sobota, 20 stycznia 2018 r.

Zamość

Załoga LHS: Nie chcemy się łączyć z PKP

  Edytuj ten wpis
Autor: Bogdan Nowak

W zamojskim LHS wrze. Pracownicy obawiają się połączenia ich spółki z PKP Cargo. Dzisiaj w tej sprawie miało odbyć się w sejmie spotkanie z udziałem ministra infrastruktury, prezesa PKP S.A., posłów oraz m.in. związkowców.

– Mamy mnóstwo pytań, ale… do spotkania nie doszło – mówi Andrzej Pakos, szef "Solidarności” w LHS. – Odwołano go bez podania przyczyny. To podsyciło niepokój załogi w naszej spółce. Boimy się, że coś jest robione za naszymi plecami.

Jedyna w Polsce linia szerokotorowa łączy Zagłębie Donieckie z Hutą Katowice. Zarządza nią spółka - córka PKP, Linia Hutniczo – Szerokotorowa sp. z o.o. w Zamościu. Świetnie sobie radzi. W 2009 r. zysk jaki osiągnęła to było ponad 17 mln zł. W LHS pracuje ponad 1,2 tys. osób.

Spółka jest łakomym kąskiem. Pięć lat temu próbowali część jej udziałów przejąć Rosjanie i Ukraińcy. Pomysł upadł. Teraz pojawił się nowy: połączenia LHS z PKP Cargo. Zapisano go w programie rozwoju kolejnictwa ministerstwa infrastruktury.

– Nie rozumiemy co moglibyśmy na tej fuzji zyskać – dziwi się Pakos. – Musimy mieć własną osobowość. Dlaczego? LHS dobrze sobie radzi na rynku, a PKP Cargo słabo.

Organizacje związkowe wysłały protest do ministra infrastruktury. Sprawą zainteresowała się m.in. posłanka Beata Mazurek (PiS), prezydent Zamościa i miejscowi radni. Efekt?

Dziś w sejmie miało odbyć się spotkanie w sprawie fuzji LHS i PKP Cargo. Zostało odwołane. Nie wyznaczono nowego terminu. Nadal trwa jednak "aktualizacja” strategii LHS. Tyle, że analizy są w powijakach.

– Niemożliwe jest jeszcze określenie, czy i w jaki sposób LHS zostanie powiązany z PKP Cargo, jakie będą koszty tego przedsięwzięcia, czy będzie miało wpływ na politykę zatrudnienia oraz jakie korzyści przyniesie takie rozwiązanie – wyliczył Andrzej Wach, prezes zarządu PKP S.A (spółka jest właścicielem LHS) w piśmie do posłanki Beata Mazurek.

– Czyli nie wiemy nic – martwi się Pakos. – Skąd zatem pomysł na fuzję?
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zbyszek
emeryt PKP
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zbyszek
zbyszek (23 października 2010 o 06:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WArto by jeszcze napisać o działaniach posła Zawiślaka o jego działanich w spr. LHS. Dlaczego się o nim nie pisze? Przedwyborcza antyagitacja?
Rozwiń
emeryt PKP
emeryt PKP (20 października 2010 o 19:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę, proszę jaki to teraz łakomy kąsek. Pamiętam, jak po roku 1989 działacze kolejarskiej "S", skłonni byli "zaorać" ten relikt PRL.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!