poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Zamojska synagoga doczeka się remontu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2008, 17:25
Autor: Bogdan Nowak

Sypią się elewacje, potrzebna jest także m.in. wymiana dachu, konserwacja wystroju malarskiego i wymiana instalacji i okien.

Pojawiła się nadzieja, że ten renesansowy zabytek doczeka się jednak lepszych czasów. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego stara się o olbrzymią dotację
na remont bożnicy.

- Złożyliśmy taki wniosek do Funduszu Norweskiego - przyznaje Jan Kuberski, rzecznik tej fundacji. - Jest duża szansa, że pieniądze dostaniemy. Jeśli tak się stanie, renowacja ruszy pełną parą. Ale nie mogę jeszcze wyjawić, o jaką kwotę chodzi.

Nam udało się nieoficjalnie ustalić, że w grę może wchodzić nawet około 1,5 mln euro! - To kwota do tej zbliżona - przyznaje Anna Kamińska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, ale bez zgody fundacji szczegółów podać nie chce.

Dodaje, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona. - Projekt rewitalizacji synagogi na potrzeby szlaku chasydzkiego, bo tak się nazywa, został zakwalifikowany na listę rezerwową. To znaczy, że pieniądze pójdą tam dopiero, gdy inne projekty spadną z podstawowej listy.

Jeśli FODŻ będzie miała szczęście i dotację dostanie, generalny remont świątyni ruszy jeszcze w tym roku.

Zamojska synagoga to jeden z najciekawszych zabytków w Zamościu i jednym z najcenniejszych przykładów późnorenesansowego, żydowskiego budownictwa w Polsce. Jest ona także jednym z najważniejszych punktów na tzw. szlaku chasydzkim. Znalazły się na nim miejsca związane z kulturą żydowską z woj. podkarpackiego i lubelskiego. Szlak jest odwiedzany przez turystów m.in. z Izraela. - Synagogę coraz liczniej oglądają żydowskie wycieczki - opowiada

50-letnia mieszkanka jednej z kamienic przy ul. Pereca w Zamościu. - To zwykle kolorowi, młodzi ludzie. I nie są chyba stanem technicznym świątyni zachwyceni... Zwłaszcza że kamienice wokół są ładnie wyremontowane i powstaje przykry kontrast. 
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!