poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Zamość

Zamojski historyk o generale Mossorze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 maja 2009, 12:09
Autor: (bn)

Generał Stefan Mossor to postać wyjątkowo kontrowersyjna. Jego obszerną biografię napisał dr Jarosław Pałka, pochodzący z Zamościa historyk warszawskiego ośrodka "Karta”. Spotkanie z utorem odbędzie się w Książnicy Zamojskiej.

- Stanąłem przed trudnym zadaniem - mówi Jarosława Pałka. - Biografowi trudno połączyć czyny i cechy tego człowieka w jedną postać. Na pewno nie powinniśmy go oskarżać i ferować wyroki. Mam nadzieję, że uniknąłem tego w mojej książce.

Był jednym z najzdolniejszych generałów XX wieku. Stefan Mossor (ur. w 1896 r) służył w Legionach, brał udział w wojnie 1920 r. We wrześniu 1939 r dowodził pułkiem kawalerii. Dostał się do niewoli.

W oflagu nawiązał… "dialog” z Niemcami. Pisał do nich m.in. memoriały, w których w zamian za zaprzestanie represji wobec Polaków, proponował pomoc "w akcji pozyskiwania życzliwego stosunku narodu polskiego”.

W kwietniu 1943 r. przewodniczył grupie polskich oficerów-jeńców wysłanych do Katania po ujawnieniu sowieckiej zbrodni (w PRL negował, że Polaków zabijali tam Rosjanie).

Po wojnie Mossor powrócił do kraju. Wstąpił do ludowego Wojska Polskiego. Pełnił m.in. funkcję szefa Gabinetu MON, a następnie był m.in. zastępca szefa Sztabu Generalnego. "Zabezpieczał” sfałszowane wybory z 1947 r. Opracował też projekt antyukraińskiej akcji "Wisła” i dowodził grupą operacyjną o tej nazwie.

Na początku lat 50. został aresztowany. Był sądzony w tzw. procesie generałów. Oskarżono go o działalność przeciwko nowemu ustrojowi. Nie złamał się, chociaż był poddawany torturom.

Został skazany na dożywocie. W końcu Rada Państwa skorzystała z prawa łaski i zmniejszyła karę do 15 lat więzienia. Na fali odwilży Mossor nie został w pełni zrehabilitowany, ale odstąpiono od wykonywania kary. Zmarł w 1957 r.

- Opowiem mieszkańcom Zamościa o losach generała - zapowiada dr Jarosław Pałka. - To naprawdę barwna postać.

Spotkanie z autorem biografii Mossora odbędzie się we wtorek (19 maja), w Książnicy Zamojskiej (galeria Ekslibris). Początek godz. 16. Jego organizatorem jest Książnica Zamojska oraz Zamojskie Towarzystwo Leśmianowskie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!