poniedziałek, 11 grudnia 2017 r.

Zamość

Z pozyskiwaniem funduszy unijnych Zamość radzi sobie wzorowo. Lublin i Chełm drepczą w miejscu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 sierpnia 2009, 07:59
Autor: Bogdan Nowak

Zamość jest na 5. miejscu w Polsce w zdobywaniu unijnych dotacji. Żadne inne miasto z naszego regionu nie zdobyło tak dużo pieniędzy.

Takie są wyniku ogłoszonego właśnie przez dziennik Rzeczpospolita rankingu "Europejski Samorząd”.

– Braliśmy pod uwagę zdobyte pieniądze, liczbę zrealizowanych projektów i podpisane już umowy. Ważna była też wielkość miast – mówi Urszula Mirończuk z Rzeczpospolitej.

– To sukces – cieszy się Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa. – Postawiliśmy na renowację zabytków. Ranking potwierdza, że ta polityka jest słuszna. Znaleźliśmy się właśnie wśród pięciu najlepszych samorządów w kraju!

Zamość od kilku lat pięknieje, bo do miasta płynie rzeka pieniędzy. W 2008 r. magistrat wydał ok. 8,5 mln euro na remont 5 zespołów fortecznych (prawie 6 mln zł uzyskał z Funduszu Norweskiego). Na odnowieniu Starówki korzystają nie tylko właściciele restauracji i sklepów. Tylko w ramach programu norweskiego prace znalazło 200 osób. W sumie przy wszystkich projektach związanych z renowacją zatrudniono aż 600 osób.

– Remonty Starówki natchnęły mnie do tworzenia biznesu – mówi Lucjan Wójtowicz z Zamościa. Przedsiębiorca napisał wniosek do Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości i otrzymał unijne dofinansowanie: 2 mln zł! W dzielnicy Koszary stworzy hotel i restaurację.

– Jak Unia daje, wstyd nie brać – kwituje jeden z robotników zatrudnionych przy remoncie zamojskiego Nadszańca.

Miejscy urzędnicy nie odpuszczają. W zeszłym roku wystarali się o 40 mln zł z (pójdą na renowacje bastionu II i III), prawie 7 mln zł dostali na budowę multipleksu, a ostatnio o 20 mln zł na Muzeum Fortyfikacji.

– Jednak o pieniądze unijne jest coraz trudniej – uprzedza Garbula. – Po prostu inne samorządy piszą coraz lepsze wnioski.

Gdzie ta konkurencja? Chyba poza Lubelszczyzną. Biała Podlaska w rankingu "Rzeczpospolitej” znalazła się na 29 miejscu. Jeszcze dalej jest Lublin (47 lokata) i Chełm (miejsce 53). A klasyfikowano 64 polskie miasta na prawach powiatu.

Lubelscy urzędnicy uważają jednak, że ten wynik nie jest miarodajny.

– Postawiliśmy na kilka bardzo dużych projektów i staramy się o dofinansowanie. Chodzi o Zintegrowany System Komunikacji Miejskiej za 500 mln zł oraz modernizację MPWiK za 250 milionów – tłumaczy Iwona Blajerska, rzeczniczka magistratu. – Jeżeli dostaniemy te pieniądze, nasza pozycja może się zmienić.

O nowych autobusach za unijne pieniądze słyszymy od lat i nic z tego nie wynika. Po Białymstoku już jeżdżą. Dlaczego nie po Lublinie?

– Aby dostać takie pieniądze, czeka się w długiej kolejce – przekonuje Blajerska. – My jesteśmy na etapie przygotowywania tej całej papierologi i naprawdę nie mamy żadnych opóźnień.

DOSTALI GRUBE MILIONY

Od 2005 roku zamojski magistrat pozyskał ok. 170 mln zł – głównie unijnych dotacji. – Lista prac, które wykonaliśmy jest długa – mówi Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa. – Dużo projektów realizowaliśmy przez kilka lat. Tak było np. z rewitalizacją Starówki. Udało się też wyremontować wiele ulic czy m.in. przeprowadzić informatyzację Urzędu Miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!