wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Zamość

Zamość: Będą zmiany w oświacie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 czerwca 2012, 17:10

SP nr 3 przy ul. Orzeszkowej od września wejdzie w skład Zespołu Szkół nr 3 (Leszek Wójtowicz)
SP nr 3 przy ul. Orzeszkowej od września wejdzie w skład Zespołu Szkół nr 3 (Leszek Wójtowicz)

Od 1 września w mieście będzie funkcjonować pięć zespołów szkół. W skład każdego wejdzie podstawówka i gimnazjum mieszczące się w tych samych budynkach.

Podjęte działania mają na celu dostosowanie sieci szkół podstawowych i gimnazjów do uwarunkowań demograficznych i możliwości finansowych miasta. Tak przekonywał na ostatniej sesji Kazimierz Chrzanowski, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Zamość.

Sceptycznie do propozycji odniósł się obecny na obradach poseł Sławomir Zawiślak z PiS. Pytał, czy łączenie szkół w zespoły nie będzie skutkować redukcją etatów i czy nie wpłynie na obniżenie poziomu nauczania.

Eliza Rozmus, przewodnicząca rady rodziców SP nr 9, powiedziała przed głosowaniem, że na poparcie takiego rozwiązania miasto nie przedstawiło solidnych, merytorycznych argumentów. – Apelujemy o wycofanie się z nieprzemyślanego projektu – zwróciła się do radnych.

– Oświata jest droga i powinna być droga, jeśli nie chcemy mieć w przyszłości intelektualnych bubli – nie kryła emocji radna Barbara Pankiewicz (PiS). – Przerzucając obowiązek finansowania na samorządy, polski rząd zwija oświatę. Ja nie chcę brać w tym udziału – powiedziała radna, sugerując, w jaki sposób zagłosuje.

– Łączenie szkół nie dotknie uczniów i nauczycieli, tylko dyrektorów i księgowych – zapewniał dyrektor Wydziału Edukacji.

Taki zapis znalazł się zresztą w projekcie uchwały: "Szkoły wchodzące w skład zespołu zachowują swoje imię, ceremoniał szkolny, wypracowany system wychowawczy oraz dotychczasową lokalizację zajęć dla poszczególnych etapów edukacji oraz istniejące oddzielne wejścia do szkół”.

Radny Eugeniusz Cybulski (Lewica) był "za”. – Musi być jeden dyrektor obiektu, bo jeśli jest ich kilku, jest bałagan – mówił radny. – Będę głosował za połączeniem szkół, bo przyniesie to porządek i oszczędności.

Uchwały zostały przyjęte większością głosów, a to oznacza, że od 1 września w Zamościu funkcjonować będzie pięć zespołów szkół: ZS nr 2 przy ul. Sienkiewicza, w którego skład wejdą SP nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi i Gimnazjum nr 1, ZS nr 3 przy ul. Orzeszkowej (SP nr 3 i Gimnazjum nr 3), ZS nr 4 przy ul. Zamoyskiego (SP nr 4 i Gimnazjum nr 4), ZS nr 5 przy ul. Prusa (SP nr 8 i Gimnazjum nr 5), ZS nr 6 przy ul. Kalinowej (SP nr 9 i Gimnazjum nr 6). Miasto ogłosi wkrótce konkursy na stanowiska dyrektorów tych jednostek. Dyrektor powoła później dwóch zastępców – dla podstawówki i gimnazjum.

Uchwały o powołaniu zespołów nie dotyczą SP nr 2 i Gimnazjum nr 2 przy ul. Lwowskiej oraz SP nr 6 przy ul. Orlej. Przypomnijmy, że wcześniej przy ul. Peowiaków powołano ZS nr 1 (SP nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi i Gimnazjum nr 1). Od nowego roku szkolnego z powodu niżu demograficznego w zamojskich szkołach podstawowych i gimnazjalnych zabraknie pracy dla 34 nauczycieli.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Anka
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Anka
Anka (11 czerwca 2012 o 21:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przypomnijmy, że wcześniej przy ul. Peowiaków powołano ZS nr 1 (SP nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi i Gimnazjum nr 1 - to chyba błąd. Chodzi o SP nr 10 i Gimnazjum nr 7, które tworzą Zespół Szkół nr 1. Tak mi sie wydaje ale może sie mylę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!