niedziela, 18 marca 2018 r.

Zamość

Zamość będzie miał hybrydowe autobusy? Na razie ma kolorowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2013, 21:44

Są też inne nowości. Od kilku dni na ulicach Zamościa spotkać można kolorowy autobus MZK pomalowany
Są też inne nowości. Od kilku dni na ulicach Zamościa spotkać można kolorowy autobus MZK pomalowany

Jest szansa, że w mieście pojawią się hybrydowe autobusy. Urzędnicy złożyli wniosek o pełne dofinansowanie. To ponad 10 mln zł.

– Projekt "Zakup taboru niskoemisyjnego dla miasta Zamość” przewiduje zakup 6 autobusów hybrydowych zasilanych gazem CNG oraz szkolenie 12 kierowców pojazdów transportu miejskiego z niskoemisyjnego taboru – informuje Paweł Czechalski, sekretarz miasta.

Zakup hybryd i szkolenie kierowców pochłonęłoby 10 mln zł. Całą kwotę można otrzymać w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Jeśli się uda, to kupimy 12-metrowe autobusy z klimatyzacją – mówi Jarosław Maluha, prezes MZK Zamość.

Konkurencja jest jednak spora. – Dostaliśmy 24 wnioski. Ich wartość przekracza ośmiokrotnie ilość pieniędzy w konkursie. Mamy 80 mln zł dotacji, a na realizację wniosków potrzeba aż 600 mln zł – wyjaśnia Aleksandra Kopcińska z NFOŚGW. To oznacza, że powstanie ranking, a pieniądze dostaną tylko ci z pierwszych miejsc. Decyzji można się spodziewać w pierwszym kwartale 2014 roku.

Na nowe autobusy będzie trzeba poczekać, ale w zamojskiej komunikacji miejskiej już są zmiany. Działa już e-bilet. Przez Internet można kupować bilety okresowe: 14-dniowe, miesięczne, 3-miesięczne oraz semestralne. Ich ceny są takie same, jak w kasach MZK. Kupując przez Internet pasażer otrzymuje na swoją skrzynkę pocztową potwierdzenie zakupu wraz z danymi i numerem e-biletu. Podczas kontroli w autobusie trzeba podać ten numer i pokazać dowód tożsamości. W przypadku biletów ulgowych niezbędne jest okazanie dokumentu, który uprawnia do zniżki. Kupowanie przez Internet trwa kilka minut.

– Sprzedaliśmy już kilkadziesiąt e-biletów. Jesteśmy zadowoleni. Prawdopodobnie wkrótce sprzeda się więcej, bo skończyły się wakacje – tłumaczy Jarosław Maluha.

Są już plany rozwijania systemu elektronicznego biletu. – Być może jeszcze w październiku będzie można korzystać z kodów QR – mówi Piotr Goryczka z MZK Zamość. To oznacza, że zamiast podawania numerów kontrolerowi, będzie można na ekranie telefonu lub na kartce pokazać kod. Kontroler do odczytu użyje telefonu z odpowiednim oprogramowaniem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
nick
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 września 2013 o 22:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Będą wozić powietrze bo bilety drogie.

Rozwiń
nick
nick (11 września 2013 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A coż to, sekretarz się w mieście zmienił?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!