sobota, 24 marca 2018 r.

Zamość

Zamojski regionalista wydał antologię tekstów Bronisława Przyłuskiego

  Edytuj ten wpis
Autor: (bn)

Ten poeta zasługuje na uznanie i popularność. W tym roku mija trzydziesta rocznica śmierci Bronisława Przyłuskiego, poety z maleńkiego Siemierza. Jacek Krzysztof Danel, historyk i regionalista wydał antologię jego tekstów. Można ją nabyć w zamojskich księgarniach. To prawdziwy rarytas.

– To poeta niezłomny, zasługujący na najwyższy szacunek – mówi Jacek Krzysztof Danel. – Jest znany m.in. jako przyjaciel Bolesława Leśmiana. Jednak jego twórczość jest także niezwykła… Świetnie czyta się jego fraszki, dramaty i wspomnienia.

Bronisław Przyłuski urodził się w 1905 r., w maleńkim, podtomaszowskim Siemierzu. Otrzymał staranne patriotyczne wychowanie. Uczył się m.in. w lwowskim gimnazjum matematyczno-przyrodniczym, a potem w Wyższej Szkole Artylerii i Inżynierii w Toruniu. Potem był m.in. oficerem w 7 Dywizji Artylerii Konnej we Wrocławiu.

Zawsze fascynowało go pisanie poezji. Publikował swoje utwory m.in. w legendarnym "Skamandrze” i "Ateneum”. Pierwszy tom poezji pt. "Badyle” wydał w 1932 r. W Zamościu poznał też Bolesława Leśmiana. Jego twórczość wywarła na nim wielkie wrażenie.

W czasie kampanii wrześniowej Przyłuski służył w 9 Pułku Strzelców Konnych, wchodzącym w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie”. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari. Potem znalazł się w niemieckiej niewoli, a po wyzwoleniu trafił do Wielkiej Brytanii.

Od 1953 r współpracował z radiem "Wolna Europa”. Nadal pisał wiersze, fraszki, dramaty i m.in. eseje. Otrzymał za swoją emigracyjną twórczość wiele wyróżnień i nagród. Zmarł w Londynie w 1980 r.

W Polsce poeta jest mało znany. Jacek Krzysztof Danel, chce o nim przypomnieć. Wydał antologię tekstów Przyłuskiego. Nosi ona tytuł "Poeta z Siemierza” i jest dostępna w zamojskich księgarniach. To wydanie bibliofilskie.

Książka ukazała się w nakładzie 100 egzemplarzy, dzięki wsparciu Księgarni im. B. Leśmiana w Zamościu oraz posła Sławomira Zawiślaka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!