piątek, 23 lutego 2018 r.

Zamość

Zamojszczyzna: Liczą na kolektory słoneczne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2010, 13:21

Solary na wsi? Dlaczego nie? Władze gminy Józefów chcą pomóc właścicielom budynków mieszkalnych w instalacji kolektorów słonecznych. Wspólnie z sąsiednimi gminami zamierzają starać się o pieniądze na ten cel z funduszy unijnych. Nowinkami interesują się również inne samorządy.

– Jeżeli otrzymamy dofinansowanie, kolektory będą zainstalowane na 300 obiektach, choć chętnych jest dużo więcej – mówi Roman Dziura, burmistrz Józefowa.

Koszt jednej instalacji to około 15 tys. złotych. Właściciel budynku, na którym mają być montowane kolektory zapłaci za nie 3 tys. złotych, resztę ma sfinansować gmina.

– Zainteresowanie jest ogromne, bo deklaracje złożyło prawie 400 osób – wyjaśnia burmistrz. – Nasi mieszkańcy chcą korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dlatego nie zamykamy listy i spróbujemy znaleźć skuteczne rozwiązanie.

Bo po zainstalowaniu solarów można zaoszczędzić na ogrzewaniu wody. Na pomoc mogą liczyć tylko właściciele budynków mieszkalnych.

Poza Józefowem w projekcie wartym około 15 mln złotych mają uczestniczyć także gminy Frampol, Krasnobród, Szczebrzeszyn i Zwierzyniec. W tej ostatniej jeszcze tylko do jutra zainteresowane osoby mogą składać deklaracje.

Bardzo duży wniosek na instalację kolektorów słonecznych złożyły w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego władze gminy Potok Górny.

– Z nowinek technologicznych chciałoby u nas skorzystać ponad 800 mieszkańców – mówi sekretarz gminy Alina Deryło.

Wartość projektu przekracza 10,5 mln złotych, ale samorząd liczy na blisko 9 mln złotych dofinansowania. Według wstępnych szacunków właściciele budynków zapłacą za to około 2 tys. złotych.

Kolektory mają ogrzewać wodę nie tylko w 806 budynkach mieszkalnych, ale również w 19 obiektach użyteczności publicznej, takich jak urząd gminy, szkoły, remizy czy Gminnym Ośrodku Kultury.

Gruszek w popiele nie zasypiają także m.in. władze gminy Komarów. Tam też chętnych nie brakuje.

– Takim rozwiązaniem zainteresowani są głównie młodsi gospodarze, bo starsi nie są jeszcze przekonani, choć sama ich do tego gorąco namawiałam – ocenia Maria Balicka, sołtys Krzywegostoku. – Przy niewielkich kosztach na jednego mieszkańca (około 2 tys. złotych – red.), to duża korzyść i oszczędności.

Samorząd będzie próbował wystąpić o środki na ten cel z RPO WL.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
jan
Łabunie
WOJTEK
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jan
jan (6 grudnia 2012 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie radzę liczyć na dofinansowanie, dostaną je nieliczne gminy. Poza tym kolektory z takiego dofinansowania są zazwyczaj bardzo niskiej jakości. Firma BIOM SYSTEM z Tomaszowa Lubelskiego zajmuje się pozyskaniem 45% dofinansowania z NFOŚiGW dzięki temu będą mieli Państwo kolektory słoneczne bardzo dobrej jakości za niewielką cenę.
Rozwiń
Łabunie
Łabunie (29 stycznia 2012 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I mamy niedzielę 29.01.2012 roku. a z solarów kicha. W moim przypadku Wójt Gm. Łabunie A. Turczyn zrobił tylko sobie solarami konserwę wyborczą..
Rozwiń
WOJTEK
WOJTEK (30 sierpnia 2010 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapraszam wszystkich zainteresowanych.
Pomagamy w dofinansowaniu takich zestawów solarnych.
wiecej informacji:
LUKS KOLOR
UL.KILINSKIEGO 76
22-400 ZAMOŚĆ
846399085
604071221
Rozwiń
P.Ł.
P.Ł. (18 lutego 2010 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
... zapłaci za nie 3 tys. złotych...[/quote]
[quote]... zapłacą za to około 2 tys. złotych.

To ile wreszcie niewiadomo
Rozwiń
Gość
Gość (17 lutego 2010 o 20:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
masz rację "azas". Dostanę te gminy, które sa "bliskie" marszałkowi województwa. Konkurs składanych wnioskow to wielka ściema. Solary spełniaja ta samą role obojetnie czy to będzie dla wsi czy miasta. Opracowanie wniosków zazwyczaj gminy zlecaja niby to profesjonalne firmy a wiec domniemywac należy, że sa one prawidłowo złozone to ciekawe jak oceniajacy wybiorą, która gmina moze dostac, a zwłaszcza, ze przy solarach odbiorcą sa konkretne prywatne osoby.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!