niedziela, 25 marca 2018 r.

Zamość

Zamojskie Zakłady Zbożowe. Pracownicy oskarżają swoich szefów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2010, 15:27

Nerwowa atmosfera wszystkim się udziela. Od lipca pracę w Zamojskich Zakładach Zbożowych straciło kilkanaście osób. Pracownicy boją się kolejnych zwolnień. Do naszej redakcji trafiło pismo piętnujące przypadki niegospodarności. Według właściciela przedsiębiorstwa, to zarzuty wyssane z palca.

– Co to za filozofia działania nakazuje panu zwalniać ciężko i uczciwie pracujących ludzi na rzecz grupy cwaniaków, którym za zaniedbania nadal chce pan napychać portfele? – pytają pracownicy swojego prezesa w piśmie, które dotarło również do naszej gazety, a – jak wynika z adnotacji – miało trafić również do wiadomości szefa spółki Elewarr Andrzeja Śmietanko oraz przewodniczącego rady nadzorczej.

Chodzi o kadrę kierowniczą, która według niepodpisanych z imienia i nazwiska pracowników, ma dopuszczać się niegospodarności i ją tuszować.

Lista zarzutów jest długa. Najpoważniejszy dotyczy zaniedbań w przechowywaniu agencyjnego zboża, które w ub. roku miały doprowadzić do "zarobaczenia całych agencyjnych zapasów”. Koszty ich ponownego gazowania i czyszczenia były podobno wysokie.

– Co pan zrobi z tym skażonym ziarnem? Dlaczego konsumenci mają płacić za niechlujstwo kierowników elewatora? – pytają autorzy listu.

W lipcu ub. roku odwołano prezesa Hieronima Karpińskiego i jego zastępcę Janusza Hałasa, który pracuje teraz na stanowisku dyrektora ds. produkcji, obrotu i handlu.

Prezesem jednoosobowego zarządu został Jan Skóra, dyrektor oddziału Elewarru w Krupcu k. Krasnegostawu.

Chcieliśmy, aby prezes ustosunkował się do zarzutów, ale nie udało się nam z nim skontaktować.

Dodzwoniliśmy się za to do właściciela zamojskiej firmy.

Krzysztof Banasiuk, zastępca prezesa Elewarru, zapewnia, że pismo od pracowników zamojskiego przedsiębiorstwa nie trafiło na biurko Andrzeja Śmietanki.

– Przecież w firmie działają dwa związki zawodowe – dziwi się wiceprezes. – Po zmianie na stanowisku prezesa wynajęto zewnętrzną firmę do monitoringu jakości zboża, która wykryłaby nieprawidłowości Agencyjne zboże to towar specjalnej troski. Gdyby doszło do jego zarobaczenia, zajęłyby się tym odpowiednie służby.

Dodaje, że nie potwierdziły się wcześniejsze sygnały dotyczące niegospodarności w firmie przy ul. Kilińskiego, którymi zajmowała się policja.

– Zakłady generowały straty, dlatego potrzebne były zmiany – mówi Banasiuk. – Przykrócono samowolę, z 11 kierowników zostało 3. W krótkim czasie z firmy odeszło prawie 20 osób, m.in. 6 ochroniarzy, których zastąpił monitoring elektroniczny. To cena ratowania zakładu.

Zapewnia, że trwające nadal działania restrukturyzacyjne już przynoszą efekty: w styczniu firma miała ponad 100 tys. złotych zysku.

– To mydlenie oczu, niegospodarność aż kłuje w oczy – powiedział nam jeden z pracowników, do którego dotarliśmy.

Polityka w zbożu

W 2004 r. Zamojskie Zakłady Zbożowe zostały przejęte przez Elewarr, państwową spółkę zbożową należącą do Agencji Rynku Rolnego, która bezpośrednio podlega Ministerstwu Rolnictwa. Za czasów rządu koalicji PiS–Samoobrona–LPR pracę w zamojskiej firmie znalazł brat posła Samoobrony Krzysztofa Sikory, który został wiceprezesem ds. technicznych, ale po rozpadzie koalicji szybko stracił stanowisko. Gdy do władzy doszła PO i PSL, do Zamościa przysłano brata Jarosława Kalinowskiego z PSL. Adam Kalinowski jest obecnie radcą prawnym spółki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
student
wasyl
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 października 2016 o 14:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy to Pan minister Śmietanko i Pan Banasiuk z Szymanowa?
Rozwiń
student
student (21 marca 2010 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zagłosuje na SLD, mam nadzieję że zakończy się polityka socjotechniki.
Rozwiń
wasyl
wasyl (20 marca 2010 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy PSL-owiec to złodziej i zdrajca. Nie ma wyjątku. za garść srebrników sprzeda ojczyznę i rodzinę!!! Kula w łeb piątej kolumnie z PSL-u!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!