poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Zamość

Zamojskie Bractwo Rycerskie zrezygnowało z udziału w widowisku. "Jesteśmy przemęczeni"

Dodano: 5 kwietnia 2016, 12:06
Autor: ask

Zamojskie Bractwo Rycerskie wycofało się z udziału w majowym widowisku historycznym Szturm Twierdzy Zamość. Członkowie bractwa swoją decyzję tłumaczą przemęczeniem. Wiadomo jednak, że w tym roku zaprezentują się m.in. w Kamieńcu Podolskim i we Włoszech.

– Decyzję o rezygnacji z udziału w Szturmie Twierdzy Zamość podjęło walne zgromadzenie członków – tłumaczy Grzegorz Łapiński, sekretarz Zamojskiego Bractwa Rycerskiego. – Taki wniosek wpłynął i został przegłosowany.

Łapiński jest bardzo ostrożny w tłumaczeniu powodów takiej decyzji. – Powodem nie jest zła współpraca z urzędem miasta czy wydziałem promocji. Po prostu jesteśmy przemęczeni – ucina.

Pytany o to, gdzie w tym roku zaprezentuje się bractwo, wylicza jednak: Kamień Podolski, duża impreza we Włoszech. Będziemy też jeździć praktycznie po całej Europie.

Nieoficjalnie mówi się, że rzeczywistym powodem podjęcia takiej decyzji są pieniądze. Do udziału w zamojskiej imprezie członkowie Bractwa musieli dokładać z własnej kieszeni. Informacji tej nie potwierdza jednak urząd miasta.

– Z rozmów z członkami Bractwa wynika, że mają zbyt mało ludzi i są zbyt małą grupą, by podjąć się organizacji tak wielkiej imprezy – tłumaczy Jacek Bełz z Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Zamościu.

Czy podana urzędnikom wersja jest prawdziwa? Nie wiadomo, bo do niedawna członkowie ZBR zapewniali, że tegoroczny Szturm będzie ogromną imprezą, w której weźmie udział ponad 300 rekonstruktorów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Holandii.

– Decyzja o wycofaniu się Bractwa nie oznacza jednak rezygnacji z imprezy – podkreśla Bełz. – Zadania tego podjęli się członkowie Stowarzyszenia „Zamość 1920” wspólnie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego. Już dziś mamy potwierdzony udział ok. 150 rekonstruktorów, w tym kilku huzarów i kirasjerów oraz ok. 10 armat.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 kwietnia 2016 o 19:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Huzarów i kirasjerów na tej imprezie na pewno nie zobaczymy. Jeżeli już to Husarzy i Rajtarów. Otworzyłby ktoś podręcznik historii z podstawówki albo zapytał się nauczyciela historii z najbliższej szkoły zamiast "tak" pisać.
Rozwiń
Gość
Gość (5 kwietnia 2016 o 13:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rycerzy wtedy nie było. A czy ja istnieję teraz? Raz ksiądz na kazaniu rzecze, tak bardzo nagrzeszyliście, że aż porośliście od spodu, jak te bawoły. Pośród parafian była młodziutka panna, ktora uznała, iż popełniła grzech. Podczas spowiedzi oznajmiła księdzu, że nic złego nie uczyniła, a grzech ma przy sobie i może go pokazać. Ściągnęła figi i .... Ależ córeczko, schowaj, schowaj - jest to bowiem LAMPA CNOTLIWOŚCI. Oj być może proszę księdza, bo jak mi wczoraj Antek stąd wsadził knota, to aż mi nafta pociekła. Także nakryj się Antoni kindybałem i nie oddychaj. I nie 3,14r/dol!!!!Pierwszy po Bogu
Rozwiń
Gość
Gość (5 kwietnia 2016 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bractwo Rycerskie w Zamościu? Nie róbcie sobie jaj, gdy Zamość powstawał to nie było już rycerzy.
Rozwiń
Gość
Gość (5 kwietnia 2016 o 12:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie przemęczaj się, rzekł Bruce Lee. Nie przemęczaj się, przypomina Wam Pierwszy po Bogu. Niech wam szczęki nie opadną na moje przepiękne wnioski. Baczność!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!