wtorek, 20 lutego 2018 r.

Zamość

Zamojskie Nowe Miasto przestanie być wojewódzkim centrum tandety

  Edytuj ten wpis
Autor: Bogdan Nowak

Obraz nędzy i rozpaczy – to powszechna opinia o Nowym Mieście. Radni i mieszkańcy wielokrotnie apelowali o remonty. To przyniosło to skutek. Magistrat zamierza wydać na rewitalizację tej dzielnicy 12,5 mln zł. Odremontowane zostaną dwie kwarty rynku, kilka ulic oraz przedszkole i przyległy plac.

– Staramy się o środki unijne i szansa na to jest bardzo duża – zapewnia Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa.

Póki co, Nowe Miasto jest paskudne. Słynie z odbywających się tutaj w każdy czwartek targowisk. Na rynek zjeżdżają tłumy.

Można tutaj kupić tanią odzież, gołębie, gumiaki, maści na boleści oraz m.in. papierosy… bez akcyzy i czego dusza zapragnie. W sumie całość wygląda jak ogromna buda jarmarczna.
Poza tym, mieszkańcy dzielnicy nie czują się też bezpiecznie.

– Kręci się tutaj mnóstwo złodziejaszków i chuliganów – żali się lokatorka jednej z kamienic. – Patrzą tylko kogo złupić. – Przydałyby się porządne zadaszenia – dorzuca pani Danuta z Zamościa, która dzisiaj handlowała tam miodem. – Bo siedzimy na chodniku, przy samej ulicy. Gdy pada, musimy stąd uciekać.

O potrzebie remontów i zmiana wielokrotnie mówili na sesjach radny Wiesław Nowakowski i Ireneusz Godzisz. Bez skutku. Jednak na ostatniej spotkała ich… niespodzianka.

– Na remonty wydamy 12,5 mln zł – zakomunikował wiceprezydent Kossowski. – Staramy się, aby projekt wpisano na listę kluczową województwa. Wtedy byłby dofinansowany ze środków RPO w trybie pozakonkursowym. To się powinno udać. I to jeszcze w tym roku. Wtedy ruszą poważne remonty (patrz niżej – red.).

Marian Żołyniak z Zamościa handluje na Nowym Mieście obuwiem i m.in. narzędziami rolniczymi.

– W Zamościu jestem co czwartek, w inne dni tygodnia jeżdżę na wiejskie targowiska – tłumaczy. – W sumie jakoś się wiąże koniec z końcem. Gdyby zamojski bazar został zlikwidowany, dla mojej rodziny byłaby to tragedia.

W podobnej sytuacji są dziesiątki kupców. Co się z nimi stanie?

– Nie muszą się obawiać – zapewnia wiceprezydent. – Robimy kolejne kwarty, a nie cały rynek. Stragany będą się przemieszczać. Targowisko będzie uporządkowane, ale nikt miejsca pracy nie straci.

Nowe Miasto po nowemu

Koncepcja remontów zapowiada się imponująco. Wyremontowane zostaną dwie kwarty rynku. Staną tam ławeczki i fontanna oraz parking. W sąsiedztwie powstanie też publiczna toaleta przystosowana dla niepełnosprawnych. Wyremontowane zostaną także nawierzchnie ulic: Waryńskiego, Zarwanica, Styczniowa, Nowy Rynek oraz Spadek. Ocieplona i odnowiona będzie też elewacja Przedszkola nr 2 oraz duży plac przylegający do placówki. W wybranych miejscach zostanie założony monitoring.

Przedyskutuj plany

O rewitalizacji dzielnicy Nowe Miasto będzie można usłyszeć więcej i podyskutować na ten temat w zamojskim magistracie. W sali konferencyjnej Wydziału Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Ochrony Zabytków (ul. Kołłątaja 1) odbędą się w poniedziałek społeczne konsultacje. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.30 i potrwa do godz. 15.

Dzielnica na rubieżach twierdzy

Nowe Miasto powstało w 1822 r., gdy zamojska twierdza poszerzyła obwód fortyfikacji. Mieszkańcy przedmieść, także Żydzi, przenieśli się właśnie tutaj. Przy szosie lwowskiej wytyczono dla nich 442 działki z obszernym rynkiem położonym w centrum. Osada była wielokrotnie niszczona przez oblegające miasto wojska i pożary. Po kasacie twierdzy powstała tutaj m.in. bożnica, browar i młyny. W 1937 r. na Nowym Mieście mieszkało 8,5 tys. osób. Do dziś funkcjonuje targowisko.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jack
klient bazarów
333
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jack
Jack (21 stycznia 2010 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do kogo należy przedszkole nr 2 i plac otaczający?
To chyba własność prywatna?
Rozwiń
klient bazarów
klient bazarów (2 października 2009 o 13:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wojewódzkie centrum tandety " zaczyna się tworzyć u was w redakcji. Zaczynacie pisać co kto wam każe. Nie macie racji. Nie macie żadnego rozeznania i bzdury piszecie. Zaopatruję się wiele lat na bazarze. Jest tanio, dobry towar i gdy mi się niepodoba lub zmieniłem zdanie, zawsze towar mogę zwrócić lub wymienić. Tylko tym ludziom trzeba pomóc. Zainwestować.
Rozwiń
333
333 (2 października 2009 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszędzie gdzie miasto dba o swoich obywateli są z prawdziwego zdarzenia piękne bazary. Kiedy wreszcie Nowe Miasto będzie miało swój ładny, schludny i estetyczny bazar? Czy miasto "dba" tylko o markety? Na bazarze kupić można pierwszej świerzości wszystkie warzywa,owoce itd. To się liczy dla obywatela.
Rozwiń
kik
kik (2 października 2009 o 08:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
miło by było gdyby była jakaś restauracja kawiarnia, parasolki, niedobrze się robi jak sie przejeżdza w czwartek przez ten bazar w centrum miasta
Rozwiń
fenix
fenix (1 października 2009 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przy dworcu też jest słabo.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!