poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Zabytkowa "Generałówka" wystawiona na sprzedaż

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 kwietnia 2010, 10:06
Autor: Bogdan Nowak

Szef zamojskiego klubu PO martwi się, że czy staromiejska kamienica "Generałówka” nie zostanie sprzedana zbyt tanio. Magistrat wystawił ją na sprzedaż za 1,5 mln zł. Jednak to jeden z najpiękniejszych budynków na Starym Mieście. Stoi też na działce położonej w atrakcyjnym miejscu.

– Jak przebiega wycena nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż? – dopytywał się na wczorajszej sesji Ireneusz Godzisz, wiceprzewodniczący zamojskiej Rady Miejskiej, szef klubu PO. – Chodzi m.in. o "Generałównę”. Została wystawiona za 1,5 mln zł, ale nabywca może przecież liczyć na bonifikatę (wyniesie ona 50 proc. wartości-red.). Czy to się miastu opłaca?

"Generałówna” to kamienica przy ul. Kościuszki. Boje o nią toczą się od lutego ub. roku. Wtedy to zamojscy rajcy uchwalili "przystąpienie” do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Zamościa.

Chodziło m.in. o zmianę przeznaczenia tej kamienicy z funkcji mieszkalnej na… usługi sakralne. Skąd taki pomysł?

Jak tłumaczył nam wówczas Karol Garbula, rzecznik prezydenta Zamościa, biskup zamojsko-lubaczowski zwrócił się do UM z zapytaniem czy nie udałoby się zrobić z "Generałówki” jego siedziby.

Urzędnicy uznali, że to świetny pomysł (kamienica miała być zbyta w trybie bezprzetargowym), radni uchwalili przystąpienie do zmian w planie, a media sprawę opisały. Jednak okazało się, że tak naprawdę zamojska diecezja nie jest kamienicą zainteresowana. Dlaczego?

– Pytaliśmy o… jakąś kamienicę – mówił nam wówczas ks. Adam Farosz, kanclerz zamojskiej kurii. – Mogłoby tam powstać np. muzeum diecezjalne czy katedralne...

Efekt? Kamienica nadal należy do miasta. Jednak lokatorzy musieli się z niej wynieść. Ostatnio UM wystawił ją na sprzedaż za 1,5 mln zł.

To wywołało zaniepokojenie wiceprzewodniczącego Godzisz. Na poniedziałkowej sesji dopytywał się m.in. czy cena za ten budynek i działkę na której stoi nie jest za niska oraz w jaki sposób nieruchomość została wyceniona.

– Ta działka jest rzeczywiście przepiękna, a "Generałówna” to jedna z najciekawszych kamienic na Starym Mieście – przyznał Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa na ostatniej sesji RM. – To jest willa, po prostu pałacyk… Jej cenę oczywiście wycenili rzeczoznawcy. Jest taka, bo budynek jest w złym stanie technicznym. Nabyciem nieruchomości interesowało się już kilka osób. Jednak aby kamienice wyremontować, trzeba na to wydać ok. 4 mln zł. Miasta na taki wydatek po prostu nie stać.

Jaki jest zakres prac remontowych? – Trzeba wymienić niemal wszystko, nawet stropy – zapewniał prezydent Zamoyski.

Kamienica w pięknym miejscu

"Generałowa” to budowla przy ul. Kościuszki 7 w Zamościu. To kamienica neorenesansowa, wzniesiona w stylu miejskiego pałacyku (w latach 1878-82) przez Mikołaja Kannabicha. Jest ona piętrowa, nakryta 4-spadowym dachem, ma także efektowną fasadę z balkonem. Budynek stoi w sąsiedztwie wyremontowanego niedawno klasztoru sióstr "Klarysek” (mieści się tam teraz Państwowa Szkoła Muzyczna), niedaleko remontowanego właśnie za pieniądze z UE Rynku Wodnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
zil
lizor
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 kwietnia 2010 o 23:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To co wyremontował komuna w latach 80 jest w dobrym stanie .Generałówka ostatni remont miała chyba jeszcze przed wojną .
Rozwiń
zil
zil (27 kwietnia 2010 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamiast remontować, u nas się buduje nowe zabytki.
Rozwiń
lizor
lizor (27 kwietnia 2010 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba wymienić nawet stropy? No to gdzie byli urzędnicy, że tak zapuścili, zaprzepaścili to miejskie mienie?! Teraz taka jest wartość tego płacyku, tej willi? Czyja to wina? Kurdę, ja mam już dosyć tej demagogii!
Rozwiń
nieprawy
nieprawy (27 kwietnia 2010 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakiś dziwny ten niepokój, jak za darmo dla biskupa to nie było pytań a jak sprzedaż to nagle zainteresowanie. Czy radni i niby politycy są aż tak naiwni, przecież dziecezja wzięła by ta kamienicę gdyby maiasto ją wyremontowało. Potencjalny nabywaca będzie kilka razy więcej wydać na remont niz na zakup bo trzeba pamiętac ze obiekt jest pod nadzorem konserwatora zabytków a prywatny nabywca nie może sobie pozwolić na zbyt wiele zmian bo w przeciwieństwie do kurii zostanie surowo ukarany. Jeżeli martwią się o cene niech kamienicę wystawią na licytację określając wymogi dla nabywcy. Jednak wątpię czy teraz szybko znajdzie sie chętny gdy zmieniono w planie przeznaczenie obiektu na sakralny bo kto zechce mieć prywatny kościól lub zakon.
Rozwiń
emu
emu (27 kwietnia 2010 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak się komuś cena nie podoba to niech da więcej lub znajdzie majętnego kupca który to zrobi. Takie są prawa rynku.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!