważną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Przeciw tej chorobie można się jednak zaszczepić.

Szczepienia ochronne zalecane są szczególnie osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku, funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej, rolnikom, młodzieży odbywającej praktyki, turystom i uczestnikom obozów i kolonii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
tes
tes
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tes
tes (24 lipca 2010 o 17:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
stronie - oczywiście
Rozwiń
tes
tes (24 lipca 2010 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rumień często wcale nie występuje albo może pojawić się po długim czasie i nie koniecznie w miejscu ugryzienia, należy zwrócić uwagę na nawracające się objawy grypopodobne. Krętki boreliozy przez długie lata mogą nie dawać objawów zamknięte w cystach. Borelioza może zaatakować układ nerwowy, doprowadzając do zawrotów, bólów głowy, paraliżu, objawów SM, lub choroby psychicznej. Mnie sparaliżowało po 10 latach od ugryzienia, choroba pojawiła się nagle i w ciągu paru miesięcy byłam wrakiem. Leczona byłam wg metod ILADS stosowanych już w stanach (u nas za drogo to wychodzi żeby służba zdrowia finansował)przez pół roku, tzw. koktajlami antybiotykowymi. Za miesiąc mija rok od zakończenia leczenia i jestem w pełni sprawną osobą. Badania zlecane przez przychodnie - test Elisa(tani) ma 50%-tową wiarygodność równie dobrze można rzucić monetą. Zalecane są badania Western Blot - IMW w lublinie wykonuje i PCR RT - badanie wychwytujące dna boreliozy - np w Poznaniu.
Tyle ku rozszerzeniu tematu. Więcej na sronie Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!