poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Zamojscy harcerze byli pod Grunwaldem (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2010, 14:36
Autor: (ak)

Ponad 2 tys. 600 harcerzy i harcerek zjechało do Grunwaldu, by wziąć udział w XXXIX Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim. Byli wśród nich druhowie z Polski, ale tez Kanady, Litwy, Białorusi i Czech. Hufiec ZHP Zamość reprezentowała tam 69 Drużyna Harcerska i Starszoharcerska "Pyszczydła” z Gimnazjum w Wysokiem.

Nasza ekipa pojechała pod grunwald w składzie: Justyna Kukiełka, Aleksandra Szkamruk, Agata Ząbczyk, Kamila Magryta, Agnieszka Różańska, Patryk Gałka, Mateusz Zając, Piotr Szkamruk, Przemysław Cichowlaz oraz pwd. Monika Jakubiak i hm. Sława Bilska.

Zanim tam jednak dotarli, w minionym roku zrealizowali trzy zadania programowe: "Jak na Zawiszy”, "Grunwaldzki Zwiad” i "Turniej Grunwaldzki”. Tylko na tej podstawie zamojscy harcerze zostali przyjęci do grona Ogólnopolskiej Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.

Podczas zlotu drużyna z Zamościa otrzymała tytuł Drużyny Grunwaldzkiej, jako jedna ze 183 drużyn z całego kraju i jedyna z hufca ZHP Zamość.

Zlot Grunwaldzki był integralną częścią obchodów 600-lecia bitwy. Zamojscy harcerze wzięli udział w uroczystym apelu na Polach Grunwaldu.

Harcerze z Zamościa brali udział nie tylko w oficjalnych uroczystościach rocznicowych, ale także mieli okazję spróbować swoich sił w różnorodnych zajęciach.

– Takich jak wyrób biżuterii średniowiecznej, nauka tańców dworskich, wyrób kolczug, walki rycerskie, szukali miecza Zawiszy Czarnego – wylicza Janusz Nowosad, komendant zamojskiego Hufca ZHP.

– Uczyli się techniki filcowania, gwary śląskiej, kosztowali śląskiej wodzianki, wyrabiali świece, wzięli udział w zlotowej olimpiadzie sportowej. Obejrzeli piękne wędrujące widowisko muzyczno – teatralne, odtańczyli poloneza na 1200 par. Wzięli udział w Sejmiku Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, uroczystym ognisku poświęconym 65-leciu Chorągwi Warmińsko – Mazurskiej oraz Ogniobraniu – dodaje Nowosad.

Istotnym elementem zlotu były zajęcia poświęcone "Znakowi Zawiszy”. Tę harcerską sprawność otrzymuje ten, kto jest świadom swoich słabości, systematycznie doskonali swój charakter, jest sumienny i odpowiedzialny, swoją wiedzę i umiejętności wykorzystuje w życiu, stara się służyć nimi innym ludziom, jest dzielny i prawy, dąży do zgodności własnych słów z osobistym postępowaniem.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Hmmm...
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Hmmm...
Hmmm... (24 lipca 2010 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZHP to rozumiem, nie ci pajace od samowolek budowlanych pod Pałacem Prezydenckim i wyłudzania składek dla caritasu...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!