wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Zakopane: inspekcja pracy chce ukarania winnych śmierci robotników

  Edytuj ten wpis

Na placu budowy było sporo nieprawidłowości związanych z naruszeniami przepisów i zasad BHP. Inspekcja pracy skierowała do sądu wnioski o ukaranie winnych. Śledczy nie postawili na razie nikomu zarzutu.

Inspekcja pracy zakończyła właśnie kontrolę związaną z ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadku.

– W mojej ocenie przyczynami wypadku były niewłaściwy sposób demontażu żelbetowego zadaszenia balkonów, brak koordynacji prac prowadzonych na budowie, niewyznaczenie i nieoznakowanie strefy niebezpiecznej rozbiórki zadaszenia, niewłaściwe zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości poszkodowanego pracownika, który zajmował się kuciem zadaszenia balkonów, brak skutecznego nadzoru nad pracownikami i tolerowanie przez osoby sprawujące nadzór nad pracownikami odstępstw od przepisów i zasad BHP – informuje Wojciech Dębski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

Wskazuje też m.in. na małe doświadczenie zawodowe poszkodowanych oraz brak opracowania sposobu bezpiecznej rozbiórki zadaszenia balkonów.

Inspekcja pracy skierowała do sądu wnioski o ukaranie przeciwko pięciu osobom, w tym czterem sprawującym bezpośredni nadzór na placu budowy, a do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nie tylko przez nich, ale również przez inspektorów nadzoru inwestorskiego tej budowy.

Śledczy nie postawili na razie nikomu zarzutu. – Czekamy na opinię biegłego z zakresu BHP – mówi Rafał Porębski z Prokuratury Rejonowej w Zakopanem.

Przypomnijmy, że do tragedii doszło 13 lipca podczas rozbiórki żelbetonowego zadaszenia balkonu w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. Ciężka konstrukcja oberwała się i runęła z pracownikiem z wysokości 9 m na ziemię, przygniatając jego kolegów.

Na placu budowy zginęli 21-i 23-letni bracia z Białowoli oraz 18-latek z Cześnik. Z ranami tłuczonymi wyszedł z opresji 19-latek. Wszyscy pracowali od kilku dni w stołecznej firmie, która wygrała przetarg na modernizację hotelu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!