poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Z pozyskiwaniem funduszy unijnych Zamość radzi sobie wzorowo. Lublin i Chełm drepczą w miejscu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 sierpnia 2009, 07:59
Autor: Bogdan Nowak

Zamość jest na 5. miejscu w Polsce w zdobywaniu unijnych dotacji. Żadne inne miasto z naszego regionu nie zdobyło tak dużo pieniędzy.

Takie są wyniku ogłoszonego właśnie przez dziennik Rzeczpospolita rankingu "Europejski Samorząd”.

– Braliśmy pod uwagę zdobyte pieniądze, liczbę zrealizowanych projektów i podpisane już umowy. Ważna była też wielkość miast – mówi Urszula Mirończuk z Rzeczpospolitej.

– To sukces – cieszy się Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Postawiliśmy na renowację zabytków. Ranking potwierdza, że ta polityka jest słuszna. Znaleźliśmy się właśnie wśród pięciu najlepszych samorządów w kraju!

Zamość od kilku lat pięknieje, bo do miasta płynie rzeka pieniędzy. W 2008 r. magistrat wydał ok. 8,5 mln euro na remont 5 zespołów fortecznych (prawie 6 mln zł uzyskał z Funduszu Norweskiego). Na odnowieniu Starówki korzystają nie tylko właściciele restauracji i sklepów. Tylko w ramach programu norweskiego prace znalazło 200 osób. W sumie przy wszystkich projektach związanych z renowacją zatrudniono aż 600 osób.

– Remonty Starówki natchnęły mnie do tworzenia biznesu – mówi Lucjan Wójtowicz z Zamościa. Przedsiębiorca napisał wniosek do Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości i otrzymał unijne dofinansowanie: 2 mln zł! W dzielnicy Koszary stworzy hotel i restaurację.

– Jak Unia daje, wstyd nie brać – kwituje jeden z robotników zatrudnionych przy remoncie zamojskiego Nadszańca.

Miejscy urzędnicy nie odpuszczają. W zeszłym roku wystarali się o 40 mln zł z (pójdą na renowacje bastionu II i III), prawie 7 mln zł dostali na budowę multipleksu, a ostatnio o 20 mln zł na Muzeum Fortyfikacji.

– Jednak o pieniądze unijne jest coraz trudniej – uprzedza Garbula. – Po prostu inne samorządy piszą coraz lepsze wnioski.

Gdzie ta konkurencja? Chyba poza Lubelszczyzną. Biała Podlaska w rankingu "Rzeczpospolitej” znalazła się na 29 miejscu. Jeszcze dalej jest Lublin (47 lokata) i Chełm (miejsce 53). A klasyfikowano 64 polskie miasta na prawach powiatu.

Lubelscy urzędnicy uważają jednak, że ten wynik nie jest miarodajny.

– Postawiliśmy na kilka bardzo dużych projektów i staramy się o dofinansowanie. Chodzi o Zintegrowany System Komunikacji Miejskiej za 500 mln zł oraz modernizację MPWiK za 250 milionów – tłumaczy Iwona Blajerska, rzeczniczka magistratu. – Jeżeli dostaniemy te pieniądze, nasza pozycja może się zmienić.

O nowych autobusach za unijne pieniądze słyszymy od lat i nic z tego nie wynika. Po Białymstoku już jeżdżą. Dlaczego nie po Lublinie?

– Aby dostać takie pieniądze, czeka się w długiej kolejce – przekonuje Blajerska. – My jesteśmy na etapie przygotowywania tej całej papierologi i naprawdę nie mamy żadnych opóźnień.

DOSTALI GRUBE MILIONY

Od 2005 roku zamojski magistrat pozyskał ok. 170 mln zł – głównie unijnych dotacji. – Lista prac, które wykonaliśmy jest długa – mówi Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa. – Dużo projektów realizowaliśmy przez kilka lat. Tak było np. z rewitalizacją Starówki. Udało się też wyremontować wiele ulic czy m.in. przeprowadzić informatyzację Urzędu Miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!