środa, 24 stycznia 2018 r.

Zamość

Zamojszczyzna: Małe miejscowości dostaną wielkie pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 września 2009, 14:19
Autor: Bogdan Nowak

Zrobi się nowocześniej i ładniej. Szykują się remonty domów kultury, amfiteatrów, chodników i latarni. W sumie wydanych zostanie ponad trzydzieści milionów złotych. Ponad połowę dokłada UE.

– Wybudujemy drewniane, ale… nowoczesne muzeum – raduje się Henryka Sobczuk, członek Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem oraz kustosz miejscowej izby regionalnej. – Będą tam trzy sale wystawowe, zaplecze oraz m.in. kuchnia gdzie będą przygotowywane różne dania. Mamy nadzieję, że budynek będzie gotowy już za dwa lata. Tak zapowiedział nasz wójt.

Mieszkańcy Wysokiego mają się z czego cieszyć. Zgromadzili 250 eksponatów muzealnych. To stare niecki, dzieże, garnki, lampy naftowe, malowane skrzynie i obrazy religijne. Wydobyli skądś nawet pierwszą sikawkę strażacką w okolicy.

Zapełnili tymi zabytkami dwie izby w miejscowym Domu Ludowym. Marzą jednak o prawdziwym muzeum.

Ta wiadomość ich zelektryzowała. W ramach projektu "Odnowa wsi” z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13 dostaną unijne dofinansowanie. Umowę w tej sprawie właśnie podpisano.

– Na budynek pójdzie pół miliona złotych – raduje się pani Henryka. – To będą dobrze ulokowane pieniądze. Już odwiedza nas mnóstwo turystów. Ta budowa to jest spełnienie marzeń.

Nie tylko w Wysokiem się cieszą. O dofinansowanie miały prawo starać się samorządy, instytucje kultury i m.in. stowarzyszenia z miejscowości nie przekraczających 5 tys. mieszkańców. Mogły być one wydane na "modernizację przestrzeni publicznej” czyli m.in. przebudowę domów kultury, remiz, muzeów regionalnych izb pamięci a nawet chodników i latarń.

Tylko z Zamojszczyzny wpłynęło 51 wniosków o dofinansowanie. Aż 47 z nich uzyskało akceptacje. W sumie na Zamojszczyznę powędruje ok. 16 mln unijnych dotacji.

Najwięcej, bo aż po pół miliona złotych dostaną samorządowcy gminy Zamość (na budowę i wyposażenie Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem), gminy Stary Zamość (m.in. budowa boiska), Dołhobyczowa (przebudowa miejscowych chodników i placów), gminy Tomaszów Lub. (modernizacja Wiejskiego Domu Kultury w Majdanie Górnym), gminy Turobin (budowa muszli sportowo-koncertowej) oraz m.in. Gminny Ośrodek Kultury w Komarowie (na remont swojej siedziby).

Trochę mniej na podobne inwestycje otrzymają też m.in. mieszkańcy gmin: Hrubieszów, Horodło, Tarnawatka, Sitno, Grabowiec, Szczebrzeszyn i Radecznica.

– Radzimy sobie coraz lepiej z pisaniem unijnych wniosków – mówi Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa lubelskiego. – Efekt? W całym województwie wydanych zostanie 162 mln zł, z czego koszt dofinansowania to ok. 81 mln zł. To potężny zastrzyk gotówki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kopyto
~zenek~
dt
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kopyto
Kopyto (15 września 2009 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A Gmina Werbkowice to jak zwykle biała plama w pozyskiwaniu środków. Szkoda bo mozna by niejedno zrobic.
Rozwiń
~zenek~
~zenek~ (14 września 2009 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w końcu Gmina Tarnawatka wzieła się do roboty, bo droga jaka tam jest przez wieś to chyba ostatnia taka zła droga w Polsce. A ale zobaczymy, często jade tam fotografować nizdobyte jeszcze tereny
Rozwiń
dt
dt (14 września 2009 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wielkie pieniądze dla Biłgoraja.Na niedawno oddanym do uzytku fragmencie ulicy umieszczono 240 znaków drogowych.Teraz wiadomo na co beda przeznaczone pieniadze.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!