środa, 24 stycznia 2018 r.

Zamość

Z wiersza na cokół

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lutego 2002, 21:10
Autor: Zofia Sawecka

Rada Miasta i Gminy Szczebrzeszyn postanowiła wystawić pomnik chrząszczowi. Będzie to jeden z elementów uczczenia jubileuszu 650-lecia miasta, przypadającego na ten rok.
Julian Tuwim zapewne nie spodziewał się, że bohater jego wiersza: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” stanie kiedyś na cokole. – Rada Miejska postanowiła dźwignąć chrząszcza na cokół, bowiem ktokolwiek tu przyjeżdża, o niego pyta – mówi Piotr Matej, burmistrz Szczebrzeszyna.
Główny, jubileuszowy pomnik, ma być dziełem Zygmunta Jarmuła, artysty rzeźbiarza ze Szczebrzeszyna. – Trwają ostatnie dyskusje, jak ten chrząszcz ma wyglądać i gdzie stanąć. Ostatecznych uzgodnień z artystą jeszcze nie mamy – mówi burmistrz.
Zygmunt Jarmuł zdradził nam jednak, że chrząszcz będzie rzeźbiony w piaskowcu. Ma mieć ok. 1–1,5 metra wysokości i będzie wyposażony w instrument do grania. Artysta widzi miejsce chrząszcza przy źródłach bijących u podnóża Góry Zamkowej w Szczebrzeszynie, naprzeciwko kamiennego młyna. Pomnik stałby w sąsiedztwie prastarej budowli z czasów Kazimierza Wielkiego, strzegącej przeprawy przez dziki w tym miejscu Wieprz. Owad byłby umieszczony na kamieniach i wkomponowany w pionową ścianę zbocza. Trzcina zostałaby nasadzona. Całości dopełniałaby jakaś kamienna obudowa źródeł bijących z podnóża góry, schody, ławeczki do siedzenia oraz schody wejściowe na szczyt góry, z którego „spoglądają” ruiny zamczyska. W ten sposób byłby zarazem uporządkowany teren w jednym z najpiękniejszych, intymnych zakątków Szczebrzeszyna.
Na wieść o planowanym pomniku Chrząszcza”, do Zarządu Miasta Szczebrzeszyna dotarł także projekt pomnika innego artysty, którego przodkowie związani byli z tym miastem. Odsłonięcie pomnika przewidziano na 14–15 września, kiedy to odbędą się młodzieżowe juwenalia i burmistrz Matej odda władzę młodzieży.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!